Ako byť otcom pre 1 mesačnú? 1
|

Ako byť otcom pre 1 mesačnú?

8J6SO4AGN0

Moja druhá dcéra má už 1 mesiac. Akokoľvek sa z tejto skutočnosti teším, vždy som mal starosť o to, ako budem otcovstvo prežívať. Mal som to pri prvom, mám to teraz. Cítim sa niekedy bezbranný, pretože moje náboje ako sú zábava, šport alebo hry, jednoducho nestrieľajú. A je to tak v poriadku, ale keďže sa snažím napojiť na to, čo prežívajú moje deti od svojho úplného začiatku a byť prítomný, novorodenec je výzva.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Môžeme si to povedať na rovinu — muži tieto veci prežívajú inak ako ženy. Ženy tento vzťah pestujú po dobu 9 mesiacov omnoho intenzívnejšie a my sa veľakrát prizeráme. A keď sa objaví malý človek v domácnosti, pre súrodenca, ale aj pre muža, je to niekedy, ako keby prišiel votrelec. Nie vo filmovom zmysle, samozrejme. Mám rád svoju dcéru nekonečne.

Takže, čo mám robiť, keďže moja mladšia dcéra ma až tak nepotrebuje, ale zároveň chcem skúšať budovať vzťah? Možno moje tipy vyznejú sem-tam prakticky, ale veľmi dbám na to, aby moja manželka nebola vylúčená z tejto rovnice. A zároveň, sú to predsa skutky, na ktorých záleží. Tu sú moje 4 kusy otcovskej akcie ako začať novú cestu otec-dcéra alebo otec-syn:

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Hral som sa s Lego(rento)m

1. Využi každý moment, keď nespí

Spočiatku deti spia takmer stále. A keď nespia, tak jedia. V kombinácií s dĺžkou dňa a povinnosťami sa môže stať, že tvoju dcéru alebo syna asi veľmi neuvidíš, a preto je dôležité zachytiť každý moment, keď sú hore. Zober ich na ruky, čítaj im z knižky alebo len-tak rozprávaj o tom, čo sa doma deje a akú majú sestru alebo brata. Neujdú ti prvé úsmevy, prvé plazenie na posteli a potom ani prvé slová. Nadväzuj spojenie — niekedy stačí úsmev a pár zvukov.

2. Behaj okolo domu a upratuj

Manželka už pravdepodobne nebude mať toľko veľa času, aby zvládala domácnosť „like a boss”, takže tvojou novou misiou sa môže stať, že po unavenom dni, kedy všetci kričali a nikto nespal, zoberieš kormidlo do svojich rúk a staneš sa kráľom domácnosti ty. Sprav malú večeru, uprac izby a osloboď manželku.  Možno to priamo nesúvisí s tým, ako sa ty osobne dostaneš bližšie k deťom, ale sprístupníš niekomu inému odpočinok, z čoho bude profitovať celá rodina. Investuj nepriamo!

3. Uspávaj aj ty, keď to nejde

Deti niekedy nechcú spať. Štandardný, svetovo uznávaný návyk, že keď je tma, tak sa spí, nie vždy funguje, takže sa zrejme ocitneš uprostred noci s deckom na rukách. Nenechaj svoju manželku na to samú. Áno, ráno vstávaš do práce, ale aj ona! Striedajte sa a tak dostaneš neuveriteľný pohľad na to, čo to znamená  uspať dieťa. Je to proces veľmi náročný, vyčerpávajúci, plný nervov a netrpezlivosti. V tej chvíli som pochopil, čo prežíva moja manželka v podobných situáciách. Navyše, a to najlepšie, máš privilégium byť so svojou dcérou alebo synom. Budeš bližšie novorodencovi a to je zámer.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   204. Podcast Mužom.sk: Sebecký muž je lepší muž

4. Hrajte sa všetci spolu

Tento týždeň sme niekoľkokrát skončili v izbe a hrali sme sa s hračkami. Všetci 4! Starším deťom môže po mesiaci chýbať čas, ktorý s vami mali pred tým, preto je dôležité nezabúdať, kde sú nezaplatené účty. Zobral som obe deti, sadol si na zem v izbe, chytil hračky a už sme sa rozprávali. Samozrejme, novorodenec toho veľmi nenahovorí a s interakciou je to tiež dosť limitované, ale tvoje staršie deti uvidia, že nový prírastok je plnohodnotnou súčasťou rodiny a ty im pomôžeš budovať súrodenecké vzťahy alebo prekonávať deficity pozornosti.

O čom je teda vzťah otca a dcéry alebo otca a syna v tak skorom veku? Pre mňa o starostlivosti, malej pozornosti a praktickosti. Tvoje najmenšie deti zatiaľ nepotrebujú otca tak veľmi, ako svoju mamu, no tvoja manželka potrebuje silného manžela-otca, ktorý prevezme kormidlo, keď to rodina potrebuje. Deti potrebujú otca, ktorý buduje vzťahy. Nenechaj sa oklamať, že zatiaľ nie si potrebný, ak máš novorodenca. Nájdi si svoje aktivity, cez ktoré sa mu priblížiš. Máš doma malého človeka, ktorý bude už len rásť, takže začni s dobrými návykmi už dnes.

1


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *