04. Podcast mužom.sk: Iniciácia - Z chlapca mužom 1
Podcast

04. Podcast mužom.sk: Iniciácia – Z chlapca mužom

StockSnap_CLULUR94TC

Iniciačné rituály sprevádzali chlapcov a mužov po celú históriu a cez všetky kultúry. Čo s tým dnes? A kedy sa z chlapca vlastne stane muž? Zhrnuli sme pre vás do podcastu to, o čom sme už niekoľkokrát písali. 

Budete počuť:

– šialené a podivné iniciačné rituály
– prečo je jasný prechod od chlapca k mužovi dôležitý
– čo spája všetky rituály a aké lekcie udeľujú
– ako postaviť funkčnú iniciáciu


fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

10 komentárov

 1. Srdečne zdravím,
  veľká vďaka za podcast, opäť skvelé počúvanie – len tak ďalej! Veľmi fandím tomuto magazínu a vždy si odnesiem nejakú inšpiráciu do života a vzťahov.
  Nemôžem sa nepozdieľať s jedným nápadom na iniciačný rituál: pešia púť do Santiaga de Compostela. Perfektne spĺňa všetky predpoklady a dá sa flexibilne prispôsobiť “na mieru”! Kto by netušil, o čo ide, viac info napr. tu: https://www.caminoadventures.com
  Prajem veľa bozkov múz do ďalšej práce pre muzom.sk

  • Vďaka za ocenenie a tešíme sa, že napomáhame inšpirovať. Santiago de Compostela znie ako skutočná výzva. O tejto ceste je mnoho zaujímavých dokumentov.

 2. Trocha oneskorene, ale predsa sa spýtam: Čo robiť v prostredí, ktoré nie je presvedčené o dôležitosti iniciácie? Keď si uvedomujem, že niečo takéto veľmi potrebujem (vnímať tak samého seba a mať to potvrdenie od komunity mužov). Nemôžem predsa iniciovať sám seba, ani nikomu nanútiť, aby ma inicioval….

  • Buď im to vysvetliť a hľadať to spolu s nimi, alebo zmeniť prostredie. Je kľúčové mať okolo seba ľudí, ktorí majú podobné videnie sveta. Iniciácia dospelých mužov je ale ťažší oriešok. Z môjho pohľadu existuje istá cesta pre iniciáciu samého seba resp stať sa mužom “vlastnoručne”. To má svoje nevýhody, ale muž to urobí preto, aby neskôr mohol iniciovať ďalších.

   • Vďaka… mohol by si, prosím, viac rozvinúť tú autoiniciáciu? Alebo ma nasmerovať niekam, kde sa dočítam/dopozerám/dopočujem viac?

    • O tejto téme premýšľam len z vlastnej skúsenosti. Je dosť možné, že o tom tiež urobím podcast, ale chce to čas. Mám pár myšlienok a skúsim ich sformulovať aj sem do komentárov, keď bude troška času.

 3. Výborný podcast! Vďaka. Máte nového poslucháča 🙂 Neviem či som to náhodou neprepočul, ale pre istotu : čo je podľa Teba vhodný vek chlapca na iniciáciu?

  • Je to veľmi individuálne. V zásade o tom premýšľajú otcovia synov, ktorí majú 11-12 rokov a vyššie. Najneskôr by som o tom uvažoval v 14 roku, ale iniciácia by mala prebehnúť ešte v období kým má syn voči otcovi nevyhranený postoj pubertou.

 4. Ahoj chlapi, počúvam od začiatku všetky vaše podcasty. Ste skvelý! 🙂 A naozaj si cením a vážim, že hovoríte o týchto veciach. Super teším sa z toho a držím palce. Zaujala ma táto téma, pretože sa ma to aktuálne týka a taktiež som sa s tým už stretol v minulosti, či už v knihách alebo aj dokumentoch. Je to zaujímavé, že hlavne západná civlizácia tieto rituály viacmenej úplne vytesnila.
  Dúfam, že nevadí ak dám odkaz na komunitu mužov, ktorý sa iniciácii venujú je to síce u bratov čechov, ale možno to niekoho zaujme, kto chce a nemá možnosť takouto iniciáciou si prejsť a neodradí ho diaľka. Viac info o akcii pre otcov, dedov a synov tu http://www.richardvojik.cz/temata/otec-syn/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*