Sila tak trochu inak 1
| |

Sila tak trochu inak

Je dôlezité vnímať, čo sa deje okolo Vás. Ale len vnímať, prípadne si niečo myslieť, nemusí byť vždy dostatočné. Sú chvíle, kedy je treba konať, reagovať a zasahovať do procesov alebo situácií hlavne takých, ktoré nie sú podľa nás správne.

Mám rád každé ročné obdobie, ale odnedávna leto o kúsok viac. Dáva totiž priestor veľa cvičiť vonku, kde môžete vnímať aj prírodu a okolie. Oproti cvičeniu v uzavretej miestnosti je to ďaleko viac napĺňajúce.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Asi otužilci budú teraz namietať, ale to je na inú tému ;).

Keď sme takto naposledy cvičili s mojím trénerom (fakt silný, svalnatý chlapisko, ale v prvom rade správny človek) na otvorenom ihrisku, tak popri nás pracovala partia mladých brigádnikov. Mali vykácať akési kríky. Asi po 15 minútach, ťažko to nazvať prácou, skôr poflakovaním sa, jeden na druhého začali vulgárne nadávať a, samozrejme, sme to nepočuli len my, ale aj deti na ihrisku, či okoloidúci. Môj tréner sa postavil a dal ráznym hlasom chalanov do pozoru, že ak sa to zopakuje, tak každý si pôjde za trest odmakať 10 klikov. Do toho sa ozval ich “vedúci” a niečo zašomral, akože aby nehrešili… Od tohto momentu som nepočul žiadne vulgárne slovo. Ak by to však neurobil môj tréner, spravil by som to ja. Rozdiel je v tom, že ja by som to urobil oveľa opatrnejším spôsobom, resp. len upozornením, či akousi prosbou. V tomto prípade mi chýba sebavedomie tej vonkajšej sily. Keby že sa niektorý z nich do mňa pustí, tak by som to zrejme ešte neustál.

Pri tomto zamyslení prichádzam aj na to, že sila fyzická je len akýmsi druhotným výsledkom sily vnútornej. Tú totiž vnímam ako silu, ktorá podľa mňa vyjadruje mužnosť. Samozrejme, ideál je, keď idú obe ruka v ruke, vonkajšia aj vnútorná.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zrod hrdinu 5. - Vyjsť v ústrety dobrodružstvu

Vnútorná sila je ten Váš akýsi vnútorný hlas, ktorý Vám dáva možnosť dosiahnuť  lepšiu vytrvalosť, dôslednosť, disciplínu, či rozhodnosť a v konečnom rade môže aj za to, že dosiahnete i tú vonkajšiu či “svalnatú” silu.

Klamal by som, keby že napíšem, že takto žijem na 100%, ale môžem však hrdo povedať, že som na pol ceste. Táto cesta nie je  ľahká, ale dáva mi zmysel a navyše ma začína aj veľmi baviť.

No, a teraz ako na to? Nie som žiadny guru ani ešte ten silný chlap, akým chcem byť, no uvedomujem si to a každý deň na tom pracujem.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Túto silu si musíte postupne budovať každý sám, kazdý inak a hlavne každý len pre seba. Treba si postupne uvedomovať, čo všetko Vás vnútorne posilní, v čom nie ste dobrý a aké malé kroky môžete pre posilnenie tejto sily urobiť Vy sami.

Napríklad u mňa sú to “výlety” do nekomfortnej zóny.  

Prišiel som na to, že čím viac sa vyhýbate diskomfortu, tým Vás to viac oslabuje. Preto som sa začal napríklad púšťať do boja so strachom. V minulosti som vždy hľadal cestu, ako strach obísť. Napríklad, bojím sa lietať, tak som hľadal spôsoby a niekedy bol aj schopný vymeniť cca  hodinový  let za 16 hodín autom alebo cestu zrušiť, i keď mala veľký význam pre moju prácu. Dnes to už neriešim, som vnútorne silnejší, nie je to ešte ideálne, ale rozhodol som sa na sebe pracovať.

Nekomfortnou zónou je pre mňa napríklad pri cestovaní návšteva chudobných krajín, kde idete tiež do diskomfortu vedome  a začínate sa prispôsobovať situácii, či opäť zvládať lepšie svoj strach. 

V pracovnom živote je to napríklad nepísať emaily, keď ide o problém alebo zdvihnúť telefón, keď viete, že je prúser. Ideálne to je riešiť osobne a verte mi, hneď sa každou takouto situáciou posilňujete. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   360. Podcast Mužom.sk: Pozri sa na Shackletona

V rodine odopierať vlastný egoizmus a trénovať vytrvalosť pri deťoch, snažiť sa neprenášať nervozitu a namiesto toho vytvárať rodinnú atmosféru, toto všetko sú veci, ktoré Vám tiež umožňujú vnútorne sa posilnovať.

No, a potom ak chcete dosiahnuť aj tú fyzickú silu, tak Vám  tá vnutorná a disciplína spolu pomôžu, a keď sa do toho pustíte, výsledok sa zákonite objaví. Opäť je to len a len na Vás, ale nezabúdajte, Vy ste pánom svojej vnútornej sily.

Je tu ale ešte jeden skrytý nepriateľ menom Ego. Vie zmariť Vašu silu úplne. To by však bolo na samostatnú kapitolu. Mám blízkeho, asi aj najbilžšieho, kamaráta už roky, ktorého Ego a pasivita prevalcovali a vnútorná sila je na bode mrazu. Snažili sme sa viacerí ho nakopnúť, ale bezvýznamne… musí on chcieť.

Naozaj v prvom rade musíš Ty chcieť, musíš si uvedomiť, ako na tom si, musíš byť k sebe úprimný a mať aj správnu dávku pokory a odhodlania. Na tomto môžeš začať stavať.

Poviem to tak jednoducho a neviem, či to každý pochopí, ale  najskôr som sa musel ja vnútorne upratať a tu muselo ísť ego bokom, až potom som mohol budovať svoju silu.

Je úplne normálne vyhľadať pomoc v zmysle, keď neviem cvičiť, hľadám trénera, keď mám depresiu, psychológa, keď sa neviem posunúť, tak dobrého kouča… len takto vyčistíte seba a začnete naberať vnútornú silu.

Sila je aj bojovať so strachom.

Sila je aj rozvinúť vášeň.

Sila je aj dať rodinu na prvé miesto.

A takto môžem pokračovať ďalej …

Vrátim sa k chlapcom na ihrisku. Na druhý deň sme tam boli opäť, prácu, ktorú tu chalani mali spraviť, bola podľa nás dokončená na asi 15%, tak môj tréner ešte doplnil, “aký líder, taký výsledok”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   66. Podcast Mužom.sk - Nemáš čo by si chcel, pretože si si to nezaslúžil

Ale to je už na úplne inú tému, ktorú nechám na odborníkov. Na túto tému môžem len  odporučiť na mužom.sk výborný  podcast.


Korektúra: Jana Laszloova
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. Výborný pohľad. Sám mám veľký challenge postaviť sa takým situáciám. Ozvať sa, keď treba, zasiahnuť, konštruktívne usmerniť

    Ako s tým pracujete Vy?

    1. Zdravím Viktor, som rád že to berieš ako challenge. Presne tak som začal aj ja a i keď začiatky nie sú ľahké, presne to ma posilňovalo a posúvalo ďalej. Pracujem s tým takmer každý deň, od cvičenia, pri disciplíne so stravou a podobne, ako píšem v článku všetko, začína to vnútornou silou a potom sa veci začnú meniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *