Lekcie mužnosti z Hobita 1
Život muža

Lekcie mužnosti z Hobita

unsplash.com

Hobit je jedným z obľúbených literárnych diel medzi deťmi aj dospelými už od svojho vydania v roku 1937. Hoci oproti Pánovi prsteňov bola kniha Hobit istý čas v úzadí, s filmom, vydaným pred niekoľkými rokmi, záujem o dobrodružstvo Bilba znovu vzrástol.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Vo svojom pôvodnom vydaní patrila kniha do kategórie detskej literatúry a v roku svojho vydania získala ocenenia za najlepšiu poviedku určenú pre mládež. Sám Tolkien však tvrdil, že tak jednoduchý príbeh ako je Hobit môže zaujať deti, a rovnako aj dospelých, čím sa táto kniha stáva dobrou príležitosťou pre vaše spoločné čítanie s deťmi.

Dobrodružstvo v knihe sa začína vo chvíli, keď čarodejník Gandalf naverbuje (obvykle) neochotného Bilba, aby sa pripojil k skupine trpaslíkov a ich výprave. 13 trpaslíkov v skupine (z povier nie práve najšťastnejšie číslo… ), vyhnaní drakom zo svojej domoviny, Osamotenej hory. V hore je obrovské množstvo pokladov, ktoré prilákalo draka. Do tej doby nenašiel nik odvahu postaviť sa Smaugovi a získať horu späť, a tak 13 trpaslíkov a Bilbo skúšajú šťastie. Spolu prejdú údolia, vysoké pohoria, temné lesy aj rozbúrené rieky, len aby bojovali s drakom o Osamotenú horu.

Príbeh Hobita ponúka veľa ponaučení a lekcií, dnes sa však zameriame na tie, ktoré najviac vyčnievajú:

1. V živote sa možeš usilovať dosiahnuť veľké veci bez ohľadu na to, kým si a kde sa v živote nachádzaš

Samozrejme to znie ako klišé, ale skutočne to tak je? Hoci vo filme to môže vyzerať inak, Bilbo bol už 50-tnik, keď sa vydal na dobrodužstvo s trpaslíkmi (mimochodom, takisto to bolo s Frodom v príbehu Pán Prsteňov). Mal „minimum charizmy“ a „nemal rád dobrodružstvo“. Bol to jednoducho typický chlapík stredného veku, ktorý nemal žiaden záujem okoreniť si svoj život. Žil pohodlným životom, veľa jedol, veľa pil a užíval si svoj pokojný a útulný domov.  On sám o sebe povedal: “My sme jednoduchý pokojamilovný národ a po dobrodužstvách netúžime. Iba čo človeka znepokojujú a oberajú o pohodlie. A nedovoľujú mu ani naobedovať sa v pravý čas.”

No napriek tomu sa Bilbo nakoniec stáva hrdinom príbehu. Často sa sťažuje a túži po domove, ale nevzdáva sa. Dostane sa dokonca aj do bodu, kedy pociťuje túžbu po dobrodružstve siahajúcu z jeho vnútra. Potenciál stredného a staršieho veku by nemal byť podceňovaný. Budeš len obyvateľ prázdneho hniezda, alebo dôchodca s pokojným a pohodlným životom? Alebo povieš „áno“ akémukoľvek dobrodružstvu alebo snu, po ktorom túžiš? Ak sa budeš snažiť si nahovoriť, že ty nie si ten typ človeka, ktorý by založil nový biznis, alebo si príliš starý na to, aby si precestoval svet, spomeň si na svojho vnútorného Bilba. Povedz áno, sprav prvý krok a tak pokračuj ďalej.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Samota buduje, osamelosť zabíja

2. Dobrý vodca vie, kedy je čas sa stiahnuť a nechať ísť

Hoci je mnoho ponaučení, ktoré si môžeme zobrať od Gandalfa, jeho múdry štýl vedenia a sprevádzania je pravdepodobne to, čo zaujme najviac. Hoci Gandalf cestuje dosť dlho v spoločnosti Bilba a trpaslíkov, nakoniec ich predsa len nechá zájsť k hraniciam ich vlastných možností, keď povie: „Dokonca sme sa dostali oveľa ďalej na východ, ako som mal v úmysle s vami ísť. Koniec koncov toto nie je moje dobrodružstvo“.

Dobrý vodca a mentor určite pomáha svojim nasledovníkom. Najmä na začiatku. Prirodzene však príde moment, keď musí z tohto vedenia odísť. Je to ťažké, lebo to znamená, že musíš dôverovať človeku, ktorému si zveril akúkoľvek úlohu. Vzdávaš sa kontroly nad situáciou, a to je pre ľudí náročné. Zamysli sa ale nad tým, čo robí správny tréner. Učí a vedie, dokiaľ môže, ale nakoniec to nie je on, kto vyhrá zápas. Musí dôverovať svojim hráčom, že budú nasledovať jeho rady. A to isté platí aj v rodičovstve. Inštinkt nám hovorí, že musíme držať ruku dieťaťa vždy a navždy, ale predsa príde deň, kedy ich musíme pustiť. A to znamená, že im dovolíme robiť chyby a dáme im priestor nájsť ich vlastnú cestu, možno aj cez vlastné chyby.

3. V živote potrebuješ dosiahnuť niektoré veci ty sám

Tak ako dobrý vodca vie, kedy je čas nechať ísť, žiak sa niekedy potrebuje chopiť výzvy robiť veci bez doprovodu. Jedna z mojich obľúbených častí knihy je moment, keď Bilbo zabije veľkého pavúka. Jeho priatelia sú zajatí, on je úplne sám a navyše v úplnej tme.
“Ťažko povedať prečo, ale to, že Bilbo zabil obrovského pavúka úplne sám, v temnote, bez pomoci čarodejníka, trpaslíkov alebo niekoho iného, preňho znamenalo veľa. Cítil sa ako iný hobit, oveľa divokejší a odvážnejší.”

Viem sa s tým stotožniť, aj keď samozrejme len v malej miere. Za posledný polrok som sa začal venovať behu – niečo, čo som nikdy predtým nerobil. Na začiatku bol môj progres rýchly. Zozačiatku to bola skôr 5 kilometrová chôdza, no postupne som zvládal viac a väčšinu času som už behal. Po niekoľkých týždňoch som mal ale pocit, akoby sa hranica progresu vzdialila a nevedel som už dosiahnuť výrazné zlepšenie. Nakoniec ma moja manželka presvedčila, aby som šiel behať s ňou. Hneď na prvý pokus som zabehol 5 kilometrov úplne v pohode a bez jediného zastavenia. Až teraz som vedel, že na to mám. Ešte som to potreboval absolvovať sám, aby som si dokázal, že to bolo naozaj. Tak som sa na to o pár dní odhodlal, ale samozrejme- moja hlava chcela chodiť…aspoň na 10 sekúnd.  Vedel som, že fyzicky na to mám, tak som sa vyhecoval a podarilo sa mi to zabehnúť celé bez prestávky. