Nič nevieš, Jon Snow 1
|

Nič nevieš, Jon Snow

“Nič nevieš, Jon Snow” je moja obľúbená veta zo série Hra o tróny. Nádherne hovorí o realite mnohých mužov v 21. storočí, ktorí síce majú množstvo informácií, ale nevedia nič. Svet sa neustále hýbe dopredu a mnoho skutočností sa redukuje na pixely, naše mysle sa čoraz viac uzatvárajú v korporátnych vzorcoch, teamových stretnutiach a mailových komunikáciách.

“Nič nevieš, Jon Snow” je moja obľúbená veta zo série Hra o tróny. Nádherne hovorí o realite mnohých mužov v 21. storočí, ktorí síce majú množstvo informácií, ale nevedia nič. Svet sa neustále hýbe dopredu a mnoho skutočností sa redukuje na pixely, naše mysle sa čoraz viac uzatvárajú v korporátnych vzorcoch, teamových stretnutiach a mailových komunikáciách.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Moderný chlap sa cíti múdry, pretože má prístup k nekonečnému množstvu informácií, webstránok a tutoriálov. Na tom teda nie je nič zlé, ale v momente, keď nie sú podporené skúsenosťou, ich hodnota klesá na zlomok ceny. Muž nič nevie, pretože sa nechal oddeliť od zdroja poznania, a tým je život. Život žitý v slobode a plnosti. Aby to neboli len reči, neskôr vysvetlím, čo mám na mysli. Povedzme si ale na začiatok, že sa nestačí len dívať, čítať a počúvať, ale je potrebné zažívať, riskovať, testovať, trpieť, liezť, bežať, vyhrávať…

Smutná realita mnohých mužov, s ktorými som hovoril je, že ich životy pozostávajú z rady úloh, ktoré im nedávajú žiaden význam. To neznamená, že tie úlohy sú nezmyselné, ale v momente, keď chlap ani len netuší, prečo by ich mal robiť, svoj zmysel strácajú. Opakujú ich napriek tomu deň čo deň, týždeň čo týždeň, mesiac čo mesiac. Najbežnejšou skúsenosťou pre muža v 21. storočí je život taký pohodlný a nudný, že sa dožije vysokého veku bez toho, aby urobil aspoň málo z toho, po čom vo svojom vnútri túži. To je ohrozenie bezprostredné tak pre mňa ako aj pre teba. Zapadneme do sivej masy. Nudná práca, nudný vzťah, nudní priatelia, a nakoniec aj nudná myseľ.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako udržať čierneho psa na reťazi: Môj boj s depresiou

Môže to znieť ako extrém, ale práve extrémy slúžia na to, aby sme sa mali na pozore. Ak prestaneš zápasiť o svoju dušu, tak nevyhnutne zdegeneruje zotrvačnosťou.

“Pretože nakoniec si nebudeš pamätať čas, ktorý si strávil prácou v kancelárii alebo kosením trávnika. Vylez na tú prekliatu horu.” Jack Kerouac

Takýto chlap naozaj nič nevie. Teda, aby som neukazoval prstom okolo seba. Mám veľké vedomosti o superhrdinoch, prehľad o fantasy svetoch, na vysokej škole som sa učil komparovať politické systémy rôznych krajín. Nič z toho neznamená, že o živote niečo viem. Ty možno skvele ovládaš SAP alebo vieš všetky výsledky futbalovej ligy za uplynulé dni.

Ale o živote nemusíš vedieť nič. Nevieš nič o hlbších princípoch. Nič o hĺbke ľudských citov, nič o potenciáli ľudského tela a ducha. O týchto veciach nevieš nič, pretože si nechal prejsť nespočetné množstvo rokov bez toho, aby si sa snažil zažiť, čo život ponúka.

Si muž, ktorý neriskuje. Muž, ktorého nie je počuť. Muž, ktorý žije iba pohodlne. Iba existuješ?

Múdrosť a poznanie neprichádza zo života, ktorý presedíš vo svojom boxe (ani v open space office). Tá pochádza z používania tela a mysle, z hľadania možností, ktoré dáva duša, telo a hlava.

Obetavosti, disciplíne a sile ma učí tréning so železom.
Pokore ma naučia mladší muži v ringu.
O tom, že viem málo a mám sa čo učiť, sa presviedčam vždy, keď sa snažím tvoriť niečo hodnotné.
Spoznať a oceniť krásu ma vedie každý výlet do hôr.
Hĺbku spoznávam vždy, keď sa ponorím do rozjímania nad stvorenstvom a objavujem spiritualitu.

Toto a mnoho ďalších vecí som sa naučil skúsenosťou. Žiadna z týchto lekcií sa ku mne nedostala cez obrazovku.

To neznamená, že viem všetko. Samozrejme, že nie. Som rovnako “moderný muž” ako my všetci. Nad zbytočnými informáciami a za obrazovkou trávim onoho viac času, ako by som potreboval za niekoľko životov. Som jednoduchý muž, ktorý sa snaží učiť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako nebyť sklamaný zo svojich priateľov

Viem však jednu vec, a to, že zdroj múdrosti – pravej múdrosti, nie tej arogantnej – nie je v lacných, moderných napodobeninách toho, aký by mal byť ľudský život… ten zdroj je tam vonku.


Korektúra: Jana Lászlóová
Foto: variety.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *