Čo by som rád čítal, keby som bol váš syn 1
Život muža

Čo by som rád čítal, keby som bol váš syn

fotka 1

Pôvodne som chcel spolu s vami premýšľať o smrti Pierra Bricea, postave Vinnetoua a jeho vplyve na mladých mužov kedysi. Odradilo ma množstvo rôznych statusov, ale vďaka tejto udalosti som si mohol pripomenúť množstvo ďalších hrdinov, resp. kníh, ktoré by mohli zaujať aj vašich synov. Nasledujú čo najstručnejšie odporúčania, ktoré šetrím pre svojho syna (a pre seba).

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

 Poďme teda pekne poporiadku z ľavého horného rohu.

fotka 3Hobbit – klasika a jednoznačne prvá vec, s ktorou má váš syn začať, ak ho chcete naviesť k dielam J. R. R. Tolkiena. Dostal som sa k nej celkom neskoro, ale pokojne by som ju dal do rúk 10-12 ročného mladého muža.
Pán prsteňov – dobrodružstvo, romantika, priateľstvo, fantázia. Kniha nehodná na dve vety popisu, ale vhodná pre pokročilejšieho čitateľa-dobrodruha. Aragorn ma inšpiroval mnohými vlastnosťami vodcu a zároveň k rešpektu k iným.
Slávna päťka – “light” čítanie o skupinke detí a psovi, ktoré sa vždy pripletú k nejakému pátraniu. Pamätám si veľmi sugestívne opisy jedla, pri ktorých som vždy vyhladol.
Foglarovky – knihy Jaroslava Foglara boli pre moje detstvo absolútne kľúčové! Dobrodružné, plné napätia, romantiky, uveriteľných príhod obyčajných chlapcov. Ťažko sa zháňajú a dnes mi prídu naivné, ale stoja za to. Hrozí pri nich nebezpečenstvo, že chalani zatúžia po dobrodružstve.
Pratchettovky – srandovná fantasy, ktorej som popravde nerozumel tak, ako som myslel. Vhodnejšie pre teenagerov a ľudí, ktorí už k tomuto žánru pričuchli. Buduje v človeku cit pre dobrý humor, a to netreba zanedbať.
Verneovky – ak váš syn vykazuje známky technického myslenia, tak by som ho nasmeroval sem. Pätnásťročný kapitán určite zaujme tiež. Len si spomeňte, čo to robilo s vami.
Tarzan – a všetky pokračovania (Tarzanov syn, Tarzanove šelmy…) ma donútili začať liezť po stromoch, tráviť čas v lese a jesť rukami (to je iná príhoda). K tejto knihe som sa vracal x-krát a vždy ma fascinovala spojením človeka a prírody.
Saturnin – tu by som sa pristavil iba z dôvodu, že rodičia občas príliš váhajú, či kniha nie je príliš náročná pre deti. Iste to má svoje miesto, ale nebojte sa trocha “nasadiť laťku”. Saturnin, alebo aj Pan Kaplan má svou třídu stále rád, boli humorné poviedky pre dospelých (v najpočestnejšom význame), no napriek tomu som sa pri nich bavil a prehrýzol sa nimi ako 14 ročný.
Sherlock Holmes – kým zveríte túto “bichľu” do útlych rúk svojho syna, nechajte ho čo to prečítať. Detektívka, ktorá ukazuje, čo je to dedukcia, má aj napriek všetkým možným sfilmovaným verziám dobrú šancu. A hlavne, je krásnym príkladom toho, že intelekt môže byť niekedy lepšia zbraň než svaly.
Majster kung fu – neviem, či si pamätáte edíciu kníh, ktoré čitateľovi dávali možnosť rozhodovať sa, ako bude príbeh pokračovať. Miloval som tieto knihy. Boli písané, akoby som bol hlavným hrdinom a prepájali literatúru s fantáziou úplne iným spôsobom.
Letopisy Narnie – jednoduchšia, krásna fantasy, kde sú hodnoty podávané priamejšie. Súboje s mečmi, mýtické bytosti, brnenia, kúzla a boj dobra so zlom. Často som nachádzal na sebe aj negatívne vlastnosti, o ktorých Lewis písal. Dodnes sa k týmto knihám rád vraciam a už sa teším, keď ich začnem čítať deťom.
Mayovky Duch Llana Estacada, Syn lovca medveďov a ďalšie. Pamätáte? Tu som sa stretával s Vinnetuom, Old Shatterhandom, kaukliarom Fredom a túžil zažiť pokrvné bratstvo, mať striebornú pušku alebo medveďobijku. Knihy, ktoré sa nebáli morálne skvelých hrdinov, mi dávali zásadné vzory.
Traja pátrači – hlavne prvé knihy tejto obrovskej série boli pre mňa a mojich kamošov niečo, čo sme si navzájom menili a diskutovali. Ktorý chlapec by nechcel mať svoj “hlavný stan” a pátraciu agentúru? Odporúčam hlavne prvé knihy série označené ako Alfréd Hitchcok a Traja pátrači.
Komixy – pre mnohých rodičov brak a americké strašidlo, pre mňa grafické novely. Maskovaní hrdinovia, ktorí bez odmeny vždy bojujú za spravodlivosť a slabších. Odporúčam určite občas nakuknúť, čo za komix syn listuje. Supermanovské/spidermanovské klasiky nemusia byť žiadne zlo. Práve naopak.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Keď (Rudyard Kipling)

