Investuj alebo premrhaj 1
|

Investuj alebo premrhaj

nl3v1x6dz0

To, čo robíme, ale aj to, čo nerobíme, rozhoduje o tom, aký život žijeme. Niekedy sa zdá, že niekto zomrie priskoro, niekto žije príliš dlho. V prvom prípade vieme, čo všetko by človek ešte mohol urobiť, v tom druhom vieme, čo by ten človek robiť nemal. Aplikácia na vlastný život nám ide pomalšie. Pri tom sa náš život skladá z minút, ktoré sú naplnené činnosťou alebo nečinnosťou, dobrými a zlými rozhodnutiami. Netúžim po zbytočnej patetickosti tohto textu, ale práve tieto minúty do istej miery nakoniec povedia, či na mňa bol život vyplytvaný, alebo som mu dal väčší význam.

To, že veľa ľudí tento dar premrhá, je krutá realita. Pomohlo by viac premýšľať nad tým, že mnoho ľudí zomrelo bez možnosti žiť toľko rokov ako ja? Vytrhlo by to ľudí z lenivosti a priemernosti?

Žiť znamená vyjsť aspoň občas zo svojej komfortnej zóny, používať svoj strach ako kompas.  Jeho centrom by sa nemalo stať pohodlie. Komfort nemusí byť nevyhnutne zlý, ale ak sa stane centrom môjho sveta, otupuje ducha. Rovnako ako sebaľútosť, sebastrednosť, cynizmus, závisť. Nič z toho by nemalo deformovať život.

Žiť znamená sledovať, aby som nepremrhal zbytočne dni, týždne, mesiace a roky svojho života. Môžem spomaliť, zrýchliť, reštartovať, robiť kroky späť, ale stále pracujem na tom, aby som sa stal lepším mužom.

Zdá sa absolútne samozrejmé, že na svoje okolie máme isté nároky a očakávania. Aké nároky máte na seba? Čo očakávate? To, čo od seba neočakávate, od seba nedostanete.

Čakať od seba viac.

Mužom.sk píšeme druhý rok. Čísla, ktoré dosahujeme, nie sú na zahodenie, ale potrebujem od seba väčšie očakávanie. Mohli by sme ostať v blogovom priemere, ale osobne ma zaujíma to, či budeme lepší alebo skončíme. Písať priemerný magazín a témy, ktoré nájdete kdekoľvek inde, znamená mrhať časom. Vaším, aj naším. A to je jedna z najhorších vecí, pretože život je dar, ktorý potrebujeme využiť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O čítaní, ihrisku, opekačke a sexi oteckoch

V čom by ste sa mali posunúť vy sami? V ktorej oblasti mrháte prostriedkami? V práci, vo vzťahoch, vo svojej kondícii, v spiritualite?

Zmeňte túžby na očakávania a prispôsobte im kroky, ktoré robíte cez deň.  Rozhodnite, ktoré veci dávajú zmysel a neuviaznite v premrhanom živote.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *