Ako sa muži pripravujú o dušu 1
Charakter Život muža

Ako sa muži pripravujú o dušu

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Cesta do pekla je vraj dláždená najlepšími úmyslami. Tak nejak sa deje aj to, že muži sa muži postupne strácajú. Kedysi jedna reklama vyzývala chlapov, aby nevymäkli. Žiaľ, šlo o reklamu na alkohol, ktorý spôsobuje skôr opak. Výzva však nebola mierená vôbec vedľa. Triafala.

Cesta do pekla je vraj dláždená najlepšími úmyslami. Tak nejak sa deje aj to, že muži sa muži postupne strácajú. Kedysi jedna reklama vyzývala chlapov, aby nevymäkli. Žiaľ, šlo o reklamu na alkohol, ktorý spôsobuje skôr opak. Výzva však nebola mierená vôbec vedľa. Triafala.

Byť mužom hodnôt, schopným postarať sa o seba a iných, nie je voľba, ale nutnosť. Je pri tom jedno akú máte farbu, vek, vieru, alebo sociálny status. Naopak s týmto zadaním je každý z nás povinný urobiť najviac, čo je v jeho silách. Koľko takých mužov poznáte?

Mnoho chlapov hrá radšej úlohu obete. Prekážky, ktorý by mali čeliť, používajú ako výhovorku a “protivenstvo osudu”. Cesta priemernosti zabalená do odmietania extrémnych prístupov. Mám nádej, že ak ste sa dostali sem, nehovorím o vás. Možno práve vy ste chlapi, ktorí odmietajú výhovorky, slovo “pochlapiť sa” nie je pre vás prekonané a preberáte zodpovednosť za svoj život. Ak to tak nemáte a nechcete to ani meniť, tieto myšlienky nie sú pre vás. Mužom.sk nie je pre každého. Nikdy nebolo, nikdy nebude. Je pre tých, ktorí chcú zmenu a pracovať na najlepšej verzii muža v sebe. Stále sa dá ísť ďalej.

Nemusíme loviť, nemusíme zbierať. Nemusíme zabezpečovať, tvoriť, chrániť ani viesť. Máme supermarkety, políciu, šéfa, štát. Títo všetci sa predsa postarajú. To je fakt. Vo vývoji, ktorým sme ako spoločnosť prešli je mnoho dobrého. Aj vďaka tomu sa nám žije bezpečnejšie, žijeme v blahobyte, žiaden zemepán nemá právo prvej noci. Mnohým sa nám žije omnoho ľahšie ako by to bolo pred sto, dvesto, alebo tristo rokmi. Stačí sa ukázať, urobiť, čo mi povedia a vziať za to peniaze.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Moje první sako

Lenže inovácie a pokrok majú aj svoju daň. Jednou cenou, zdá sa, je aj duša muža, z ktorého sa stáva malé uplakané decko. Aby sme našli riešenie, potrebujeme definovať príčinu.

Decko, klamár a zbabelec. To je často cesta muža dnes. V minulosti nebolo tak isté, že sa z narodeného dieťaťa stane dospelý človek. Chcelo to veľa ostražitosti, okolností, starostlivosti, ochrany, lásky a pozorné oko matky. Muži, ktorí chceli rodinu, nemali na výber, či sa postarajú, budú chrániť a zabezpečovať. Spolu so ženou museli tvoriť team, aby prežili oni aj ich potomkovia. Predpokladám, že na mužove sťažnosti, že sa necíti docenený, alebo, že sa “nevie nájsť”, nebolo miesto. Sťažovať sa na veci, ktoré sú nevyhnutné nedáva zmysel.

To, po čom túžili mnohí bola sloboda. Oslobodiť sa a žiť po svojom. Bojovať za to, často aj položiť život.

Obetujeme slobodu, pretože máme strach.

Nad týmto premýšľam dlho. Je ľudský život naozaj najvyššou hodnotou? Prečo potom ľudia kladú svoje životy za slobodu? Nebolo by rozumnejšie zachrániť si život v akejkoľvek podobe?

Radšej volíme menej zodpovednosti a súčasne s tým aj menej slobody. Čím viac pravidiel, zákonov, zákazov, tým väčšie bezpečie. Napríklad. Chlap je hovado, kúpi si veľkého psa. Pes nie je hovado, ale roky trávi s hovadom, tak sa ním tiež stane. Tento veľký pes jedného dňa zaútočí na iného psa, alebo človeka. Podobný príbeh sa zopakuje aj inde v krajine. Namiesto toho, aby sme hovadám nepredávali veľkých psov, radšej zakážeme veľkých psov a dáme ich na čiernu listinu, pretože žijeme v kultúre zbabelcov. Nechceme zabezpečovať vlastné bezpečie, radšej sa budeme nezmyselne snažiť vykoreniť akýkoľvek náznak rizika a pripravovať sa krok po kroku o slobodu. Áno, mám doma bull plemeno.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   198. Podcast Mužom.sk: Problémy v práci a rozchod

Muži sa v mnohých prípadoch správajú ako rozmaznané decko. Prečo? Lebo sa boja zodpovednosti.

