Prestaň žiť pre uznanie žien (1.časť) 1

Prestaň žiť pre uznanie žien (1.časť)

XE3TAOR8NF

Nikto by si nechcel priznať, že nie je vtipný. Stretli ste niekedy človeka, ktorý by si to bol dobrovoľne priznal? Asi nie. Ale asi takého poznáte. Vy viete, že nie je vtipný, všetci vedia, že nie je vtipný, ale on to stále skúša, zatiaľ čo všetci ostatní trpia. Zvyčajne však, aj keď by si to ten dotyčný nikdy nepriznal, tak sa nič také nedeje.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

A teraz, koľko mužov si ale prizná, že majú silnú potrebu, podobnú až závislosti, dosiahnuť uznanie od žien? Čím sú muži starší a čím viac si pre to vytrpia, o to je väčšia pravdepodobnosť, že si to priznajú a začnú pracovať na zmene. Ale čo ak sa jedná o jedného z tvojich priateľov? A čo ak ide o teba? Mal by si odvahu pozrieť sa pravde do očí a uznať si, že táto zúfalá potreba ti zabraňuje byť mužom, ktorým by si chcel byť? Bol by si pripravený prestať zapierať a konečne dospieť?

Na začiatok si zadefinujme, čo to potreba po uznaní je a ako sa týka nášho vzťahu so ženami. Uznanie od ženy je potvrdenie, ktorým ti hovorí, že za to, čo urobíš, ťa nebude odsudzovať, karhať, či navážať sa do teba… možno. Keď človek trpí touto potrebou po súhlase, znamená to, že sa vzdáva práva konať, ako uzná za vhodné. Inak povedané, ak potrebuješ potvrdenie od ženy, stávaš sa pleaser-om. Pleaser, (alebo aj people pleaser), je človek, ktorý koná tak, aby uspokojil nejakých ľudí, aj na úkor svojej osobnosti a hodnôt.

Ale ak tu s nami chvíľu pobudneš, zistíš, ako sa vyliečiť z týchto tendencií a ako sa cítiť lepšie vo svojej vlastnej koži. Naučíš sa viac rešpektovať druhých. Naučíš sa ako byť sám viac rešpektovaný, ako byť lepším partnerom, ako viac súcitiť alebo byť viac prítomný. Naučíš sa ako byť lepším príkladom pre svoje deti a ako byť viac chlapom, po ktorom ženy naozaj túžia.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   54. Bratstvo records

Kde to celé začalo?

Odkiaľ potreba dosiahnuť uznanie pochádza? Semienka tohto problému boli zasadené, ako väčšina našich emocionálnych či psychologických problémov, v časoch dávno minulých, v bájnej zemi sa siedmymi horami a dolami… v našom detstve.

Doma ťa rodičia niečo naučili, no viac si si možno uvedomil sám. Naučil si sa, kto je muž a aký by mal byť. Naučil si sa, kto je žena a ako sa taká žena správa. Naučil si sa, ako manželstvo, či vzťah medzi mužom a ženou, vyzerá. Možno máš v hlave predstavu, že tieto vzťahy všetky vyzerajú presne tak ako otcov a mamin, alebo mamin a jej priateľa, alebo otca a jeho priateliek. A možno že obraz, ktorý to v tebe vytvára,… je smutný a osamelý.

Naučil si sa ako sa správať ku ženám. Ako dosiahnuť to, čo si si myslel, že potrebuješ, čo si potreboval a čo si chcel. Naučil si sa ako spôsobiť chaos, ako sa vyhnúť kríze, ako upokojiť vody, ako sa vyrovnať so svojou bolesťou. V skratke, naučil si sa byť, kým si hlavne na základe toho, čo si zažil a vidiel ako dieťa.

