Obdobia v živote muža 1
|

Obdobia v živote muža

1CEGO2NFI5

Povzbudzovať ľudí, aby sa chytili príležitosti a snažili sa zlepšiť samých seba, je jeden z podstatných cieľov tejto stránky. Som presvedčený, že každý by sa mal konštantne snažiť vylepšovať všetky aspekty svojho života a snažiť sa byť lepším človekom, ako bol včera. Do nekonečna a ešte ďalej! Však? No… hej… ale…

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Dnes by som chcel hovoriť o tom ale. Pretože ak veríš, že život má akúsi konštantnú krivku postupu, tak sa pravdepodobne prestaneš snažiť niečo dosiahnuť ešte pred tým, ako vôbec začneš.

Naučiť sa túto lekciu bolo pre mňa náročné. Keď som sa zasekol v stereotype, či už osobnom, profesionálnom, fyzickom alebo duchovnom, vždy som mal pocit, že sa niečo nejako strašne pokazilo. Mal som pocit, akoby som musel napredovať a to, že nenapredujem, bol problém, ktorý musím vyriešiť. Alebo som bol problémom ja. Teda  robil som niečo zle, alebo som mal zlý “mindset”, alebo sa v mojom živote nachádzali okolnosti, ktorých sa musím zbaviť. A to ma viedlo k mixu sebatrýznenia a zúfalého hľadania toho, čo ma ťahalo ku dnu. Snažil som sa zbaviť stereotypu hrubou silou vôle, ale čím viac som proti tomu bojoval, tým viac som prehrával. Bolo to ako topiť sa v tekutom piesku.

Nedávno som však začal prehodnocovať celý tento môj prístup a snažil som sa pozrieť na úskalia môjho progresu z iného uhla. Nie ako na problém, ale ako na prirodzené obdobie života.

Miesto toho, aby som ako šialenec bojoval s veternými mlynmi, sa snažím prijať fakt, že úspech nie priamou cestou hore. Úspech je skôr cyklický, ako ročné obdobia. Všetci z nás zažívame jari svojho života, keď sa nám darí a všetko funguje, ako má. Keď prekvitáme vo všetkých aspektoch života. Avšak, často si myslíme, že to takto bude naveky, že by to takto malo byť vždy. Ale tak, ako slnko vychádza a zapadá, tak príde jeseň zmeny a priveje zimné obdobie, keď všetko vyzerá spustnuto a mŕtvo.

Rovnako ako nemáme moc nad zmenou ročných období, tak často nemáme kontrolu nad tým, či náš život bude znova prekvitať alebo kedy sa znova zasekne. Môžeme horekovať proti zmenám období, zamknúť dvere, v tričku a kraťasoch vliezť pod posteľ a mrznúc spomínať na časy leta a tepla. Alebo môžeme prijať nové obdobie, prispôsobiť sa mu a poučiť sa z toho, čo prináša zatiaľ čo sa budeme pripravovať na ďalší príchod jari.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aragorn ti odkazuje

Rapl Waldo Emerson a jeho hruškové stromy

Americký transcendentalista Ralph Waldo Emerson je jeden z mojich najobľúbenejších mysliteľov. Mal veľký vplyv na moje vnímanie sveta a v poslednej dobe som sa znova začítal do jeho spisov. Všimol som si jednu vec. Emerson veľmi rád hovorí o svojich hruškách, ktoré pestuje. Často opisuje, ako sa im práve darí a ako vyzerá ich ovocie.

Počas svojej kariéry ako spisovateľ a filozof Emerson často trpel spisovateľským blokom. Hocičo robil, žiadne dobré myšlienky mu nenapadali. Keď je vaším živobytím písanie, tak takýto blok dokáže byť celkom dosť devastujúci. Určité obdobie Emerson robil to, čo robí väčšina ľudí, keď sa v živote zaseknú. Bojoval, ako len vedel, ale na konci skončil mentálne a emocionálne vyčerpaný.  Až jeho hrušky zmenili spôsob, ako nazeral na tento „problém”.

V liste známemu Emerson prirovnal myseľ človeka ku hruške, ktorá prechádza obdobiami neúrody, len aby v zápätí explodovala a dala mnoho plodov. Emerson sa naučil vyhnúť obdobiam frustrácie z týchto neplodných dní tým, že si osvojil „tempo prírody”, ktorého tajomstvom je trpezlivosť. Rovnako ako farmár, ktorý sa musí aj cez zimu starať o svoje stromy, ak chce neskôr zbierať úrodu. Emerson pokračoval v práci a kultivoval svoju myseľ a pripravoval ju na návrat inšpirácie. A po mentálnej zime jeho myseľ znova rozkvitla.

Veľkí muži a meniace sa obdobia ich života

Ako som študoval životy veľkých mužov histórie, všimol som si, že ich úspech málokedy, ak vôbec, nasledoval priamu trajektóriu. Úspech prichádzal vo vlnách a cykloch. Všetci museli prejsť dlhými, tuhými zimami svojich životov.

Taký Abraham Lincoln napríklad. Často na neho spomíname ako na prezidenta, ktorý zachránil Úniu a ako na Veľkého Emancipátora. Ale predtým, ako sa ako prezident radoval z ovocia svojej jari, znášal ukrutne dlhé a neúrodné zimy, preplnené neúspechom za neúspechom a nezdarom za nezdarom. Lincoln prehral 6 krát vo voľbách, zlyhal v niekoľkých biznisoch, jeho prvá láska zomrela na brušný týfus a sám sa nervovo zrútil.

Ale Lincoln mal múdrosť a rozumel, že sa neoplatí bojovať proti prúdu životných zlyhaní. Mal pokoru priznať si, že on sám bol len „subjektom božej sily, nazvite to osud, Boh alebo Všemocný architekt existencie,” a že nebol kapitán, ktorý naviguje svoju loď naprieč životom. Avšak Lincolnove prijatie svojej role v živote ho neviedlo k nič nečiniacemu rozjímaniu. Aj keď sa necítil ako kapitán lode, nevidel sám seba ako nečinného pasažiera, ale skôr ako „námorníka na palube”, ktorý mal úlohu, ktorú mal vykonať.  ((http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2005/10/lincoln-apos-s-great-depression/4247/))  Pokračoval na svojej ceste. Orezával, makal a rozosieval semienka, aby bol pripravený, keď príde jar, neprísť o úrodu. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   10 pravidiel úspechu Michaela Jordana

Winston Churchill tiež zažíval meniace sa obdobia v života. Po unáhlenom vzostupe v mladom veku, Churchill prežil roky politického exilu kvôli niekoľkým katastrofálnym rozhodnutiam. Ale Churchill pracoval ďalej a čakal na svoju jar. A dočkal sa. Jeho vedenie počas 2 svetovej vojny inšpirovalo Britov postaviť sa a poraziť nacizmus.

Ale aj toto obdobie úspechu netrvalo dlho. V roku 1945, v tom istom roku ako v Európe skončila vojna, ho občania hlasovaním zbavili pozície premiéra. Britský buldog bol možno skvelým vodcom počas vojny, ale mnohí voliči boli toho názoru, že jeho schopnosti krajina v mieri nepotrebuje. Táto porážka Churchilla zdrvila, ale prijal fakt, že musí čeliť ďalšej zime. Počas zimy sa pripravoval, sial semená na ďalšiu jar. Zima trvala šesť rokov, až v roku 1951 Churchilla zvolili za premiéra už po tretí krát. Znova nastala jar.

Obdobia tvojho života

Nechcem, aby ste nadobudli dojmu, že obhajujem spokojnosť, nečinnosť alebo lenivosť. Ale niekedy prídu obdobia sucha a nie vždy nad nimi máme kontrolu. Aj keď je pravda, že niekedy tým problémom si ty sám. Ak ležíš celý deň doma na gauči a dni tráviš hraním videohier, niet divu, že nestretávaš žiadne dievčatá a že nemáš prácu. Problémom si ty a nie obdobie tvojho života, je to tvoja lenivosť.

Ale niekedy môžeš tvrdo pracovať a robiť všetko, čo by si mal a stále nevidieť výsledky. Človek vtedy môže prísť do pokušenia celé to zabaliť a hodiť uterák do ringu. Ale ak prestaneš pracovať, nebudeš pripravený kapitalizovať na nových možnostiach, ktoré prídu, keď sa jar navráti. Ak raz prestaneš, je ťažké začať znova. Vyžaduje to obrovské množstvo času a energie, kým sa človek znova dostane do toho vnútorného rozpoloženia. A kým sa tam dostane, môže sa stať, že mu niekto príležitosť „vyfúkne” spred nosa. A preto je dôležité hnať sa vpred počas každého obdobia.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   10 pravidiel úspechu Arnolda Schwarzeneggra

Príprava na príchod Jari

Čo ak sa práve nachádzaš vo vlastnej osobnostnej zime? To, čo môžeš urobiť, sa líši od muža k mužovi, od situácie k situácii.

Môžeš skúsiť zmeniť veci. Možno, že to, čo doteraz fungovalo, už proste nefunguje. Ak narazíš na strop pri cvičení, skús niečo  nové, novú rutinu. Ak vlastníš malý podnik a obchody nejdú tak, ako zvykli, skús upraviť svoj marketing. Zimy života sú skvelou príležitosťou vyskúšať nový prístup.

Ale možno, že tvoja taktika je skvelá a nedá sa na nej veľa zmeniť. Čo potom? Tak potom iba pracuj na svojej mysli a psychike, aby si bol pripravený pre ďalšiu príležitosť.

Ja osobne mávam obdobia, keď písať nejaké blogy vôbec nie je ľahké. Nápady sa vyčerpajú a jeden nevie, o čom písať. Čo robím počas týchto dní? Snažím sa písať každý jeden deň, i keď len zápis do denníka. Snažím sa zistiť, ako môžem zlepšiť svoj spisovateľský štýl , čítam o tom rôzne články a publikácie. A čítam veľa. Takto si zúrodňujem myseľ ďalšími nápadmi, takže keď jar znova príde a spolu s ňou aj moja múza, mám materiál, s ktorým môžem pracovať.

Priveľa mužov si myslí, že obdobie sucha znamená, že niekde urobili chybu a je čas odísť. Ich vzťah má problémy, tak si nájdu inú ženu. Pokrok na novom projekte stagnuje, tak sa na neho vykašlú. Zažívajú pochybnosti a tak zahodia svoju vieru. Odídu, od toho, čo zasadili a nevedia, že keby počkali len o chvíľu dlhšie, semienka by začali klíčiť.

Uvedom si, že „zlé” časy sú rovnako prirodzené ako časy „dobré”. Nenechaj sa nimi zastrašiť a zastaviť. Naučiť sa s nimi žiť. Keď na teba dopadne zima, drž ruku na pluhu a pokračuj ďalej. Jar sa vráti. Vždy sa vráti. A keď príde, budeš pripravený.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: stocksnap.io
Zdroj: artofmanliness.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *