Poznáte najčastejšie poruchy zraku?

Closeup of middle-aged man insterting contact lens

PR článok | Nedokonalosti zraku majú mnoho príčin – od nadmerného ničenia prácou za počítačom a zlým svetlom, po genetiku či vek. Väčšina z nich súvisí zo stavom očnej šošovky – elastickej časti očného aparátu za dúhovkou v sklovci. Očná šošovka sa totiž pri pohľade do diaľky či do blízka viac či menej zakrivuje, tým mení svoju lomivosť a taktiež to, ako sa vám pozorovaný predmet zobrazuje. Poznáte najčastejšie poruchy zraku?

Astigmatizmus – rugbyová miesto futbalovej lopty

Za záhadným cudzím slovom astigmatizmus sa skrýva chyba zaostrenia svetla na sietnici. Pri astigmatizme oka je povrch rohovky zakrivený v jednej rovine viac ako v druhej. Predstavte si to tak, že namiesto futbalovej lopty pripomína oko astigmatika rugbyovú loptu. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa teda zákonite lomí iným spôsobom ako to, ktoré dopadá na miesta s menším zakrivením. Kvôli tomu vidí astigmatik podobne, ako keby sa díval do nerovného zrkadla.

Krátkozrakosť – na zápas v TV neuvidíte

Krátkozrakosť alebo myopia nastáva vtedy, keď oko zaostruje objekt pred sietnicou, namiesto priamo na nej. Väčšinou títo ľudia nevidia dobre do diaľky – knihu teda pravdepodobne prečítajú bez problémov, ale pri sledovaní zápasu v televízore futbalovú loptu asi neuvidia. Krátkozrakosť sa často objaví v období puberty, kedy sa zvykne aj zhoršovať. Súvisí s prudkým rastom a v dospelosti sa preto väčšinou stabilizuje. Veľmi často je krátkozrakosť dedičná. Dobrou správou je, že sa dá krátkozrakosť krásne korigovať pomocou okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Na vašešošovky.sk si vyberiete kontaktné šošovky s rôznymi dioptriami, takže i s krátkozrakosťou môžete bez obmedzení športovať. V dospelosti sa dá tiež upraviť operačne laserom.

Ďalekozrakosť – k počítaču a čítaniu potrebujete dioptrie

Ďalekozrakosť alebo hyperopia nastáva, keď oko nezaostruje obraz na sietnicu, ale za ňu. Ďalekozraký človek bez problémov vidí na diaľku, no čítanie či písanie mu robí problém. Táto vada sa dá opäť korigovať okuliarmi a kontaktnými šošovkami, či neskôr v dospelosti, keď sa oko prestane vyvíjať, odstrániť operačne. I ďalekozrakí však ocenia kvalitné kontaktné šošovky so zvýšením zmáčaním a priepustnosťou kyslíka Air Optix Aqua, ktoré nedráždia a sú vhodné i pre ľudí s citlivými očami. Poskytnú vám dokonalé videnie pri všetkých príležitostiach a takmer ich nepocítite.

Väčšina z najbežnejších porúch zraku sa dá podchytiť veľmi skoro a čiastočne vylepšiť používaním vhodných dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek. Niektorým dokážete predísť či ich aspoň oddialiť čítaním pri dostatočnom svetle, vyhýbaním sa počítaču či jednoducho poctivou starostlivosťou o svoj zrak. 

PR článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *