Chcete byť detektorom lži? 1
|

Chcete byť detektorom lži?

1CB98C9DF8
Popálili ste sa niekedy na niekoho slovách, keď vám povedal úplnú lož a vy ste ho neprekukli? Môže sa to stať vo vašom osobnom, ako aj pracovnom živote – ste veľmi šťastný, keď vám vaša priateľka vraví, že vás miluje, a neskôr zistíte, že vás už dlhé mesiace podvádza. Alebo váš klient vám vraví, že ten business je solídny, ale firma skončí onedlho v konkurze a vy stratíte mnoho peňazí.

Nebolo by úžasné vedieť, či vám niekto neklame, presne v konkrétnej situácii a na danom mieste? Bol vyvinutý systém, ktorý má pomôcť ľuďom stať sa živými detektormi lží. Tento systém bol vyvinutý na základe výskumu vedcov zaoberajúcich sa správaním ľudí a postupmi a skúsenosťami agentov FBI a policajtov.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V tomto článku vás zasvätíme do základných princípov, ako vyňuchať rôzne klamstvá.
Pripravení začať? Pustime sa do toho!

Varovanie: Detekcia klamstiev je extrémne náročná. Je to viac umenie ako veda. Ľudia dokážu oklamať detektory lži, takže bezpochyby dokážu oklamať aj vás. U žiadneho človeka neexistuje reakcia, ktorá vždy znamená lož. Detekcia lží vyžaduje pozorovanie viacerých reakcií a následné analyzovanie týchto reakcií v danom kontexte. Taktiež to, že osoba použila niektoré zo znakov, o ktorých je písané nižšie, neznamená nutne, že klame, iba to, že je možné, že klame.

Katalóg príznakov klamstva:

Kľúčom k odhaleniu klamstva je rozpoznať, kedy sa osoba cíti nepohodlne. Obvykle sa ľudia, ktorí sú úprimní, cítia pohodlne, zatiaľ čo ľudia, ktorí klamú, sú v strese.

Keď sme nervózni alebo sa cítime nepohodlne, všetci podvedome prejavujeme svoju tieseň pomocou určitých foriem správania. Používame gestá a pohyby tela, aby sme si pomohli upokojiť  sa v nekomfortných situáciách. Tu je zoznam týchto znakov:

  • Dotýkanie sa tváre
  • Trenie/škrabanie si zadnej časti krku
  • Sťahovanie pier
  • Hladenie vlasov
  • Hranie sa so šperkami na tele
  • Zakrývanie si jamky na krku (väčšinou pozorovateľné u žien)
  • Trenie si dlaní o kolená
  • Stískanie si rúk
  • Prižmúrenie očí, respektíve ich zakrytie rukami

Každá osoba používa iný súbor týchto znakov. Vašou úlohou je na začiatku konverzácie zistiť, aké znaky váš potenciálny klamár používa. Keď to zistíte, môžete tieto informácie použiť na odhadnutie toho, či sa daná osoba cíti v danej téme komfortne alebo nekomfortne.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bol som v nožiarskej dielni

Definujte, ako sa správa prirodzene

Možno si niekto škrabe zadnú časť krku nielen vtedy, keď klame, ale je to prirodzená časť jeho správania. Takže, aby sme mohli odmerať  úroveň komfortu daného človeka, potrebujeme najprv zistiť, ako sa správa prirodzene, aby sme neskôr vedeli zistiť odchýlku od jeho normálneho správania. Toto je jednoduché, ak ste s človekom stále alebo veľmi často, no čo ak ste ho práve stretli? Ako napríklad dokážete prečítať potencionálneho zamestnanca za tak krátky čas, aký máte na pohovore? Väčšina ľudí sa správa aspoň sčasti nervózne, keď stretnú neznámeho/nového človeka, takže je možné, že budete pozorovať niektoré z horespomenutých znakov. Zaznačte si ich, aby ste ich mohli použiť, keď konverzácia pokročí.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Znova, len preto, že niekto vykazuje znaky nekomfortu pri nejakej téme, nemusí nutne znamenať, že klame. Znamená to len, že potrebujete viac skúmať, aby ste zistili dôvod nekomfortu.

Veďte konverzáciu tak, aby sa osoba uvoľnila

Po tom, ako ste zistili súbor znakov nepohodlia, upokojte človeka, aby sa cítil komfortne vo vašej prítomnosti. Podebatujte o niečom. Ľudia prejavujú pohodlie pomocou reči tela. Naklonia sa bližšie ku vám, rozopnú si gombíky na svojom kabáte, nebudú mať založené ruky a ich nohy sa môžu voľne hýbať pod stolom. Keď sa dostanete k tomu, aby sa cítil pohodlne, môžete sa začať pýtať dôležité otázky. Keď hovoríte o jednotlivých témach, tak dávajte pozor na to, či sa opäť objavili znaky toho, že sa človek cíti nekomfortne. Ak je to tak, tak to môže znamenať, že vám skúmaný klame.

Pýtajte sa špecifické a nepodozrievavé otázky

Väčšina ľudí si myslí, že jediná zručnosť, ktorú potrebujete na vyňuchanie klamára, je poznať „príznaky  klamstva”. Poznať tieto znaky je potrebné, ale nie dostatočné. Vedieť, aké otázky sa pýtať, je ďalšia zručnosť, ktorá je nevyhnutná pre rozoznanie klamára.