Príchod domov spojený so sťažovaním sa po náročnom dni v práci. Plač nad tým, aký je na mňa šéf a čo všetko bolo nefér. Ak kedysi mali muži len malú možnosť riadiť svoje život, my dnes máme tých možností nepreberne viac. Vyzerá to ale, že na každú možnosť veci ovplyvniť nájdeme výhovorku.

Žijeme ako zbabelci, pretože odmietame slobodu. Uspokojujeme sa porovnávaním so susedovou ženou, autom, psom. Stačí nám prekonať čokoľvek malé, aby sme boli spokojní.

Žijeme v závisti a lenivosti.

Pohŕdanie smerom k bohatým ľuďom kvôli výške ich konta je detinské. Automaticky niekoho podozrievať, že si nahonobil majetok nelegálne, je prejavom závisti. Muž si nemá nárokovať to, čo si sám nevydrel, na čom sám nemakal a nemá otŕčať prázdnu ruku.

Okupovať burzy, žiadať, aby všetci boli rovnako úspešní, brať si, čo patrí niekomu inému je prejavom lenivosti, nie solidarity. Chceš, aby boli bohatí solidárni? Tak zbohatni a rozdávaj zo svojho.

Nečudoval by som sa, ak by závisť a lenivosť spôsobovali pokles testosterónu. Ide o dve tak pasívne vlastnosti, že sa so skutočnou mužnosťou musia odpudzovať.

Otcovia utekajú.

Sme majstri únikov. Houdini by sa mohol učiť. Akoby neexistovali dôsledky pre nič, čo spravíme. Máš sex. Splodíš dieťa. Opustíš ženu, lebo sa na to necítiš. Nech si to porieši ako vie, prostriedkov je dostatok. Povedzme, že necháš ženu vychovávať dieťa samú. Spoločnosť sa díva, ako tvoj syn alebo dcéra nemá dostatok v jedle, v bývaní, v otcovskom vzore a viní ženu. Ako by to mohla byť jej vina? Je to mužova vina. Mal tam byť a o toto všetko sa spolu s ňou postarať. Ona neušla.

Keď vidím, ako sa muži krútia a zatajujú svoje príjmy, len aby platili nízke výživné, je mi zle.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Sprcha agenta 007

A ešte krátko. Nepoznám chlapa, ktorý by svoju partnerku presviedčal na potrat z lásky, alebo súcitu. Samozrejme sebectvo sa dá racionalizovať rôzne.

Cením všetkých, ktorí neušli alebo sa ujali niekoho, kto im nebol vlastný.

Stávame sa precitlivelými.

Politická korektnosť sa zmenila na monštrum. Zatiaľ sa na to dívame s nadhľadom ale obzeráme sa cez plece, keď povieme niečo, čo by sa niekoho mohlo dotknúť. Namiesto toho, aby sme čakali od ľudí istú odolnosť, schopnosť postaviť sa nepríjemnému názoru, či vtipu, dávame si priestor reagovať precitlivelo, sebastredne a prehnane.

Každý muž potrebuje štedrú nádielku odolnosti. Bez odolnosti totiž nie je možné prejavovať ani lásku. Pokiaľ budú muži reagovať precitlivelo a vzťahovačne, čochvíľa zostanú sami, alebo v politicky korektnom, sterilnom prostredí. Radšej budem mať okolo seba chlapov, ktorí mi povedia tvrdé slová ale budú úprimní a nebudú si brať servítku pred ústa. Vždy mám možnosť ich poslať do …

Čo s tým?

Predchádzajúce riadky som nenapísal preto, aby som ukazoval prstom, ale preto, aby som niektorým otvoril oči. Ignorujeme mnohé z toho o čom som písal a potom sa nám to deje. Viem to, pretože ja sám mám niekedy naklonené k zbabelcovi, alebo závisti, či lenivosti.

Stojíme ale na pleciach mnohých hrdinov, mužnosť nie je nič nedosiahnuteľne vzdialené. Niekto v tvojom rode proste bojoval o život tak dobre, že si tu dnes ty. Nemalo by to tebou skončiť.

Nikto z nás si neužije úplne to, čo znamená byť mužom, ak sa bude držať v tom, čo sa od neho očakáva dnes. Máme na viac ako sa od nás očakáva. Na chvíľu zabudnite na spoločnosť a sústreďte sa na seba, potom budete spoločnosti omnoho užitočnejší.

Robte veci, tie veľké, aj malé každodenné, ktoré vás spravia odolnejším. Neskončite. Vzmužte sa.


korektúra:
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*