Prečo a ako sa stať celoživotným študentom 1
|

Prečo a ako sa stať celoživotným študentom

kniha

V živote je prvých približne dvadsaťdva rokov našou hlavnou “prácou” učenie sa. Prevažná časť nášho času je strávená v triedach, zameraná na získavanie nových vedomostí. A potom, akonáhle skončíme školu, máme pocit, že fáza nášho života s nálepkou „učenie sa“ je skončená, a teraz je čas ísť von do sveta. Už ste niekedy premýšľali o tom, aká je to zvláštna myšlienka? Že len štvrtina našich životov by mala byť venovaná učeniu, a potom by sme mali jednoducho spať na vavrínoch počas zvyšných troch štvrtín života?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Je to mylná myšlienka – ale mnohí z nás ju prevzali do svojich životov, hoci podvedome. Škola ale nemusí byť vašim jediným zdrojom poznania. Len preto, že ste ukončili formálne vzdelávanie, neznamená to, že ste so vzdelávaním skončili!

Snáď väčšina najväčších mužov histórie boli samouci – teda tí, ktorí sa venujú sebavzdelávaniu, a to buď ako doplnok, alebo ako náhrada formálneho vzdelania. Fantastickým príkladom tohto je autor Louis L’Amour. L’Amour bol jeden z najplodnejších a najmužnejších amerických spisovateľov beletrie. Počas svojej kariéry vychrlil viac ako 120 westernových „románov do vrecka“, rovnako ako niekoľko zbierok poviedok a básní. Čo robí Louis L’Amourov príbeh pozoruhodnejším je to, že bol takmer úplný samouk.

Kvôli problémom v rodine L’Amour vzdal školu v pätnástich a strávil ďalších osem rokov cestovaním po americkom západe, robiac pomocné práce na rančoch s dobytkom, farmách, pílach, a dokonca aj v baniach. Aby si zarobil nejaké peniaze naviac, L’Amour boxoval v malých zápasoch po celej krajine, a vyslúžil si reputáciu ako súper, ktorého neradno podceniť. A vo svojich dvadsiatich sa L’Amour pridal k obchodnému loďstvu a precestoval parníkom celý svet.

Počas celej tejto doby L’Amour doslova hltal knihy. Akonáhle vkročil do nového mesta, ihneď vyhľadal miestnu knižnicu. Ak nebolo knižnice, radšej nejedol, aby si objednal knihy cez zásielkové katalógy. Ako začínajúci spisovateľ sa sústavne zdokonaľoval vo svojom remesle, čmárajúc si poznámky do lacných zápisníkov, ktoré stále nosil so sebou.

Všetky zážitky z ciest, všetky prečítané knihy, a všetky poznámky, čo si zapísal, položili základy pre jeho neskoršiu úspešnú kariéru. Ale aj potom, čo sa L’Amour stal uznávaným spisovateľom, jeho úsilie učiť sa pokračovalo a prinieslo svoje bohaté ovocie. L’Amour je dokonalým príkladom toho, aký fascinujúci život si možno vybudovať, keď si človek dá záväzok byť celoživotným študentom. (Ak sa chcete dozvedieť viac o L’amourovom celoživotnom sebavzdelávaní, siahnite po jeho autobiografii s názvom Education of a Wandering Man. Veľmi inšpiratívne čítanie.)

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ak sa chcete stať najlepším mužom, akým len môžete byť, je potrebné začať myslieť a vidieť sa ako celoživotný študent a v tomto článku vám ukážem ako na to.

Prečo sa stať celoživotným študentom?

“Celý náš život je vzdelávaním sa – neustále sa učíme, v každom okamihu, všade, za každých okolností je niečo pridávané do nášho osobného inventára dosiahnutých vedomostí. Keď raz naša myseľ začne pracovať, pracuje neustále. Všetci ľudia sú študenti, bez ohľadu na ich povolanie, či sú v paláci, na chalupe, v parku, či na poli. Toto sú zákony vryté do Človeka.”- Edward Paxton Hood, Self-Education: Twelve Chapters for Young Thinkers, 1852

Budete viac zarábať. Pred päťdesiatimi alebo šesťdesiatimi rokmi ste mohli skončiť vysokú školu, a vystačiť si s týmto vzdelaním po zvyšok vašej kariéry. Dnes na trhu práce nemáte takýto luxus. Zručnosti, ktoré boli najžiadanejšie pred piatimi rokmi, dnes už pravdepodobne nikto nepotrebuje, ale pracovné miesta, ktoré obsadíme o desať-dvadsať rokov, dnes ešte ani neexistujú. Ak chcete zostať konkurencieschopný na dnešnom trhu práce a potenciálne zarobiť viac peňazí, je potrebné, aby ste sa stal samoukom.

Vyšší zárobok v tradičnom zamestnaní nie je jedinou výhodou, keď sa stanete samoukom – môže to byť začiatkom vašeho vlastného podnikania. História ponúka množstvo príkladov známych ľudí, ktorí sa naučili ako vybudovať prosperujúce podniky bez toho, aby boli vzdelávaní nejakou inštitúciou: napríklad Benjamin Franklin, Thomas Edison, alebo Henry Ford. A ešte viac je tých, ktorí sa stali úspešnými bez akéhokoľvek diplomu, jednoducho tým, že sa sami naučili, čo potrebovali vedieť a neúnavne sa v tom „šprtali“.

Budete charizmatickejší a zaujímavejší. Tí, ktorí sa mali možnosť stretnúť s Theodorom Rooseveltom boli vždy ohromený jeho schopnosťou viesť rozhovor s kýmkoľvek na akúkoľvek tému. Vedcom vyrážala dych Rooseveltova znalosť teórií komplexných systémov v matematike, slávne literárne kluby sa nezmohli ani na slovo pri jeho dôvtipných reakciách napríklad na posledný kúsok od Oscara Wildea, a kovboji na americkom Západe rešpektovali “Frajera z Východu” vďaka jeho porozumeniu púštnej faune. Ako sa Theodor Roosevelt stal tak charizmatickým, konverzačným dynamom? Tým, že rozvíjal schopnosť rýchločítania a potom hltal knihy ako hladný lev hodujúci na čerstvej koristi. Kým pracoval v Bielom dome, každodenne si ešte pred raňajkami stihol prečítať jednu knihu. Ak sa večer nemusel venovať žiadnym oficiálnym záležitostiam, prečítal dve-tri ďalšie knihy, plus nejaké časopisy a noviny, ktoré ho upútali. Podľa jeho vlastných odhadov, prečítal počas svojho života desiatky tisíc kníh, vrátane stoviek v cudzích jazykoch. Výsledkom bola jeho schopnosť nadviazať kontakt s kýmkoľvek, bez ohľadu na to, kým ten človek bol a čo robil, pretože sa vedel baviť o tom, čo naozaj zaujímalo toho druhého.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako čítať dlhé a ťažké knihy

Budete lepším vodcom. Schopnosť prepojiť sa s ostatnými, vás urobí nielen zaujímavejšími, ale rozšíri aj váš vplyv. Čím je väčšia vaša vedomostná základňa, tým skôr môžete s ľuďmi komunikovať na ich úrovni, a tak máte k dispozícii širšiu škálu riešení na prekonanie problémov.

Budete nezávislý a nepostrádateľný. Jedna vec, ktorú som ako dieťa obdivoval na mojom dedovi bolo, že čo všetko vedel. Vždy sa v niečom šprtal, a zdalo sa, že vedel všetko o všetkom. Ako loviť, ako podkuť koňa, ako záhradníčiť (pestoval hrozno), ako robiť úžasné palacinky. Dokonca aj na dôchodku sa neustále učil nové veci a získal celý rad nových zručností. Napríklad sa naučil reštaurovať starožitné gramofóny a dokonca aj staré konské koče. Stal sa v tom tak dobrý, že sa renovácia gramofónov stala jeho vedľajším príjmom.

Vďaka faktu, že si môj dedo vybudoval rozmanitú škálu zručností, si mohol pokazenú vec opraviť sám. Nemusel volať a platiť odborníka, aby to za neho spravil. Keď nevedel, ako na to, zašiel si do knižnice vypožičať nejaké knihy na danú tému, a sám si to naštudoval a spravil.

Celoživotné vzdelávanie udržuje mozog zdravý. Henry Ford raz povedal: “Každý, kto sa prestane učiť, sa stane starým, či už má dvadsať alebo osemdesiat. Každý, kto sa neprestáva učiť, zostáva mladým. Najväčšou vecou v živote je udržať si myseľ mladú. ” Takmer o 100 rokov neskôr veda dáva Henrymu Fordovi zapravdu. Margie E. Lachman, psychologička pôsobiaca na Brandeisovej univerzite v štáte Massachusetts, ktorá sa špecializuje na starnutie hovorí: “Vzdelávanie sa zdá byť elixírom, ktorý ovplyvňuje telo po fyzickej a duševnej stránke v priebehu celého života, a dokonca aj predlžuje život.” Jej výskum ukázal, že čím sú staršie osoby viac vzdelané – či už prostredníctvom inštitúcie, alebo mimo nej – tým lepšie výsledky dosiahli v kognitívnych (poznávacích) testoch než starší ľudia, ktorí mali nižšie vzdelanie.

Učenie sa novým veciam môže tiež pomôcť spomaliť postup ochorení spojených so starnutím, ako je demencia a Alzheimerova choroba. Jedna štúdia ukázala, že starší ľudia, ktorí zostanú mentálne aktívni a zaujímajú sa o svet okolo seba, majú 2,6 krát menšiu pravdepodobnosť vzniku demencie a Alzheimerovej choroby, ako tí, ktorí nechali svoje mysle ležať ladom.

Budete sa cítiť oveľa spokojnejší so svojím životom. Vo svojej knihe Drive autor Dan Pink tvrdí, že aby sme sa cítili motivovaní a celkovo spokojní počas nášho života, potrebujeme tri veci: samostatnosť, majstrovstvo (niečo vedieť dokonale ovládať), a mať určitý zmysel, teda smerovanie v živote. Byť celoživotným študentom spĺňa tieto tri psychologické potreby.

Keď sa stanete samoukom, tak vy – nie vaši rodičia, nie váš profesor, nie váš šéf – sa rozhodujete, o čom sa budete učiť. Namiesto toho, aby ste boli pasívnym konzumentom poznatkov, aktívne si vyberáte to, čo sa učíte. Inak povedané, ste samostatný. A ako sa učíte nové zručnosti, budete sa tešiť pozitívnym pocitom, ktoré prichádzajú, keď niečo dokonale ovládate. A keď si začnete stanovovať vlastné ciele, znovuobjavíte aj vaše smerovanie v živote.

Spokojnosť, ktorá prichádza s celoživotným vzdelávaním, tu ale nekončí. Čím viac budete vedieť o svete, tým hlbšie sa do neho môžete ponoriť, a tým viac úrovní života môžete vnímať. Či už cestujete, diskutujete, navštevujete múzeá, sledujete film alebo čítate knihu, váš súbor vedomostí vám pomáha vytvoriť si prepojenia, ktoré by ste nikdy inak nevnímali. Čím viac sa naučíte, tým viac si uvedomíte, koľko vecí vám uniklo, pretože autori jednoducho brali ako samozrejmosť to, že poznáte okolnosti toho, čo opisujú.

Stanete sa ľudskejším. Ako to Robert Heinlein vystihol:

“Ľudská bytosť by mala byť schopná vymieniť plienky, naplánovať inváziu, zarezať prasa, veliť lodi, navrhnúť budovu, napísať sonet, spracovať účtovnú uzávierku, postaviť múr, napraviť kosť, utešiť umierajúceho, prijať objednávky, dať rozkazy, spolupracovať, konať samostatne, riešiť rovnice, analyzovať nový problém, prehadzovať hnoj, naprogramovať počítač, uvariť chutné jedlo, bojovať efektívne, zomrieť udatne. Špecializácia je pre hmyz. “

Bežné prekážky na ceste k celoživotnému učeniu sa

Ľudia si zvyčajne nachádzajú rovnaké výhovorky, kvôli čomu nenastúpia na cestu celoživotného vzdelávania a namiesto toho sa rozhodujú pre život naplnený nezmyselným surfovaním na internete a sledovaním televízie.

Čas. Chápem. Ste zaneprázdnení. Som si istý, že nie je jednoduché napchať do dňa čas pre samoštúdium, keď je človek zavalený prácou a aj má rodinu. Ale pozrite sa na to takto: Ako celoživotný študent, nemáte termín, kedy skončiť so vzdelávaním. Predsa môžete tomu venovať toľko času, koľko chcete, a kedy chcete. A preto nemusíte tráviť hodiny denne čítaním alebo cvičením. Aj len 30 minút denne sa nakopí, ak sa to rozloží na mesiace a roky. Navyše, podľa mojich skúseností, keď som vedome urobil učenie svojou prioritou, nakoniec som si aj tak našiel na to čas (čo znamená, že som predtým plytval časom).

