Dokáže počúvanie hudby zvýšiť vašu produktivitu? 1

Dokáže počúvanie hudby zvýšiť vašu produktivitu?

1Y69ONYCCZ

Dokáže počúvanie hudby zvýšiť vašu produktivitu? Je lepšia klasická hudba alebo elektronická s pravidelným rytmom? A čo tak zvuky kaviarne alebo letného dažďa? Krátka odpoveď: neviem. Dlhšia odpoveď, pravdepodobne to funguje u každého človeka inak.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V tomto článku vám neponúknem jednoznačnú odpoveď na to, či počúvať hudbu pri práci alebo nie, pretože takáto jednoduchá odpoveď neexistuje. Sú štúdie, ktoré naznačujú, že napríklad počúvanie Mozarta môže krátkodobo zlepšiť vaše výsledky pri riešení niektorých úloh. Tento efekt má dokonca názov: Mozartov efekt. Na druhej strane, výskumy z Viedenskej univerzity tento efekt popierajú.

Existujú stovky štúdií na tému: Hudba a jej vplyv na nás. Výsledkom je, že univerzálna odpoveď neexistuje. Všetko to závisí od toho, aká hudba, v akej situácii a u akého človeka.

Ok, takže sme v polovici článku a ešte sme sa nič nedozvedeli. Keďže nám veda nepodala jednoznačnú odpoveď, musíme sami prísť na to, čo nám najviac vyhovuje. Tu vám ponúkam niekoľko tipov, ktoré som vyskúšal ja. Niektoré mi vyhovujú viac a niektoré menej.

1. Absolútne ticho mi nevyhovuje

Väčšina ľudí, keď sa chce sústrediť, vypne hudbu, zavrie sa do izby a vyhľadáva ticho. Prišiel som na to, že absolútne ticho mi nevyhovuje. V americkom Minneapolise existuje najtichšia miestnosť na svete, v ktorej je tak ticho, že v nej väčšina ľudí má problém ostať.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

2. Klasická hudba

Ak nechcem, aby bolo ticho, moja prvá voľba je hudba. Väčšina štúdií odporúča Bacha, ten je však na môj vkus veľmi barokový. Namiesto toho mám momentálne z klasických skladateľov najradšej Fryderyka Chopina.

3. Jedna skladba dookola

Pred nejakým časom som prišiel na zaujímavú radu: počúvať jednu skladbu dookola. Ak počúvam nejaký playlist a za jednou skladbou nasleduje druhá, každá zmena pesničky ma na chvíľu vyruší. Na chvíľu sa do nej započúvam a tento efekt je niekoľkonásobne väčší, ak ide o novú pesničku, ktorú nepoznám. Tento problém rieši počúvanie jednej skladby dookola. Vyskúšajte to. Uvidíte, že po pár opakovaniach sa na hudbu vôbec nesústredíte a bude vám vytvárať len pozadie, ktoré vám pomôže sústrediť sa na to, čo práve robíte.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chcel by si byť inštruktor taktického výcviku? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

Skúste si na repeat spustiť napr. Bruce Springsteen – I’m On Fire, Tegan and Sara – I Was A Fool alebo Muse – Madness.

4. Zvuky kaviarne

Podľa iných štúdií nie hudba, ale okolité zvuky sú najlepšie na zvýšenie produktivity. Niet preto divu, že veľa ľudí pracujúcich na voľnej nohe vyhľadáva na prácu kaviarne. Ak sa do kaviarne nemôžete presunúť, môžete skúsiť napr. službu coffitivity.com alebo soundrown.com, vďaka ktorým si do slúchadiel viete pustiť zvuky kaviarne, dažďa či vĺn na mori.

Ako teda zvýšiť vašu produktivitu? Vyskúšajte si, čo funguje pre vás. Ani u mňa to nie je jedno riešenie. Vyššie spomenuté rady striedam podľa chuti. Niekedy sedím v tichu, niekedy si pustím Chopina alebo Bruca Springsteena na repeat a inokedy si sadnem do kaviarne, poprípade pustím kaviareň do slúchadiel. Pri písaní tohoto článku som napríklad počul pieseň I Was A Fool od Tegan and Sara asi 25-krát.

Čo sa osvedčilo vám?

korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *