Radšej milý alebo dobrý chlap? 1
Život muža Charakter

Radšej milý alebo dobrý chlap?

Vychovávali ma tak, aby som bol dobrý. Popri tom ma otec poslal na karate, aby som sa vedel brániť, dostal trocha do tela, pamätám si, ako ma nechal doma boxovať do koženej tašky naplnenej handrami. Vedel som aj to, že nemám ubližovať slabším a že sa mám postaviť sám za seba a ozvať sa, keď na tom bude záležať, lebo byť dobrý znamená vedieť sa postaviť zlu. Vedeli ste, že postaviť sa zlu a nespravodlivosti občas vyžaduje násilie?

Vychovávali ma tak, aby som bol dobrý. Popri tom ma otec poslal na karate, aby som sa vedel brániť, dostal trocha do tela, pamätám si, ako ma nechal doma boxovať do koženej tašky naplnenej handrami. Vedel som aj to, že nemám ubližovať slabším a že sa mám postaviť sám za seba a ozvať sa, keď na tom bude záležať, lebo byť dobrý znamená vedieť sa postaviť zlu. Vedeli ste, že postaviť sa zlu a nespravodlivosti občas vyžaduje násilie?

A potom je tu snaha, aby ste boli milí. Milí chlapci. Byť milý a dobrý nie sú synonymá. Príliš veľa chlapov je milých, a tým pádom aj neškodných, nekonfliktných a pasívnych. Vedia presne, aké slová sa kde majú používať, aby bolo okolie spokojné, ale keď sa ocitnete v úzkych, týchto chlapov bojovať po svojom boku neuvidíte.

Neškodný chlap nie je dobrý chlap. Dobrý chlap je v skutočnosti nebezpečný muž, ktorý to má dobrovoľne pod kontrolou. Verím, že som parafrázoval Jordana Petersona. Neškodný chlap môže byť milý, ale v nebezpečných chvíľach si nevyberáte podľa toho, kto je aký milý.

Nepopieram, že byť milý sa dá vnímať pozitívne. Za roztomilé však považujeme batoľatá, šteniatka a kvetinky. Čo tak byť gentleman? To celkom iste vyplní potrebu vľúdneho správania.

Čo to však znamená byť dobrým chlapom? Byť mužom, na ktorého je spoľahnutie a ktorý sa vie postaviť za seba samého.

Ako to dosiahnete?

Začnite telom. Správajte sa k svojmu telu tak, ako sa správa dobrý chlap k zbrani. Starajte sa oňho, udržujte ho použiteľné, majte ho k dispozícii funkčné kedykoľvek to bude potrebné. Nechcite ísť cestou, kedy musíte byť so všetkými za dobre, len aby nevznikol konflikt, v ktorom budete ťahať za kratší koniec. Slabí musia byť milí. Silní sú užitoční.

Každý muž potrebuje rešpekt. Ak zistí, že ho nemá, rozbehne cestu v štýle páčiť sa všetkým, manipulovať alebo politikárčiť. Rešpekt ale začína u seba samého. Ak sa nedokážete dívať na seba ako na človeka, ktorý na sebe pracuje, stáva sa silnejším, lepším, nebudú sa tak na vás pozerať ani iní.

Už som viackrát hovoril o Theodorovi Rooseveltovi. Narodil sa ako chorľavý a slabý chlapec. Lekár ho navštevoval tak často, až kým sa jeho otec nerozhodol naplno ho zapojiť do fyzického cvičenia a drilu. Neskončil len ako prezident USA, kde by mu potenciálne stačil intelekt, stal sa aj rančerom, lovcom, prieskumníkom. So svojou kondíciou spravil do šesťdesiatky omnoho viac ako mnohí jeho rovesníci. Nemalý podiel na tom má to, že jednoducho vládal.

Bez silného tela, ktoré vám dovolí podstúpiť dobrodružstvo a risk, nám neostane nič iné ako držať sa v bezpečí a byť milý. Chceš rešpekt, buď silnejší.

Jedna z najhorších vec, ktorá sa mužovi stane, je byť poľutovaniahodný. Tomu sa hovorí spoločenská kastrácia. Milí chlapci sa dostávajú do povestných “friendzone”, teda do stavu, keď s ním ženy chcú iba kamarátsky vzťah. Iste, takí muži sú dôveryhodní, ale to zďaleka nestačí. Zvyčajne urobia prvý krok, až keď vidia, že dotyčnej niekto zlomil srdce. To je milé.

Zatiaľčo dobrý chlap berie na ramená ťažké váhy práce na sebe, milý chlap hľadá, ktorej by poskytol rameno na vyplakanie.

Dobrý chlap má niečo, po čom túži. Niečo väčšie ako je on sám. Pokojne aj prácu na sebe samom. Pracujte na tom byť múdrejší, vzdelanejší, silnejší, užitočnejší, spoľahlivejší… Byť dobrým chlapom zvyčajne prináša risk a strach, pretože zamieriť na niečo veľké je desivé.

Vo chvíli, keď sa podobným veciam vystavíme, je skvelým nástrojom naša schopnosť oprieť sa agresívne do práce. Nie agresivita voči iným, ale voči nebezpečenstvám, ktoré nás ohrozujú. Dobrý chlap nechodí po svete nasraný, ale sústredený. Dokonca ho nezaujímajú ani malé ohrozenia alebo zbabelci.

Váš čas a vaša energia sú dôležité. Nie je v ňom priestor na notorických sťažovateľov, plačkov, tých, čo sa ľutujú. Dobrý chlap dôveruje dobrým chlapom.

Nájdite cieľ a zamerajte svoj život a buďte silnejší každý jeden deň.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

One Comment

  1. parááda..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*