K dispozícii sú všetky „hluché“ chvíle, ktoré môžete využiť vo svoj prospech ako príležitosti k učeniu. Počúvajte audioknihy počas cesty do práce miesto výberu najlepších hitov 80. a 90. rokov. Prineste si do čakárne dobrú knihu, namiesto toho, aby ste listovali v starých magazínoch, ktoré sú aj tak prepchané iba reklamami na lieky.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Archetyp - mudrc/čarodej

Peniaze. Táto prekážka existuje iba vtedy, ak si myslíte, že budete potrebovať formálne vzdelávanie. Ale nepotrebujete ho. Vďaka zázraku internetu sa môžete naučiť čokoľvek (a dokonca aj na univerzitnej úrovni), svojim tempom, a úplne zadarmo. Niektoré z možností sú popísané ďalej v článku.

Informácie. Tak ako peniaze, ani táto bariéra už takmer neexistuje vďaka internetu. Sú určité zručnosti, ktoré vyžadujú osobný prístup, ale nájsť ich je opäť jednoduchšie vďaka webu.

Poloha. Opäť – musíte sa nachádzať v triede? Môžete sa učiť doma, v aute, alebo v garáži. Je pravdou, že v niektorých prípadoch budete musieť byť na určitom mieste, aby ste sa naučili určité zručnosti (napr. sa nemôžete naučiť lyžovať v Oklahome), ale tieto prípady sú zvyčajne skôr výnimkou ako pravidlom.

Ako sa stať celoživotného študentom

Podporujte v sebe prorastové zmýšľanie. Jedna vec, ktorá vám môže stáť v ceste v učení sa novým veciam je presvedčenie, že sa nedokážete naučiť nové veci. Ale z pohľadu neurovedy a psychológie to nie je pravda. Náš mozog zostáva plastický a tvárny až do staroby, takže je možné vytvárať nové spojenia medzi neurónmi a učiť sa nové veci, aj keď máte 80 rokov.

Aby ste sa stali efektívnym celoživotným študentom je potrebné prijať myslenie, ktoré je v súlade s poznatkami, ako náš mozog naozaj funguje. Psychologička Carol Dwecková zo Stanfordskej univerzity zistila, že ľudia majú jeden z dvoch typov zmýšľania, kde jedno nazvala „stále“ a druhé „prorastové“. Jedinci so stálym typom sa domnievajú, že ich inteligencia a talent sú vrodené a pevné. Myslia si, že sa nemôžu zlepšiť na základe práce a úsilia. Ľudí s prorastovým typom myslenia veria, že sa môžu zlepšiť sami prostredníctvom práce a praxe.

Takže prorastové zmýšľanie je vašou voľbou. Ako na to? Tu je niekoľko vecí, ktoré profesorka Dwecková navrhuje:

Čítajte výskumy, ktoré ukazujú, že rast a zlepšenie je možné

Rozvíjajte vašu odolnosť

Skúšajte nové veci

Čítajte o ľuďoch s prorastovým myslením a poučte sa od nich

Zmeňte svoj názor na to, čo je učenie. Učenie nemusí prebiehať tradične v triede. V podstate väčšina z užitočných vecí, ktoré viete, ste sa pravdepodobne naučili v rodine, od priateľov, a starou dobrou pokus-omyl metódou. Príležitosti naučiť sa niečo je mnoho, sú všade okolo vás. A nezabudnite, že učenie sa neobmedzuje iba na to, čo nájdete v knihách – veľkou časťou je tiež získanie praktických zručností.

Stanovte si ciele. Čo sa chcete naučiť? Dokedy sa to chcete naučiť? Každý rok si stanovte cieľ, čo sa chcete naučiť. Ja si zvyčajne dávam tri. Napríklad tento rok: 1) naučiť sa, ako vytvoriť zaujímavé videá pre moju stránku, 2) naučiť sa, ako zaobchádzať so zbraňou v situácii sebaobrany, a 3) naučiť sa uloviť a vypitvať / rozporcovať jeleňa.

Okrem týchto troch veľkých cieľov, vždy mám svoj denný cieľ – naučiť sa niečo nové, či už prostredníctvom čítania, alebo rozhovorom s inými ľuďmi. Napríklad s mojou manželkou Kate hráme hru “Čo si sa dnes naučil?” (No, v skutočnosti sa pýtame, “Máš pre mňa nejaký príbeh?” Je to naša skratka pre “Čítal, alebo si dnes počul niečo zaujímavé?”). Každý deň sa obaja snažíme naučiť sa niečo nové a podeliť sa o to s tým druhým pri večeri.