Otázkou je, čo si videl a čo si zažil? Ako ťa formoval tvoj otec či jeho neprítomnosť? Čo si sa naučil o tom, ako sa muž má správať k žene? Ak si muž, ktorý sa snaží získať potvrdenie od žien, tak to máš asi od svojho otca. Pravdepodobne aj on demonštroval také isté správanie, alebo jeho pravý opak (zneužíval, nestaral sa a pod.). V tom prípade si sa možno naučil správať sa k svojej matke inak, aby si svoju zlosť a nešťastie nevyliala na druhého muža v domácnosti, na teba. Naučil si sa ako prežiť, ako sa vyhnúť bolesti. A to bolo dobre. Prispôsobil si sa. Ale teraz musíš žiť s týmto správaním, zatiaľ čo tvoje podmienky sa asi radikálne zmenili.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O čítaní, ihrisku, opekačke a sexi oteckoch

Teraz si už muž. Muž, ktorý sa bojí konfrontácie. Je pre teba neprípustné, aby sa na teba rozčúlila. Urobíš (a asi si aj urobil) všetko, len aby si ju uspokojil a aspoň na chvíľu sa zbavil tohto diskomfortu. Znie to povedome?

Ťažká pravda

Čo konkrétne robíš ty, aby si zabránil jej sklamaniu z teba? Opatrne okolo nej našľapuješ a snažíš sa jej jemne navrhnúť a získať povolenie na ten jeden hlúpučký nápad, ktorý si raz mal. Dávaš si pozor, čo hovoríš alebo robíš, aby si ju náhodou nevyprovokoval. Tráviš neprimerané množstvo času rozmýšľaním o tom, ako sa cíti a ako bude reagovať. Racionalizuješ, robíš kompromisy, meníš názory, hráš to „safe“ a vyhýbaš sa konfrontácii. A výsledkom je, že si postupne zabudol na to, prečo ti horelo srdce, o čo si sa naozaj zaujímal, aký si mal naozajstný názor na problémy, seba a iných. No a ak si otec, tak celé toto prenášaš na budúcu generáciu, svoje potomstvo.

A teraz sa skúsme trochu vrátiť v čase. Keď si ju prvýkrát stretol, nevyzeralo to takto. Bol si zamilovaný. Ľahko sa dalo povzniesť nad malé problémy. Ľudia sú koniec koncov majstri v zapieraní. A povedzme si na rovinu, mal si sa s kým vyspať. Život bol fajn.

Ale potom sa všetko zmenilo. Alebo to bola ona, kto sa zmenil? Zrazu si bol menej šťastný, viac iritovaný, frustrovaný. Dohodol si sa s ňou, že sa budeš so svojimi kamošmi stretávať menej. Prečo? Aby si jej urobil po vôli, aby z teba nebodaj nebola sklamaná. Ale tvoji priatelia si z teba už začali robiť srandu, smiať sa ti, že si „pod papučou“. Prestali ťa rešpektovať. Ty si sa prestal rešpektovať. A aby toho nebolo málo, tak sa teraz asi cítiš trochu opustený, nahnevaný a zo všetkého obviňuješ ju.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Viesť či nechať sa viesť...?

Čo ďalej?

Čo by si mal teraz robiť? Ako zmeniť smerovanie tvojho života po toľkých rokoch? Asi si nad tým už veľa rozmýšľal, ale ani za nič si nevieš predstaviť, ako by to mohlo viesť k lepšiemu vzťahu s ňou. Koniec koncov, vieš aká je. Veci sa len tak nezmenia. Ale to nie je pravda. Ak sa zmeníš ty, všetko sa mení. Bude s tebou chcieť niečo mať po tom, čo sa zmeníš? To sa teraz nedá povedať. Ale ak chceš byť šťastný, sebavedomý, hrdý, úspešný, ak chceš byť veľkým mužom, otcom či manželom, ostáva ti iná možnosť než zmeniť sa?

 V ďalšom článku by som ti rád navrhol pár vecí, ktoré môžeš urobiť. Avšak, predtým si budeš musieť sám uvedomiť mnoho vecí. A áno, môže sa zdať, že je toho na začiatku priveľa, ale jediné, čo ti k tomu môžem povedať, je, že mnoho mužov, z ktorých sa stali veľkí muži, začínali presne tam, kde ty.


Korektúra: Jana Lászlóová
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *