6. Pravidelná dávka - Myšlienkový experiment o električke a pešom moste 1
Podcast

6. Pravidelná dávka – Myšlienkový experiment o električke a pešom moste

Dnes sa zamyslíme nad myšlienkovými experimentami, ktoré sú bežnou súčasťou filozofie.

Na úvod si povieme, aké sú ich podobnosti a odlišnosti od vedeckých experimentov, 
a keďže myšlienkových experimentov existuje mnoho, pozrieme sa v tejto dávke iba na dve veľké klasiky: dilemu s električkou a peším moste.

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

6 komentárov

 1. Ďakujem za super podcast, nepoznal som tieto myšlienkové experimenty a som sám prekvapený do ktorej skupiny sa radím:)

  • Jakub Betinský

   To som rád a verím, že aj 7. PD ťa osloví. V ktorej skupine si sa našiel?

   • V tretej :). Štatistický vyhráva asi 2 há však?

    • Jakub Betinský

     Neviem či sú na to nejaké štatistiky. Utilitarizmus bol celkovo rozšírený koncom 19.st až minimálne do polovica 20.st, tažke je možné, že tento druh etického myslenia prevláda i dnes.

 2. Pozdravujem pekne. Práve som dopočúval tento podcast, veľmi sa mi páčil 🙂 Napadla mi jedna otázka, ktorú neviem celkom rozlúsknuť. Ak stojí policajt s nabitou zbraňou namierenou na v diaľke stojacom a práve zabíjajúcom teroristovi – ku ktorému myšlienkovému experimentu má bližšie takýto prípad? Je zabitie teroristu považované za zlý prostriedok? Alebo je to výhybka, na konci ktorej budem dúfať, že to ten terorista ešte nejako prežije?

  • Jakub Betinský

   Dobrá otázka Peter. Neviem či by sa to nedalo obísť celé tým, že by policajt mohol teroristu iba postreliť. Ale asi máš na mysli scenár, kde sa terorista chystá vybuchnúť a preto ho treba zastaviť? Skús mi dať ešte viac kontextu. I keď zdá sa mi, že to mohlo spadať pod zabitie v sebeobrane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*