Umenie rozhovoru 1

Umenie rozhovoru

SONY DSC

Ako sa cítite, keď idete do spoločnosti? Ste dobrým partnerom do diskusie? Alebo sa stáva, že ste účastný skupinového mlčania? Umenie viesť rozhovor a zostať pri tom sám sebou vám vôbec nemusí byť vzdialené. Stačí myslieť na pár základných vecí a ľudia sa budú tešiť na stretnutie s vami.

Nie každý má ten dar, aby bol považovaný za rodeného rozprávača alebo dokázal nepretržite zabávať spoločnosť. Mnohí z nás sa skôr v rozhovoroch zvezú a nechajú iniciatívu na iných. Občas niečo doplníte, alebo sa pokúsite o vtipnú poznámku, ale v zásade ste mlčanlivý typ. Byť schopný viesť konverzáciu správne a pútavo vám ale môže pomôcť pri získavaní nových priateľov a o zaujatí dám nehovoriac.

Schopnosť hovoriť s inými ľuďmi je vlastnosť, ktorá sa dá vybrúsiť. Skúste popracovať na týchto detailoch.

Počúvajte viac, ako hovorte. Majte vždy na jazyku otázku. Realita je taká, že väčšina ľudí rada hovorí o sebe. Pýtajte sa, aby ste prejavili záujem a sústreďte sa na odpoveď. Tak máte šancu, že vám napadnú ďalšie otázky. Ak sa niekoho chcete pýtať na jeho prácu, nech vám ako návod poslúžia naše rozhovory s mužmi o ich zamestnaniach. Dajte pozor, aby sa partner v debate necítil ako na výsluchu. Položte dve, tri otázky, povedzte svoj názor a pýtajte sa ďalej.

Premýšľajte vopred. Ak smerujete na nejaké stretnutie, alebo oslavu, premýšľajte vopred, o čom by ste mohli hovoriť. Pamätajte, že najlepší typ improvizácie je tá vopred pripravená. Ak poznáte ľudí, s ktorými sa stretnete, je jednoduchšie premýšľať, o čom sa radi rozprávajú a ktoré historky ich pobavia. Občas sa môže stať, že ste v skupine, ktorú nepoznáte. Vtedy sa pokúste inšpirovať po ceste. Hovorte o tom, čo ste videli, pýtajte sa na sochy, ktoré stoja v meste, alebo sa pokúste získať informácie od niekoho, kto sa v danej spoločnosti vyzná viac.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   49. Podcast Mužom.sk:: #2 Dárius Haraksin – Moderátor/redaktor TV Joj

Prispôsobte rozhovor. Vytiahnuť kontroverznú tému kdekoľvek, nie je veľmi vhodné. O politike, sexe, alebo náboženstve sa nedá diskutovať s kýmkoľvek. Je to záležitosť vyššej zručnosti. Pamätajte, že do rozhovorov nejdeme vyhrávať, ale zanechať príjemný dojem. Je iné doberať sa s kamošmi v podniku pri téme sexu, ak je to vec, ktorá je, povedzme, už tradičnou záležitosťou. A je iné pokúsiť sa týmto štýlom presvedčiť skupinu dám o vašej bezprostrednosti. Niektoré témy môžu byť jednoducho nemiestne.

Dajte si pauzu. Všímajte si, ako dlho rozprávate bez toho, aby sa zapojil niekto iný. V rozhovore sa očakáva, že budú hovoriť viacerí, nie iba vy sám. Nemyslite si, že vám spoločnosť visí na perách. To vás možno iba nevedia pristihnúť pri nádychu.

Premýšľajte. „DiCaprio je gay a Rytmus je hovado,” môže byť pokojne váš názor, ale my vám  odporúčame podať túto informáciu inak. Skôr, ako vypustíte z úst nejaký rozsudok, spýtajte sa ľudí okolo seba: „Čo si myslíte o DiCapriových filmoch a aký máte názor na Rytmusa?” Verte, že nasmerujete rozhovor lepším smerom.

Neprerušujte. Jednoduchý princíp, ktorý sa ťažko dodržiava. Neskákať do reči je schopnosť zrelého človeka. Buďte zrelý. Pýtať sa niekoho „Už si skončil?”, nie je vhodný spôsob, ako neskákať do reči. Jednoducho buďte trpezlivý a čakajte. Ak niekto preruší vás, nepokračujte ďalej. Ak ho chcete „vychovať”, nepokračujte ďalej ani po výzve. Rozdúchať popol, ktorý zostal po vašom príbehu, sa nemusí podariť. Samozrejme, zastať v polovici vety je možné, ak sa do skupiny pridá niekto nový a ktosi mu zhrnie tému rozhovoru. Potom pokojne pokračujte.

Vnímajte skupinu. Je dosť možné, že túžite konverzáciou zaujať krásnu dámu, ktorá stojí priamo oproti vám. Ale je slušné a zaujímavejšie zapojiť do debaty čo najviac ľudí. Hovorí to o vás ako o mužovi, že nepotrebujete byť stredobodom. Ale práve naopak, zdôrazňujete tým, že sa necítite byť ohrozený. Keď hovoríte historku, prizvite kamoša, ktorého sa týka, aby ju doplnil alebo dokončil. Skúste témy, kde sa môže zapojiť ktokoľvek. Zabudnite na vtipy, ktoré sa týkajú len úzkej skupinky.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chce ma? Nechce ma? - Mužov sprievodca galaxiou vzťahov

Nie ste na aukcii, nelicitujte. Veta „Kúpil som si nové topánky.” nie je výstrel zo štartovacej pištole, aby ste tvrdili, že vy ste si kúpili dva páry a tretí ste si vyrobili sám z mamuta. Ak niekto tvrdí, že vytlačil 100 kg na benchpresse, nie je vašou úlohou povedať, že to nič nie je, lebo vy ste vytlačil 102,5 kg. Vaša charizma práve prudko klesá.

Nevylievajte si dušu. Buďte opatrný, aký druh informácií dávate k dispozícii. Nie každý je pripravený utešovať vás kvôli rozchodu alebo chce zdieľať váš pocit z urologického vyšetrenia.  Ak aj načnete nejakú tému, nechajte niečo nevyrieknuté. Radšej nech si vaša spoločnosť pýta viac informácií sama, ako by mali byť všetci otrávení tým, čo nechceli vedieť.

Zabudnite na barličky typu „Nenudím vás?, Ak som tento vtip hovoril, tak ma zastavte, Čo si sa pýtal?”. Zväčša na tieto frázy ľudia nereagujú podľa našich predstáv a nechajú vás hovoriť napriek tomu, že ich nudíte a nepočúvate.

Buďte prirodzený. Ak rozumiete základným pravidlám, ktoré sme spomenuli, tak nechajte veci plynúť. Nebuďte zbytočne strojený, nepoužívajte zrazu iný slovník, len aby ste zapôsobili. Snažte sa hovoriť o veciach, ktoré poznáte alebo sú vám blízke. Je zbytočné byť slušný, ak pôsobíte umelo alebo falošne. V každom rozhovore si zachovajte svoju tvár. Zdvorilosť, priamosť a charizma môžu ísť ruka v ruke. Schopnosť to vyvážiť je tiež známkou zrelého muža.

Máte iné tipy? Sem s nimi!

Inšpirované artofmanliness.com

korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *