Má vaše auto vysokú spotrebu? Takto ju znížite.

 TFX66XBXTM

PR článok | Pri ľuďoch platí priama úmera, že čím je človek starší, tým viac má vrások a pri autách je to podobné – čím starší ročník výroby máte v garáži, tým viac pohonných látok si pýta. Samozrejme, že ak máte desaťročné auto, vaša spotreba neporastie o 10 litrov, ale pokojne o nejaký liter sa to môže prejaviť. Znížiť spotrebu môžete aj vďaka autodielom, zmene jazdenia či vašej dôslednosti. Ako na to?

Správny tlak v pneumatikách

Koľko vám zaberie zastaviť raz za mesiac na čerpacej stanici pri kompresore a dofúkať si pneumatiky? Nebude to viac ako 5 minút. A robíte to? Pretože správny tlak v pneumatikách sa podpisuje tiež pod zníženú spotrebu. Ak máte čo i len o 10 % mäkšie pneumatiky, ako odporúča výrobca, môže sa to premietnuť do zvýšenej spotreby už o 0,5 litra/100 km.

Zlepšite aerodynamiku

Ak jazdíte počas leta s otvorenými oknami, pretože nemáte klimatizáciu, samozrejme vám porastie aj spotreba. Teda ak sa nerozhodnete pre účinné okenné deflektory, ktoré nielen zlepšia aerodynamiku auta, ale znížia hluk počas jazdy s otvorenými oknami. Ďalším spôsobom, ako môžete znížiť odpor vzduchu, je dať dole strešný nosič vždy vtedy, keď ho nepotrebujete.

Pozor na neporiadok v kufri

Mnoho majiteľov auta si robí z kufra odkladací priestor pre všetky zbytočnosti, ktoré nepotrebujú. A tak sa im za polroka zhromažďovania nazbiera v kufri zbytočných 20 kg. Vy ich síce nevidíte, no vaše auto ich musí voziť. A čo si myslíte, ako dá najavo svoju nespokojnosť? Zvýšenou spotrebou.

Vypínajte motor

Je to už pekne bradatý mýtus, ktorý hovorí o tom, že sa vám viac oplatí nechať bežať motor, ako keby ste ho mali vypnúť a znovu štartovať. Aj vtedy, keď stojíte na mieste 10 minút. Je to samozrejme nezmysel, veď dnes majú tie najmodernejšie autá zabudovaný systém, ktorý vypína motor už vtedy, ak čakáte na semaforoch. Takže ak viete, že budete stáť niekde dlhšie ako 20 sekúnd, motor sa vám oplatí vypnúť.

Jazdite predvídavo

Učili vás to už v autoškole, aby ste jazdili predvídavo. Nerozbiehajte sa na križovatke ako Fitipaldi zo svojej poleposition, postupné rozbehy, brzdenie aj jazdenie na neutrál vám pomôžu znížiť spotrebu. A nezabúdajte ani na osvedčené brzdenie motorom. Aj takto môžete ušetriť nejaký ten liter.

PR článok

Jeden komentár k “Má vaše auto vysokú spotrebu? Takto ju znížite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *