Tvor, alebo budeš skonzumovaný 1
Zručnosti Kariéra

Tvor, alebo budeš skonzumovaný

Celý môj život sa odohráva medzi tvorením a konzumovaním. Nebol moment, kedy by ma kreativita nepriťahovala. Vždy ma bavilo hovoriť pred ľuďmi, tvoriť texty, spievať, hrať divadlo, písať. V istom čase som tvoril zážitkové akcie, plietol krúžkové brnenie, učil sa žonglovať s firepoi… Všetko toto ma tešilo, robil som to pre ľudí okolo seba z absolútneho presvedčenia a nikdy si za to nenechal platiť.

Celý môj život sa odohráva medzi tvorením a konzumovaním. Nebol moment, kedy by ma kreativita nepriťahovala. Vždy ma bavilo hovoriť pred ľuďmi, tvoriť texty, spievať, hrať divadlo, písať. V istom čase som tvoril zážitkové akcie, plietol krúžkové brnenie, učil sa žonglovať s firepoi… Všetko toto ma tešilo, robil som to pre ľudí okolo seba z absolútneho presvedčenia a nikdy si za to nenechal platiť.

Na druhej strane som bol, tak ako každý teenager, vystavený konzumu a nechával si do hlavy nasadiť rôzne predstavy úspechu. Moja zvedavosť ma vláčila od témy k téme. Chcelo to filter mentorov, aby som dokázal zamerať svoju pozornosť a tvoriť niečo zmysluplné.

Dnes sa stretávam s mužmi a niektorí z nich majú podobný príbeh. Skončili pri zamestnaní, ktoré síce má potenciál, ale oni sami sa v ňom cítia nahraditeľní, nepotrební a na konci dňa frustrovaní. Rád by som im, ale aj ďalším, popísal, prečo je pre muža dôležité tvoriť, a že je to možné robiť kdekoľvek, a teda aj mimo práce. A kde sa v tom nachádza krása, ktorú má objaviť každý, akokoľvek nekreatívny si pripadá.

Čas beží rýchlo. Hlavne vtedy, keď ste posadení do kolieska pre škrečky a bežíte. Výber kariéry, postup po rebríčku, výber manželky, svadba, deti, dovolenka, auto, chata, byt, dom, dovolenka, auto, zmena práce… Ak ste “vadní” podobným spôsobom ako ja, budete sa pýtať: “Dokedy, prečo, na čo?”. Ak sa uvedomíte, poviete si, že chcete mať aj relax. Ktosi vás vytrhne z kolieska pre škrečky… a dá do veľmi podobného kolieska pre škrečky. Výber seriálu na Netflixe, video na Youtube, film na HBO, komentár na Facebooku, scrollovanie Instagramu, seriál na Netflixe… a koliesko sa znova točí. Nie je čas tvoriť. Samozrejme, všade tam môžete nájsť impulz, ale kedy naposledy sa vám to stalo?

Ak sa chcete stať tvorcom, pripravte sa na život s hladným duchom vo vnútri. Nikdy už nebudete úplne sýti. Ste zvedaví po ďalšej novej veci, jedna kniha vedie k ďalšej a zrazu je ich na vašom stole šestnásť. Aby ste mohli tvoriť lepšie, chcete byť múdrejší, nadobudnúť novú zručnosť, vyšperkovať tie pôvodné, beriete si aj tie najmenšie detaily a platíte za nich svojím časom a energiou. Strašidelné je, že čím viac prečítate, tým väčší vesmír možností objavíte. Dôležité je nestratiť sa v ňom.

Žijete vo svete, ktorý je roztrúsený do miriád atómov, ktoré si robia nárok na našu pozornosť. Muži svoj svet delia medzi aplikácie a povinnosti. Príliš často nevlastníme jeden ucelený časopriestor pre seba, svoju spiritualitu, tvorenie vlastných myšlienok alebo kreatívnu pohlcujúcu činnosť. A pri tom, ak okúsite posvätný priestor tvorenia, budete očarení niečím, čo ja osobne volám “flow”. Priložiť pero k papieru, kladivo ku klincu, prsty k strunám, rukavicu k tvári iného chlapa, to všetko je zážitok, ktorý si potrebujeme dopriať.

Súčasťou môjho osobného prehlásenia sú slová: “Som tvorca…”. Nepíšem slová len preto, aby som uľavil svojej duši, vypľul čokoľvek, len aby mi bolo lepšie. Chcem tvoriť, aby som priniesol niečo užitočné, niečo, čo bude tešiť nielen mňa, ale aj niekoho iného. Myseľ a telo nie sú oddelené a preto tvoriť musí znamenať dávať do pohybu, volať do akcie. Obraz umelca s vyprahnutým telom je skresľujúca predstava. Volám k tomu aj vás. Tvorte tak, aby to bolo impulzom pre telo, ktoré objaví potenciál. Tvorivá myseľ – silnejšie telo – viac energie pre tvorivú myseľ.

Múdrosť je výsledkom poznania vedúceho k akcii. Keď sa stratíte v knihách, podcastoch, youtubových videách, hrozí, že sa stanete “majstrom debatérom”, druhom hlúpeho filozofa, ktorého poznanie sa nedotýka života. Prestanete byť mužom akcie, nezostane vám nič iné ako papagájovať: “Ja som to vedel”. A to je nuda.

Zažívať dobrodružstvo pri tvorení a skúšaní, nachádzať nové významy, ktoré menia realitu, vedú k skutkom a interakcii so svetom, to je skutočný život. Vďaka tejto schopnosti som menej hlúpy ako včera. Nie som síce žiaden intelektuál, ale tvorím. Múdrosť dáva veciam význam.

365 hodín za rok dokáže zmeniť absolútne tvoj život. Osem a viac hodín si pre seba od mnohých z nás berie niekto cudzí, aby si preňho niečo tvoril. To má svoj zmysel a význam, proti tomu nič, každý sa nejak živíme. Ale nebolo by rozumné myslieť na seba aspoň hodinu každý deň a spraviť niečo kreatívne pre seba? Tvoriť niečo, čo posunie aj mňa osobne? Investovať hodinu denne do svojho ešte neexistujúceho podnikania, trénovať v gyme, nadobudnúť nejakú zručnosť… čokoľvek. 365 tehál ročne na tvoj hrad.

Žijeme v zápase. O mužnosť, pozornosť, zdroje, myšlienky. Mnohí sa už nechali pohltiť temnotou a len cynicky komentujú moje a vaše snahy. Slabosi, soyboyi, skeptici, všetci tí, ktorí sa zmôžu len na hodnotenie kreativity niekoho iného. Dobrý muž je schopný. Nebezpečný, má zručnosti a tvorí.

Nenechajte sa skonzumovať prázdnotou, namiesto toho ju vyplňte významom. Iní muži to od vás potrebujú, vaša rodina to potrebuje. To minimálne je, aby ste vytvorili muža, ktorý bude vašou najlepšou verziou.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*