Najprv sa uistite, že keď sa pýtate otázky, tak to robíte pohodovo, nepodozrievavo a  bez náznakov súdu. Ak sa budete správať útočne a podozrievavo, tak ho určite vystrašíte, pretože aj nevinný človek sa bude správať nervózne, ak je obvinený z klamstva alebo sa cíti zatlačený do kúta. Takže sa počas rozhovoru správajte nenútene. Budete možno prekvapený, čo ktokoľvek prezradí, keď si myslí, že ho z ničoho nepodozrievate.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muži vs emócie: Odvážte sa ponoriť a spoznať ich

To, aké otázky sa máte pýtať, závisí na téme rozhovoru, ale vo všeobecnosti platí, že čím konkrétnejšie otázky sa pýtate, tým lepšie. Vágne otázky vám prinesú vágne odpovede.

Dávajte si pozor na ďalšie znaky klamstva:

Synchrónnosť – Pre rozlíšenie lži od pravdy je veľmi dôležité pozerať sa na synchrónnosť. Synchrónnosť je správne vyjadrenie toho, čo sa nachádza medzi verbálnou a neverbálnou komunikáciou, medzi udalosťami a emóciami, medzi momentálnymi okolnosťami a tým, čo bolo povedané. Napríklad, keď sa rodičovi stratilo dieťa, tak by sa prirodzene mal správať hystericky, prosiac políciu, aby pohla kostrou a našla jeho dieťa. Ale ak sa rodič správa odmerane a rezervovane, tak v tom pravdepodobne má prsty.
Synchrónnosť sa má nachádzať aj napríklad v tom, ako osoba hýbe hlavou. Ak hlava danej osoby počas rozprávania začne prikyvovať buď v negatívnom, alebo pozitívnom význame a ten pohyb vykonáva simultánne s tým, čo vraví, môžete sa zvyčajne spoľahnúť na pravdivosť toho, čo vraví. Naopak, ak sa jej hlava začne hýbať potom, ako niečo tvrdí, tak to bude pravdepodobne lžou. Môže sa vám dokonca stať, že stretnete osobu, ktorá bude verbálne tvrdiť „áno”, ale kývať hlavou „nie”.  Ak sa nezhoduje to, ako prikyvuje hlavou, a to, čo rozpráva, máte dočinenia s klamárom.

Malý alebo žiaden pohyb

Všimli ste si niekedy, ako zvieratá zamrznú, keď je v ich blízkosti predátor? Toto inštinktívne správanie slúži ako prostriedok na prežitie, pretože je ťažké spozorovať korisť, ktorá sa nehýbe. Nuž, takéto správanie môžeme nájsť aj u ľudí, ktorí sú v strese. Keď ľudia klamú, majú sklon držať telo nehybne. Hroziace nebezpečenstvo v tomto prípade je to, že budú pristihnutí pri klamstve. Takže náš mozog  povie nášmu telu, aby sa nehýbalo, pretože možno, iba možno, ak ostaneme nehybne, tak tá druhá osoba neuvidí, že klameme.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Na poslovi záleží

Nedostatok zdôraznenia

Keď rozprávame, tak prirodzene zdôrazňujeme to, čo vravíme, či už verbálne alebo neverbálne. Gestá rúk, pohyby hlavou či výber našich slov zdôrazňujú to, čo vravíme. A väčšina z toho sa deje nevedome. Keď vravíme pravdu, tak budeme nevedome používať jazyk tela na to, aby sme zvýraznili to, čo vravíme. Keď náš mozog nevedome nesúhlasí s tým, čo vravíme, tak tieto gestá robiť nebudeme. Nevinná osoba, ktorá bola obvinená z vraždy, bude pravdepodobne biť päsťami do stola a bude kričať: Ja som to nespravil! To nebudete pravdepodobne pozorovať pri osobe, ktorá je vinná. (Napriek tomu, čo vidíte vo všetkých kriminálkach v televízii.)

Smerujú  dlane k vám?

Jedno zo zaujímavých gest , ktoré ľudia používajú, keď klamú, je to, že ich dlane smerujú k vám. Robia to vtedy, keď chcú niekoho presvedčiť, aby im veril. Ostatní, ktorí vravia pravdu, necítia potrebu vyžadovať si, aby im ľudia verili. Takže ich dlane nebudú smerovať k vám.

Všímajte si pohyby očí

Keď sa ľudia koncentrujú na niečo vizuálne, tak sa väčšinou dívajú dohora. Ak sa dívajú dohora napravo, tak to znamená, že sa  rozpamätávajú na niečo vizuálne z ich minulosti. Ak sa dívajú dohora naľavo, znamená to, že sa sústreďujú na niečo, čo si vymysleli vo svojich mysliach. Takže, ak sa osoba počas toho, ako si spomína, díva dohora naľavo, je možné, že si práve vymýšľa príbeh.

Nezabudnite na to, že vy to vidíte presne naopak. Ak sa človek, ktorý stojí oproti vám, díva napravo, tak to vidíte naľavo. A vice versa.

Cvičte, cvičte a opäť cvičte

Čítanie neverbálneho správania je schopnosť , ktorej nadobudnutie vyžaduje dlhý čas. Začnite dávať väčší pozor na vaše každodenné rozhovory a raz sa možno stanete chodiacim detektorom lži.


preklad: Dalibor Dráb
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *