6. Pravidelná dávka – Myšlienkový experiment o električke a pešom moste

Dnes sa zamyslíme nad myšlienkovými experimentami, ktoré sú bežnou súčasťou filozofie.

Na úvod si povieme, aké sú ich podobnosti a odlišnosti od vedeckých experimentov, 
a keďže myšlienkových experimentov existuje mnoho, pozrieme sa v tejto dávke iba na dve veľké klasiky: dilemu s električkou a peším moste.

Jakub Betinský

Jakub Betinský

6 komentárov k “6. Pravidelná dávka – Myšlienkový experiment o električke a pešom moste

  1. Ďakujem za super podcast, nepoznal som tieto myšlienkové experimenty a som sám prekvapený do ktorej skupiny sa radím:)

        • Neviem či sú na to nejaké štatistiky. Utilitarizmus bol celkovo rozšírený koncom 19.st až minimálne do polovica 20.st, tažke je možné, že tento druh etického myslenia prevláda i dnes.

  2. Pozdravujem pekne. Práve som dopočúval tento podcast, veľmi sa mi páčil 🙂 Napadla mi jedna otázka, ktorú neviem celkom rozlúsknuť. Ak stojí policajt s nabitou zbraňou namierenou na v diaľke stojacom a práve zabíjajúcom teroristovi – ku ktorému myšlienkovému experimentu má bližšie takýto prípad? Je zabitie teroristu považované za zlý prostriedok? Alebo je to výhybka, na konci ktorej budem dúfať, že to ten terorista ešte nejako prežije?

    • Dobrá otázka Peter. Neviem či by sa to nedalo obísť celé tým, že by policajt mohol teroristu iba postreliť. Ale asi máš na mysli scenár, kde sa terorista chystá vybuchnúť a preto ho treba zastaviť? Skús mi dať ešte viac kontextu. I keď zdá sa mi, že to mohlo spadať pod zabitie v sebeobrane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *