Aby sa tvoja dcéra nestala prostitútkou

steinar-engeland-100576

Dvanásť rokov v tesnej blízkosti prostitútok vám poskytne pár zaujímavých poznatkov o živote. Keďže žijem na ulici, ktorá je ich rajónom a sedia pri okne nášho pivničného bytu, mám informácie na dosah ruky. Tak dobre, na dosah dvojmetrovej ruky, aby som nepreháňal. Zážitkov by bolo dosť, ale radšej zostaňme verní nadpisu. 

Videl som mnoho a poznám niekoľko pouličných prostitútok. Biele, Rómky, dôchodkyne, neplnoleté, narkomanky, vydaté, Maďarky, Slovenky. Všetky spájalo, že boli niekoho dcérou. A pravdepodobne len máloktorý rodič by svojej dcére naplánoval takúto budúcnosť. A verím, že ani žiadne dieťa by si takúto budúcnosť nevysnívalo. Ak máte pocit, že sa prostitúcia týka len spodných vrstiev spoločnosti, odporúčam slovenskú autobiografiu Tovar.

Veľa prostitútok, ktoré poznám, má partnera. Pravdepodobne kdesi raz stretli “Rómea” a v jednej chvíli sa ich vzťah dramaticky zmenil. Istý typ domáceho násilia. Vždy sa nájde nejaký slaboch, ktorý hľadá obeť. Predátor. Kvôli takým sú tu pastierske psy.

Moja rada znie: “Začnite randiť so svojou dcérou skôr, ako s ňou začne randiť on.” Dievča, ktoré pozná svoju hodnotu a krásu od svojho otca, sa ľahšie vyvaruje niektorým chybám. Je to zaručené? Dane a smrť sú zaručené. Zbytočne budete zarábať peniaze na to, aby vaša dcéra mala pekné šaty na rande, ak ju pripravujete pre nejakého dravca. Trávte so svojou dcérou čas. Nezabudnite ju každý deň povzbudzovať, zaujímať sa o ňu skôr ako bude neskoro. Jednou z našich úloh je vytvoriť našim dcéram dobrý vzor, laťku, podľa ktorej bude posudzovať správanie ostatných mužov.

Druhá rada znie: “Buďte na stráži.” Mnoho sexuálnych obťažovaní sa deje v našom okolí. Vnímajte aj medzi riadkami. To, že je niekto bratranec, neznamená, že nemôže vyrobiť vašej dcére traumu. Vaša úloha je chrániť.

Možno nemáte dcéru, ale synov. Tak máte obrovskú zodpovednosť. Ak by nebolo mužov, ktorí za prostitútkami chodia, neexistovali by. Vychovávajte zo svojho syna muža s jasnými hodnotami. Buďte jeho dobrým priateľom, učte ho o úcte k ženám. Nemôžte to urobiť lepšie ako príkladom. Ako hovoríte s vašou manželkou, jeho matkou? Ako hovoríte všeobecne o ženách? Ste gentleman? Učte svojho syna, aby bol pripravený do vzťahu prinášať a nevidel ho predovšetkým ako zdroj svojho potešenia a naplnenia svojich potrieb. Učte ho byť dobrým mužom, aby som pred ním raz nemusel chrániť moju dcéru.

Je to boj do kopca. Ale samé sa to deti nenaučia. Isteže to nie je jednoduché a nikto nám nedokáže zaručiť úspech, no nepoznám chlapa, ktorý by to vzdal, keby tušil, ako zle to môže dopadnúť.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Peter Podlesný

Manžel nádhernej ženy, otec dvoch detí, priateľ dobrej partie chlapov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *