7 najlepších futbalových derby v Európe

PS9F6BF99L

PR článok | V prvom rade si je dôležité uvedomiť rozdiel medzi derby a šlágrom. Šláger je stretnutie dvoch tímov z horných pozícií, ktoré bojujú o dôležité body v súboji o titul. Derby je však zápas, v ktorom sa môžu stretnúť aj dva posledné celky tabuľky, tie však majú medzi sebou také historické vzťahy plné nevraživosti, že fanúšikovia sú vo vare a hráči sa dokážu vybičovať k neuveriteľným výkonom. Najčastejšie ide o zápasy mestských rivalov, ale nie je to podmienkou. Napríklad zápas El Clasico, v ktorom sa stretne Barcelona a Madrid je jedno z najväčších svetových derby a pritom tieto mestá delí viac ako 600 kilometrov.

Tottenham Hotspur vs. Arsenal Londýn

Prvý zápas londýnskych rivalov sa odohral ešte pred 1. svetovou vojnou v roku 1887. Rivalita od každého vzájomného zápasu rástla, a tak tento súboj dostal meno North London Derby. Zápasy sú plné elektrizujúcej atmosféry a typické tým, že v nich padá veľa gólov. Zaujímavosťou je, že po desiatkach rokov to v tejto sezóne vyzeralo, že Tottenham konečne skončí nad svojím odvekým rivalom, no v poslednom kole prehral, Arsenal vďaka výhre Tottenham preskočil, a tak skončilo všetko po starom.

Dinamo Bukurešť vs. Steaua Bukurešť

Rumunské derby ovplyvňuje celú krajinu, pretože je dôležité kvôli Lige Majstrov a takmer každý Rumun v ňom niekomu fandí, buď Dinamu alebo Steaue. Veľká rivalita vznikla ešte za čias komunizmu, keď Dinamo bolo vojenský klub a Steaua policajný. Tieto dva tímy sú najúspešnejšie vo svojej krajine – Dinamo vyhralo titul 18-krát a Steaua až 26-krát. Na tomto zápase nebývajú výnimkou ani strety fanúšikov.

AS Rím vs. Lazio Rím

Derby della Capitale alebo Derby o hlavné mesto, aj takto sa volá súboj medzi dvomi rímskymi celkami. Násilnosti sú jeho súčasťou, vygradovali v roku 1979, keď na tribúne zahynul Vincenzo Paparelli, fanúšika Lazia Rím. Odvtedy sú tieto zápasy ešte viac vygradovanejšie a nepokoje v uliciach Ríma sú takmer samozrejmosťou. Tieto emócie sa dostanú aj k hráčom na trávniku, ktorí idú na krv.

Červená hviezda Belehrad vs. Partizan Belehrad

Večné derby, ako sa tento súboj dvoch partizánskych tímov nazýva, patrí medzi tie najvyhrotenejšie na tomto zozname. Mali ste pocit, že rímske derby je plné násilia? Oproti súboju Červená hviezda vs. Partizan je to priateľské posedenie pri čaji. Okolo 90 tisíc fanúšikov medzi sebou cíti obrovskú rivalitu už od roku 1945, keď sa odohral prvý zápas, a preto sú pouličné bitky a policajné manévre takmer tradíciou.

Real Madrid vs. Barcelona

El Clasico, súboj dvoch odvekých rivalov, ktorí patria medzi najlepšie kluby na svete. Tento zápas si pozrie približne 450 miliónov divákov na celom svete. Emócie bývajú šialené, možno si ešte pamätáte keď José Mourinho, ako tréner Realu, takmer vypichol oko barcelonskému asistentovi (a neskôr aj trénerovi) Titovi Vilanovovi. Nevýhodou je, že získať lístky na Real Madrid vs. Barcelona je takmer nemožné, ale ak patríte medzi tých šťastlivcov, budete mať nezabudnuteľný zážitok.

Galatasaray Istanbul vs. Fenerbahce Istanbul

Turci sú horkokrvný národ a na tomto zápase uvidíte tu najlepšiu ukážku ich horkokrvnosti. Už v roku 1934, keď sa hral prvý zápas týchto tímov s nálepkou „priateľský“, bol prerušený kvôli výtržnostiam. Galatasaray má fanúšikov z lepších sociálnych pomerov a Fenerbache naopak pracujúcu triedu, aj preto je toto nepriateľstvo také silné.


fotografia: stocksnap.io

PR článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *