Chyby, ktoré som pri vedení teamu urobil 1
| |

Chyby, ktoré som pri vedení teamu urobil

Chyby, ktoré som pri vedení teamu urobil 3

Za posledných 10 rokov som viedol niekoľko tímov v rôznych situáciách, projektoch, úlohách… A urobil som toľko chýb, že by sa z toho dala snáď napísať kniha. Mám pocit, že ich bolo omnoho viac, ako vecí, ktoré som urobil správne. Tu je niekoľko prešľapov, ktoré mi napadnú ako prvé.

Neznášal som problémy

Ak sa vám to zdá úplne O.K., tak sa o vedení potrebujete učiť. Každý rád zastáva dôležitú úlohu v čase, keď je všetko v poriadku a darí sa. Dobrého vodcu rozoznáte vo chvíľach stresu a problémov. Rovnako to platí vo firme, ale aj v rodine. Komplikácia je totiž priestor na to, aby ste navýšili hodnotu teamu.
Dobrý šéf nestráca čas snami o bezproblémovom priestore, jednoducho vie, že ťažké časy sú nevyhnutné. Ja osobne som často prekrúcal očami a vzdychal nad tým, čo sa zase objavilo. Dnes sa namiesto odmietania problémov snažím ich využiť. Premýšľam, ako sa pri riešení môže ukázať potenciál ľudí okolo mňa, čo nás to učí o nutnosti posunúť sa ďalej a podobne.

Chodil som okolo horúcej kaše

Vieme, že okolo horúcej kaše sa chodiť nemá, ale vieme aj, že kaša sa neje taká horúca, ako sa uvarí. Tak ako to teda je? Omnoho jednoduchšie je pre mňa vyhnúť sa konfrontácii alebo nepomenovať problém veľmi jasne. Verte, že sa mi nechce naťahovať s niekým tvrdohlavým alebo sa pozerať na slziace slečny, ktoré sa dozvedeli, že urobili chybu. Mark Twain povedal, že ak máte zjesť živú žabu, urobte to hneď ráno a nič horšie sa vám už v ten deň nestane. Ako zodpovedný človek sa musím naučiť byť priamy a pomenovať veci jasne. Inak sa môže stať, že ľudia okolo mňa, aj pri najlepšej vôli meniť sa, nepochopia, kde je problém.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcie mužnosti od tébskych bojovníkov

Chcel som byť on

Stále sa nájde niekto lepší ako ja. Dokonca mnoho lepších ako ja. Namiesto inšpirácie som mal snahu kopírovať z môjho pohľadu úspešnejších. Nedialo sa to nijak často, ale ľudia si to všimnú a občas vám to naznačia. Komplikácia je, že snahou skopírovať niekoho prejav neznamená, že získate aj jeho vnútorné kvality. Nemá zmysel napodobňovať niekoho, ak nechcete hlbšie pochopiť jeho nastavenie. Aj tu však buďte opatrní. Váš team nemusí rozumieť vašej náhlej zmene, alebo zmene pravidiel.

Nemal som dosť ocenení pre okolie

Za chyby nesie zodpovednosť leader, úspech patrí teamu. Múdrosť, ktorú dnes viem, ale nebolo to tak vždy. Splnené ciele, úspešné akcie, to všetko som považoval za štandard a nechcel sa tým zvlášť zaoberať. Ak si dobre spomínam, nikdy mi ani nenapadlo usporiadať nejaké špeciálne stretnutie, kde by som ocenil tých, ktorí makali najviac. Jednoducho som si myslel, že všetci majú dostatočné zadosťučinenie v práci samotnej. Veľmi som sa mýlil. Takže, ak vediete ľudí, robte to s vedomím, že ich potrebujete oceniť. Dokonca som presvedčený, že ocenení majú byť všetci, ktorí pracujú. Každý, samozrejme, v inej miere. Ako vedúci nečakajte, že ľudia v teame budú mať rovnakú inšpiráciu ako vy, a že ich uspokojí samotný výsledok.

 

Chýb, ktoré som urobil a stále robím, by bolo na niekoľko pokračovaní. Pracovať na náprave zlyhaní je jedna z povinností človeka, ktorý vedie iných. Ak máte pocit, že sa vám nechce na sebe pracovať, tak si nájdite inú pozíciu, aby ste neohrozovali ľudí okolo seba. Ak sa vyhnete mojim chybám, váš team (rodina) to ocení.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *