7 chýb, ktoré robia nováčikovia pri mokrom holení 1
Zručnosti

7 chýb, ktoré robia nováčikovia pri mokrom holení

gratisography.com

Tak ste sa začali holiť na mokro. Možno ste v období života, keď sa ešte len začínate holiť. Alebo možno vymieňate elektrický holiaci strojček za ručný. Alebo ste sa rozhodli holiť ako váš starý otec. Každopádne je niekoľko bežných chýb, ktoré stále vidím robiť začiatočníkov v mokrom holení. Opíšem tu sedem z nich spolu s riešeniami. Poďme na to!

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Chyba číslo 1: Slabá príprava

Jednou z chýb, ktoré robia mnohí muži (najmä tí, ktorí prechádzajú z elektrického holenia na ručné), je zlá príprava. Myslia si, že špliechať si na tvár pár sekúnd vodu stačí na to, aby sa vytvorila pena. Skutočnosť je taká, že môže trvať až tri minúty, kým sa koža dostatočne vyčistí a hydratuje na holenie.

Zľahka sa umyte teplou (nie horúcou) vodou a mydlom vyrobeným špeciálne na tvár – sprchové gély a podobné výrobky kožu príliš odmastia a urobia holenie náročnejším. Ak ste mladý a bojujete s akné, možno by ste sa mali vyhnúť použitiu špongie (silné drhnutie môže podráždiť kožu a akné zhoršiť). Nezanedbávajte ani prípravu krku!

Chyba číslo 2: Zlá pena

Tlaková fľaša peny na holenie z diskontu môže budiť dojem, že je určená ľuďom skúseným v holení namokro, ale môže byť najhorším rozhodnutím, aké by ste mohli spraviť. Jasné, je lacná a pohodlná na použitie a niektorí ľudia ju môžu používať bez problémov, ale dochádza k istým kompromisom. Keďže hnací plyn vo fľaši zvykne vysušovať pokožku, výrobcovia musia často pridávať umelé lubrikanty, aby účinky vyrovnali. Obsahujú aj ďalšie zložky, ktoré nemajú nič s holením, ako stabilizátory a konzervanty. Pamätajte si, vaša pokožka je najväčším orgánom vášho tela, a tak každá zbytočná prísada naviac znamená ďalšiu príležitosť na alergickú reakciu.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Obzrite sa aspoň po nejakom prostriedku na holenie v tube. Alebo ešte lepšie, skúste také mydlo alebo krém na holenie, ktoré sa aplikujú štetkou na holenie. Možno to bude stáť trochu viac, ale vaša koža vám poďakuje.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Retro hiking

Chyba číslo 3: Ignorovanie smeru rastu chlpov

Chlpy z tela nevyrastajú len tak smerom „von“, rastú v konkrétnom smere. Aby ste zistili, ktorým smerom rastú, nechajte ich rásť asi deň a potom po nich jemne prejdite rukou v rôznych smeroch. V niektorých smeroch sa vám budú zdať drsnejšie a v iných hladšie. Najhladší smer je ten, v ktorom chlpy v tejto časti rastú. Možno zistíte, že tento smer sa v rôznych častiach pokožky mení, takže je užitočné urobiť si mapu danej oblasti (aspoň v mysli).

Prečo je to dôležité? Rozmýšľajte o holení ani nie tak ako o odstraňovaní chlpov, ale skôr o redukovaní chlpov (hej, veď narastú späť!). Chcete, aby „hromadná“ redukcia chlpov známa ako holenie bola čo najpohodlnejšia, bez podráždenia a porezania sa. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je holiť sa v smere rastu chlpov. Ak ich chcete skrátiť viac, znova naneste penu a hoľte sa kolmo na smer rastu chlpov. Ešte viac? Znova naneste penu a hoľte sa znova kolmo, ale opačným smerom. Niektorí ľudia sa dokážu holiť proti smeru rastu chlpov, ale mali by ste sa o to pokúšať až po aspoň jednom prechode v smere rastu a odporúčam aj niekoľko ťahov kolmo.

Mimochodom, ak používate jednočepeľový strojček tzv. bager („oldschoolovú“ dvojhrannú, jednohrannú alebo priamo britvu), možno sa vám podarí trochu podvádzať a nekopírovať každú zmenu smeru, ale len zhruba dodržiavať hlavný smer rastu vašich chlpov. Ak však používate viacčepeľový strojček s vymeniteľnou hlavicou, musíte sledovať smer rastu presnejšie.

Chyba číslo 4: Príliš silný tlak

Pravdepodobne najčastejším – a najvážnejším – problémom nováčika v mokrom holení je príliš silný tlak na strojček. Muži zrejme majú vrodenú tendenciu stláčať pokožku, keď sa holia. Možno si myslia, že tak dosiahnu dokonalejšie oholenie. Opak je však bližšie k pravde. Čepele holiacich strojčekov sú najefektívnejšie, keď prechádzajú hladkým povrchom. Stláčanie vytvára „priekopu“, ktorá môže spôsobiť podráždenie a nerovnomerné oholenie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcie mužnosti: Každodenná povinnosť

Moderné strojčeky dokážu aspoň čiastočne kompenzovať prílišný tlak vylepšeniami, ako sú predpínače (tie „rebrá“ na spodnej časti čepele), otočné systémy a dizajn vymeniteľných hlavíc (väčšie množstvo čepelí a „ochrancov kože“, čo vytvára hladší povrch). Všetkému sa však môžete vyhnúť tým, že jednoducho budete na žiletku tlačiť menej.

Nakloňte hlavu do strany a položte žiletku na svoje líce. Cítite to? To je najväčší tlak, aký by ste mali na žiletku vyvíjať.

Chyba číslo 5: Nesprávny uhol žiletky

Holenie sa pod príliš ostrým uhlom je ďalšou častou príčinou podráždenia a porezania sa. V skutočnosti ide o dva rôzne problémy.

Ak prechádzate zo strojčeka s vymeniteľnými hlavicami na strojček s dvomi hranami, možno máte sklon držať žiletku rovnako. To je však často príliš strmý uhol. Držte žiletku tak, aby jej vrchol spočíval na vašej tvári, a potom skláňajte rúčku smerom nadol, kým sa hrana čepele zľahka nedotkne tváre. Niektorí odporúčajú nájsť správny uhol holením sa v tichej kúpeľni (bez rádia, tečúcej vody a iných rušivých prvkov) a počúvaním zvuku odsekávaného strniska, aby ste sa „naladili“ na správny uhol žiletky.

Na druhej strane, ak používate strojček s vymeniteľnými žiletkami, ste viazaný konkrétnym uhlom, ktorý určil výrobca. Nanešťastie je to odhad priemerného uhla vhodného pre väčšinu ľudí, ktorý urobil nejaký inžinier (alebo možno nejaký obchodník). Problémom je, že vy nie ste väčšina ľudí. Vy ste vy. Čo funguje pre jedného človeka, nemusí fungovať pre iného. Pred niekoľkými rokmi bola istá štvorčepeľová žiletka nastavená na prehnane ostrý uhol; možno dobre pôsobila v televíznych reklamách, ale nespočetné množstvo tvárí pre ňu trpelo. Ak plánujete používať strojček s vymeniteľnými žiletkami, venujte tomu viac času a nájdite si taký, ktorý pre vás bude fungovať najlepšie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Písala mi tvoja žena, aby som jej poradil

Chyba číslo 6: Holenie suchej pokožky

Ďalšou bežnou chybou, ktorú robia aj skúsení ľudia, je snažiť sa oholiť si suchú časť pokožky. Nikomu z nás sa zrejme nepodarí dostať penu na ťažko dostupné miesta pri ústach či pod sánkou, no je pre nás prirodzené prejsť tadiaľ žiletkou, keď tam vidíme neoholené miesto. To je však recept na porezanie. Ak tam nie je pena (či gél, mydlo, krém, hocičo), nepatrí tam žiadna čepeľ! Pokiaľ ide o praktické hľadisko, niektorým ľuďom stačí na úplnom konci holenia prejsť po daných miestach namočených len vodou. Pamätajte však, aj voda môže slúžiť ako zvlhčovač.

Chyba číslo 7: Opakovanie ťahov

S holením nezvlhčenej pokožky súvisí sklon opakovať ťahy – teda prechádzať po rovnakom mieste viackrát za sebou. Je to zvyk, ktorý si osvoja mnohí ľudia, ale je to zaručený spôsob, ako sa porezať. Začiatočníci v holení by sa mali vedome snažiť urobiť svoje holenie „efektívnym“ a robiť opatrné ťahy, ktoré sa prekrývajú len jemne. Pamätajte, že sa snažíte chlpy zredukovať, nie naraz sa ich zbaviť. Ak nejaké miesto miniete, môžete znova naniesť penu a zachytiť ho pri ďalšom prechode.

Ak budete dávať pozor na nápravu týchto zvyčajných chýb, znížite šancu podráždenia a zvýšite svoju radosť z holenia.

preklad: Kristián Leško
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

One Comment

  1. Juraj K.

    dost dobre je na zaciatok mozno pouzivat multifunkcne strihace – ja mam taky bezny orava easy one a ide to hladko bez nejakej praxe uplne v pohode

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*