fotka 2Toto je len niekoľko málo kníh, ktoré sa dajú odporúčať. Mohli by sme dlho pokračovať Robinom Hoodom, Ostrovom pokladov, Posledným Mohykánom… Ktoré knihy by ste odporučili svojmu synovi vy?

 

 

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

 

 

 

korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

9 komentárov

  1. Veľmi dobrý výber. O niektorých som počul síce prvýkrát (saturnin), ale skutočne je to dobré. Verne, Foglar, Tolkien, May – uplne mega pecky. Ja mám ešte kladné spomienky (a výchovné) z detstva na Kráľa. Naši mi ho dávali za trest čítať, aby som si vážil čo mám, lebo tie Čenkove deti toho veľa nemali. A Nepohrdol som ani vojnovou ruskou literaturou, Hemingwayom. Z moderných je veľmi dobrá séria Artemis Fowl.

    • Vďaka. Je sranda, že keď som ráno vyťahoval knihy z police, tak som tam nechal dve knihy od Janka Kráľa (Čenkovej deti, Maroško). Ale ruská vojnová literatúra, tak to klobúk dole.

  2. Matus Hrubovcak

    Ako malý chlapec som každý týždeň chodil do knižnice. S nadšením som čítal Troch pátračov. V tej dobe som prečítal aj Winnetoua.

  3. Pre trochu starších by som odporučil aj “Kto chytá v žite”.

    Inak veľmi dobré knihy, ja mám rád najmä Pratchetta, čítal som ho tuším od 14 rokov a stále jeho knihy čítam.

  4. Ja som mal rád STOPY … starí rodičia mali pár v skrini :)… Tiež by som odporučil Robinsona Crusoea alebo knihy od Jacka Londona … a samozrejme Harry Potter … s ním som proste rástol 🙂

  5. Sienkiewicz – Púštou a pralesom (alebo aj Quo vadis? pre trošku staršieho) Výborné veci. Majster rozprávač.
    Ernst Thompson Seton – Zálesák Rolf. Menej známa knižka, ale doteraz ju čítavam. Príbeh o mladom chalanovi, plný prežitia v lese, lovu a dobrodružstiev, zasadený do obdobia americkej vojny za nezávislosť.

  6. Veľmi veľmi pekná zbierka, počuj. Veľmi pekná, keď budete dospievať, máte sa na čo tešiť. Inak, na Čítajme si spolu sme nedávno mali zbierku pre otcov na čítanie s deťmi, a pekne podľa veku už aj od rokov nula. Tak odporúčam, pretože, nakoniec, čítať s nimi treba od bábätkova. 🙂 http://citajmesispolu.sk/5-1-knizny-tip-pre-supertatov-sutaz/

    • Čítal som a páčilo sa, takže odporúčam. Spravili ste to veľmi precízne aj ohľadom vekovej kategórie a aj toho, prečo by to mali vziať do rúk otcovia. A s tým Dahlom ste ma inšpirovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*