Motivujúcim môže byť napríklad stanoviť si cieľ prečítať nejakú knihu. Napríklad náš nový kolega Jeremy si stanovil cieľ prečítať všetkých 100 kníh z našeho zoznamu “100 Must Read Books for Men” za 100 mesiacov, čo vyjde na viac ako osem rokov. Netreba sa ponáhľať! Jeremy chcel, aby jeho cieľ bol zvládnuteľný, a aby mal ešte možnosť prečítať si niečo popri tom. Jedna kniha mesačne zo zoznamu bolo ideálnym riešením.

Nájdite si svoje zdroje. Keď si vytvoríte svoje učebné ciele, je čas zhromaždiť svoje zdroje. Najprv sa pozrite, čo ponúka Google. Potom sa vyberte do knižnice – tam sa mi vždy podarí nájsť lepšie a podrobnejšie informácie, na rozdiel od internetových článkov. Ak je to zručnosť, ktorá bude vyžadovať špeciálne inštrukcie, začnite si vytvárať zoznam miest, alebo osôb, ktoré by mohli ponúknuť pomoc.

Pýtajte sa. Efektívne učenie vyžaduje aktívnu účasť. Nemôžete len pasívne konzumovať informácie. Keď čítate, alebo hovoríte s odborníkmi, klaďte otázky. Neviete, na čo sa opýtať? Nebojte sa, že budete vyzerať, alebo znieť ako idiot. Prehltnite svoju hrdosť.

Nájdite si skupinu. Zatiaľ čo môžete mnohé ciele zrealizovať sám, niekedy je dobré mať skupinu ľudí, ktorí sa učia spolu s vami. Vaši parťáci vám môžu veci ukázať v inom svetle a dostať sa ku zdrojom, na ktoré by ste ani nepomysleli. Navyše, v skupine často dostanete konštruktívnu spätnú väzbu, ktorú by ste inak nedostali. Ako bonus, učiť sa s ostatnými je väčšia zábava.

Ak chcete nájsť skupinu, začnite s ľuďmi, ktorých poznáte. Možno, že máte nejaké priateľov, ktorí sa chcú venovať rovnakým veciam ako vy. Vyberte si v týždni deň, keď sa budete stretávať a napríklad diskutovať na tému, ktorá vás zaujíma, alebo sa venujte nejakej praktickej činnosti. Ak neviete nájsť priateľov, ktorí sa chcú učiť to isté, pokúste sa nájsť webovú komunitu. Aj keď online komunikácia nemá rovnakú dynamiku ako osobné stretnutia, webkomunity vytvárajú prostredie, kde sa môžete naučiť veľa.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Hektor a Achilles: dve rozdielne cesty mužnosti

Prax, prax, prax. Ale nestačí len čítať, alebo písať. Pokúste sa nájsť spôsob, ako si vaše znalosti skutočne vyskúšať. Napríklad, ak ste začali študovať umenie, navštívte múzeum a pokúste sa zistiť, ktoré obrazy patria do obdobia romantizmu. Ak sa učíte o prežití v divočine, choďte von a vyskúšajte to. Ak sa učíte ako programovať, tak programujte.

Učte to, čo sa učíte. Jedna z mojich najobľúbenejších kníh je Sedem návykov vysoko efektívnych ľudí (The Seven Habits of Highly Effective People) od Stephena Coveyho. Jednou zo zručností, ktoré Covey v knihe učí je, že ak sa naozaj chcete niečo naučiť, je to treba učiť. Podľa Coveyho sa stávame skutočne motivovanými naučiť sa materiál ak ho chceme učiť, pretože chceme vyučovať správnym spôsobom. Plánovaná výučba nás tiež núti pozrieť sa nato, ako začiatočník myslí, a hľadať spôsob, ako to pochopiť jasne a s prehľadom, ktorý inak mohol predtým chýbať. A čo viac, jednoduché vyslovovanie myšlienok nahlas vám pomôže upevniť si ich vo vašej mysli.

