Spi lepšie, budeš lepší 1
|

Spi lepšie, budeš lepší

photo-1463149612395-6a0defd74a42

Na odpočinok bude dosť času na dôchodku. Vyspím sa dosť, keď zomriem. Už ste niečo také povedali? Možno je to vaša životná filozofia. Tak to sa mýlite. V prípade, že chcete zlepšiť svoj život nielen počas dňa, ale aj počas noci, pusťme sa do toho.

Je jedno, či veríte v evolúciu alebo náboženstvo, sú isté princípy, podľa ktorých telo funguje. Jednoducho sme nejak nastavení. Potrebujeme jesť, piť, odpočívať. To nedokážeme vymazať. Ak niečo z toho zanedbáme, skôr či neskôr sa to prejaví. Za to nesieme zodpovednosť sami voči sebe.

Čo znamená byť mužom po fyzickej stránke? Sme lovci, dokážeme behať, hádzať, dvíhať, ťahať, nosiť. Dnes ale sedíme pri TV a PC a za prínos k pohybu považuje spoločnosť Pokémon Go. Prevziať zodpovednosť znamená odmietnuť pasivitu aj v oblasti odpočinku. Viem, že táto formulácia znie zvláštne, ale premýšľajte. Ak neriadite svoj odpočinok vy sám, ale riadia ho okolnosti a vy ich pasívne prijímate, nečudujte sa, že ste unavený.

Väčšina z nás nijak extra nerieši spánok. Ľahnem si a spím. Riešime iné veci, tréningy, proteín, testosterón, ale zabúdame na spánok. Ten, mimochodom, má na tvorbu testosterónu vplyv.

Či už chcete mať v poriadku libido, alebo pomôcť rastu svalov, potrebujete mať v poriadku tvorbu testosterónu. A tomu napomáha aj spánok. Ak krútite hlavou, že to nie je pre vás, lebo ste intelektuál, ktorému je jedno, ako vyzerá, tak musíte vedieť, že nesprávny spánkový režim má vplyv aj na váš mozog.

Ak sa prebúdzate unavený, skúste tieto jednoduché veci, ktoré ak dodržiavam ja, tak je všetko v najlepšom poriadku.

Dajte spánku prioritu. Premýšľajte, či je ďalšia epizóda GoT, alebo Vikingov potrebná. Naše telo má hodiny. Jednoducho cez deň telo bdie a v noci spí. Sme prirodzene naprogramovaní. Samozrejme dokážeme existovať aj opačne, ale prečo telo takto zaťažovať, keď to nie je nevyhnutné? Vstávať a chodiť spať v rovnakom čase by sa malo stať vašou prioritou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   66. Podcast Mužom.sk - Nemáš čo by si chcel, pretože si si to nezaslúžil

Svetlo. Svetlo nás prebúdza. To je ďalšia vec, ktorú si nesieme zakódovanú v organizme. Pokúste sa teda eliminovať svetlo. Nie len to prirodzené, ale aj umelé z ulice, či počítača. Prekryte všetky okná. V prípade, že to nie je možné, kúpte si masku na spanie. Možno to vyzerá divne, ale ak je toto vec, ktorá vám pomôže dobre spať, tak nech.

Vychlaďte miestnosť. Telo lepšie odpočíva v chladnejšej, ako vo vykúrenej miestnosti. Skúste stiahnuť teplotu na 18 stupňov a radšej sa primerane oblečte.

Štuple do uší. Ak máte plytký spánok, tak vás bude preberať aj ten najmenší zvuk. Môžete prespať celú noc a zobudiť sa unavení len preto, že váš mozog registroval zvuky z okolia. Budík snáď počuť budete.

Káva. Osobne som ju nikdy nepil, ale viem, že kofeín blokuje adenozín (látka, ktorú produkujeme pred spánkom). Neznamená to, že telo nie je unavené, iba to neregistruje. Preto by ste mali v poobedňajších hodinách kávu vypustiť.

Večerný rituál. To, že chcete ísť spať, by malo byť jasné tak hodinu vopred. Keď idete do práce, máte svoj rituál, keď idete športovať, tiež. Vyrobte si ho aj pred spaním. Vychlaďte miestnosť skôr. Uzatvorte deň v myšlienkach a pripravte sa na ďalší deň. Práve neustále vírenie myšlienok nám niekedy nedá spať. Pokúste sa teda vypísať všetky svoje nápady na papier. Ale aj to urobte skôr ako v posteli. Naplánujte si deň a potom sa uložte. Ak mozog neprestane makať, skúste dýchacie cvičenia.

Sedem a pol až deväť hodín je optimálny čas, v ktorom si pri správnych návykoch odpočiniete. Nebolo by skvelé získať dobrú kondíciu, sexuálnu a mentálnu aktivitu takým lacným suplementom, akým je spánok? Dokážeme investovať do topánok na beh, alebo novej RAMky, ale nedokážeme investovať do odpočinku?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zázračný elixír

Pomocou spomínaných opatrení si dokážete vytvoriť „spánkovú Faradayovú klietku”, kde si konečne dobre odpočiniete. Cítiť sa dobre je prirodzené. Ak sa ráno zobudíte „zničený”, tak máte problém a musíte ho vyriešiť. Majte svoj život pod kontrolou tak veľmi, ako je to možné. Tak to robia chlapi.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *