Československé bojové umenie? 1
Zručnosti

Československé bojové umenie?

gratisography.com

Ako dieťa osemdesiatych rokov som vyrástol na zle dabovaných akčných filmoch, ktoré sme vždy na druhý deň znova prežívali okolo paneláku. Boli sme shaolinskí mnísi, majstri kung fu, nindžovia, trénovali s majstrom Miyagim. Nepamätám si, že by sme niekedy bojovali valaškami alebo skúšali junácku pasovačku. Učili sme sa džudo, karate a grécko-rímske zápasenie netušiac, že existuje bojové umenie s pôvodom na Slovensku.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Počuli ste o bojovom umení Krav Maga (hebr. kontaktný boj) ? Ide o systém boja zblízka používaný izraelskou armádou, dnes už rozšírený po celom svete. Jeho zakladateľom a tvorcom zostáva Imrich “Imi” Lichtenfeld (26.5. 1910 – 9.1.1998). Narodil sa v Budapešti, ale detstvo a dospievanie prežil v Bratislave. Sám sa cítil Slovákom a Bratislavčanom a dôkazom toho sú jeho žiadosti o slovenské občianstvo, ktoré ale nedostal. Problémom bolo, že Imi bol židovskej národnosti a v hustnúcej atmosfére a neskôr počas Slovenského štátu nebol práve obľúbencom štátneho aparátu. Poďme ale poporiadku.

Imiho otec, Samuel, bol veliteľ neunifomovaných inšpektorov, detektív a spoluzakladateľ ťažkoatletického klubu AK Herkules. Rovnako tak trénoval svojho syna v zápasení, boxe a gymnastike. A zdá sa, že im to spolu šlo. V r. 1928 vyhral Imrich Lichtenfeld slovenský šampionát juniorov v zápasení, v r. 1929 slovenský šampionát dospelých v zápasení a národný šampionát v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike. A neskôr nasledovali ďalšie úspechy.

V polovici tridsiatych rokov sa v Bratislave začali pohybovať skupiny nacistov, ktorí útočili na židov. Imi začal mobilizovať akúsi židovskú odbojovú skupinu, ktorá pomocou pouličného boja zasahovala proti nacistickým skupinkám. Od roku 1936 trvali tieto strety štyri roky. Práve v bratislavských uliciach sa teda formovali prvky KRAV MAGA.
V roku 1940 za pomerne dramatických udalostí Imrich ušiel do vtedajšej Palestíny. Pred cieľom cesty vstúpil do česko-slovenských légií a po odslúžení vymedzeného času pokračoval ďalej. V roku 1944 dostal prvú oficiálnu príležitosť trénovať židovské skupiny, ktoré bojovali proti arabským radikálom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   188. Podcast Mužom.sk: Klub bitkárov (Fight club)

Zaujímavé je, že na Slovensko sa tento bojový systém dostal až v roku 2005. K dôvodom som sa nedopátral. V každom prípade mi príde pútavé, že aj u nás na Slovensku boli položené základy boja zblízka, a to nie v sterilných podmienkach, ale reálnom konflikte. A ktovie, možno sa jedného dňa budú chlapci hrať na Imiho Lichtenfelda. A vy máte po tomto článku ďalšiu zaujímavú historku pre kamošov.

História vo videu:

korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: krav-maga.sk, youtube.com, krav-maga.com
fotografia: gratisography.com

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*