Keď sa učíte nové veci, učte ich ostatných. Blogovanie je skvelý spôsob, ako učiť to, čo sa učíte. Za mnohé zo zručností, ktoré som získal za posledných päť rokov, vďačím rozhodnutiu napísať blogový príspevok. Keď som písal “Ako vymeniť olej v aute,” manželkin strýko Buzz mi ukázal, ako na to; keď som písal “Ako hádzať nôž,” strávil som deň s majiteľom ranča Tomom Warrenom; a keď sme s Kate písali náš seriál o histórii cti, prečítali sme desiatky kníh a odborných článkov na túto tému.

Vyskúšajte sa. Keď sa učíte, je dôležité získať spätnú väzbu, a otestovať sa je najlepším spôsobom, ako to urobiť. Keďže sa vzdelávate sám, pravdepodobne nebudete formálne vyskúšaný, takže si budete musieť vytvoriť svoj vlastný test. Ako sa vyskúšať sám bude závisieť na zručnosti alebo znalosti, ktorú sa snažíte získať. Ak sa učíte strieľať, vašou skúškou by mohla byť hodnotiaca tabuľka vydaná armádou; ak sa učíte španielsky, testom by mohla byť navšteva miestneho obchodu s mexickými potravinami a hovoriť s pokladníčkou len po španielsky.

Zdroje pre celoživotné vzdelávanie

Ako som uviedol vyššie, k dispozícii je nespočetné množstvo online zdrojov, po anglicky. Tu sú niektoré z najlepších:

Coursera. Coursera spolupracuje s poprednými univerzitami z celého sveta a ponúka zadarmo online kurzy. Môžete si vybrať z rôznych odborov, napríklad z IT, psychológie, či španielčiny.

OpenStudy. OpenStudy je sociálna sieť venovaná učeniu sa, ktorá vám umožní spojiť sa s ľuďmi, ktorí majú rovnaké učebné ciele ako vy.

Khan Academy. Nájdete tu viac ako 4000 videí – od algebry, cez financovanie po históriu. Mojou obľúbenou časťou sú matematické cvičenia. Začínate so základmi a môžete sa prepracovať až k diferenciálnym a integrálnym počtom, všetko v adaptívnom hernom prostredí. Ja si pomaly prechádzam cvičenia, aby som si osviežil moju matematiku.

Duolingo. Štúdium cudzích jazykov zdarma. Ako postupujete cez lekcie, súčasne pomáhate prekladať webové stránky a ďalšie dokumenty.

Code Academy. Naučte sa programovať zadarmo prostredníctvom interaktívnych cvičení. Prial by som si, keby bolo Code Academy existovalo keď som vytváral AOM. Bolo by mi to veľmi pomohlo.

edX. Svetoznámi profesori z Harvardskej univerzity a MIT sa spojili a vytvorili interaktívne, bezplatné online kurzy. Môžete si nájsť kurzy na takmer akúkoľvek tému. Ja som sa napríklad zapísal na kurz s názvom Staroveký grécky hrdina.

Udacity. Udacity je podobný edXu a Coursere. Zdarma kurzy na vysokoškolskej úrovni, učené online.

CreativeLive. Našiel som CreativeLive len prednedávnom. Funguje na zaujímavom koncepte. Môžete sledovať live stream kurzu zadarmo, ale ak si chcete pozrieť kurz neskôr a svojím vlastným tempom, budete si musieť za to zaplatiť. Kurzy sa zameriavajú na viac kreatívne a biznis témy, ako je napríklad úprava videí a online marketing. Prešiel som niekoľko kurzov a učebné osnovy mi vyrazili dych.

TED. TED zhromažďuje prejavy a prednášky nielen od učiteľov vysokých škôl, ale aj zaujímavých ľudí z rôznych profesií. TED talks sú menej zložité ako akademické prednášky, často aj zábavné, a sústreďujú sa na zaujímavé nápady a koncepty. Väčšina z nich trvá 20 minút alebo menej, takže sú ideálne pre tých, ktorí majú problém sa dlho koncentrovať.

iTunes U. Stiahnite si tisíce bezplatných podcast prednášok učených najlepšími profesormi z celého sveta a učte sa, zatiaľ čo šoférujete.

YouTube EDU. Namiesto toho, aby ste sledovali tony epic fejlov, natuningujte sa prechádzaním YouTube EDU. Majú tisíce videí, ktoré pokrývajú celý rad tém.

Máte nejaké tipy v slovenčine? Podeľte sa s nimi v komentároch.

preklad: Peter Bognar
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *