Matkám bez manželov 1
|

Matkám bez manželov

Matkám bez manželov 3

Nikdy som nebol žena, nebudem manželkou a neviem si predstaviť, čo je to byť matkou. Z toho dôvodu nepíšem ženám.sk a tak tieto riadky píšem s pokorou. Viem, že nás sleduje asi 20% žien a pre niektoré z vás mám pár myšlienok. Pravdepodobne sa nebudú čítať ľahko, pretože vám možno priťažia. Skúsime však hľadať riešenie. Tak poďme na to. Žena nevie, aké je to byť mužom a zo svojho syna tak môže vychovať iba muža na svoj obraz.

Otec je rovnako dôležitý ako mama. V iných oblastiach, s úplne inou energiou, ale rovnako potrebný. Toto ale smerujem vám, ktoré ste vdovy alebo rozvedené a musíte vychovávať chlapcov. Nebudeme sa tváriť, že ste mali ostať s alkoholikom alebo tyranom, ten by  možno narobil viac škody ako úžitku, rovnako je však nezmysel tváriť sa, že váš syn okolo seba nepotrebuje žiadneho muža. Určite dokážete vychovať dobrého človeka aj sama. Dokážete však vychovať chlapa, ktorý je dobrý v tom byť mužom? Už v sebe máte voči opačnému pohlaviu istý postoj, pretože ste čo-to zažili. Určite to zanechá stopy aj na vašich deťoch. Na konferencii, ale aj v knihách, ktoré sa podobným témam venujú, často sledujem, aký efekt má neprítomnosť otca v chlapcovom živote. Všimli ste si, že sa u vás nikdy nezdvíha záchodová doska? Alebo že váš syn ešte nedostal vreckový nôž? Samozrejme, sú to drobnosti, ale nepokladajte ich za nepodstatné. Chlapčenská duša je mozaika, ktorá sa skladá aj z takýchto maličkostí.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Vedomé otcovstvo (1) Význam budovania rodinnej kultúry

Hrať úlohu matky aj otca súčasne musí byť vyčerpávajúce. Už ste možno vo fáze, keď si uvedomujete, že váš chlapček potrebuje mužský vzor. Niekoho, kto by ho usmernil v jeho agresivite alebo by ho naučil dívať sa pri podávaní ruky do očí iným mužom. Matka dokáže vychovať chlapca dobre, ale nie sama. Aj keby ste sa premohli a vzali ho kempovať pod širák (áno presne tak, bez stanu), asi len ťažko mu dáte vzor toho, ako by sa tam mal správať, ak máte strach z hmyzu. Viem, že tieto príklady sa vám môžu zdať triviálne, ale verte tomu, že lezenie po stromoch je v istom veku veľmi dôležité. O balení dievčat sa ja budem s mojím synom zhovárať úplne inak ako moja manželka. Oba rozhovory budú dôležité, ale prinesú inú kvalitu.

Možno máte už chvíľu pocit, že hovoríme o veciach, ktoré sú vám jasné, ale čo s tým máte ako mama urobiť? Podľa mňa veľa.

Keď budete vyberať pre svojich synov základnú školu, hľadajte takú, ktorá má v učiteľskom zbore aspoň o čosi viac mužov. Pre ich dobro sa skúste neriadiť komfortom najbližšej školy. Možno by stálo za to skúsiť osvetliť situáciu riaditeľovi a nájsť triedu, kde je triednym učiteľom muž.
Skôr či neskôr prídu na pretras krúžky a voľný čas. Vaši synovia by mali mať isté slovo, ale vy by ste sa mali dívať na to, kto tento krúžok vedie. Aké má hodnoty, rodinu, podáva deťom aj niečo viac ako tréning? Pamätajte, že sa stane pre vašich chlapcov vzorom. Bude ich učiť o fair play, o dôležitosti námahy a čestnosti? Či už v športe, cirkvi, skautingu, umení, hľadajte proste kvalitných mužov. Existujú.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chlapi neplačú...

Neprestaňte byť ostražitá, stále zostávate tým najbližším rodičom, napriek tomu chlapec nutne potrebuje prítomnosť muža. Je úplne prirodzené, dokonca nevyhnutné, aby sa od vás začal odpájať a vy ste začali hľadať s teenagerom novú úroveň rodičovského vzťahu. Existuje kmeň, kde bol chlapec v teenagerskom veku na dva roky oddelený od matky a nesmel s ňou prehovoriť. Komunikovali spolu cez „prostredníka” a skrze dary, ktoré si z lásky vyrábali a posielali. Po dvoch rokoch napodiv nedošlo k odlúčeniu, ale k úplne inej kvalite vzťahu. Na to však bola potrebná podpora komunity. A tu je ďalšia dôležitá oblasť, ktorá napomôže.

Oslovte mužov vo svojej rodine. Nech už máte akýkoľvek vzťah so svojím otcom, dedo môže zohrať v živote chlapca dôležitú úlohu. Mal by o tom vedieť a dostať priestor. Rovnako tak máte možno muža, ktorý sa k tomu rovno zaviazal. Krstný otec. Ten sľuboval pomôcť s výchovou, je čas, aby sa k tomuto sľubu priznal. Nestačí, že raz za rok, na narodeniny, podá svojmu krstňaťu 20 eur v obálke.

Chlapov, ktorí by mohli pomôcť, nájdete viac. Nemusia byť dokonalí, iba musia pochopiť, o čo ide.

Vyhnite sa tomu, aby ste vo svojom synovi podporovali zatrpknutosť voči vášmu manželovi. S vašimi, či jeho chybami vo vzťahu nemajú deti nič spoločné. Pre zdravý prechod od chlapcov k mužom potrebujú synovia vidieť, že muž nie je iba pojem, ktorý si zaslúži výsmech a pohŕdanie. Prečo by sa mal chcieť stať mužom?

Ste silné, odvážne ženy, ktoré nesú veľké bremeno a vaše deti sa toho od vás môžu veľa naučiť. Máte však svoj limit, ktorý musí doplniť niekto iný. Svojmu synovi nehovorte: „Buď chlap ako ja.”, len by ste ho zmiatli. Skúste krok po kroku hľadať a obzerať sa. Možno je ťažké uveriť, že existujú muži, ktorým môže záležať aj na niečom inom ako na sebe. Ale verte mi, že existujú. Ktovie, možno práve čítajú tento článok a hovoria si, že by pokojne pomohli. Alebo ho pošlite vy samé niekomu s vysvetlením, že by vám pomohlo niečo v tomto smere. Som presvedčený, že môžete len získať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   244. Podcast Mužom.sk: Duna

Vážim si vás, nezostaňte na tej ceste samé.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *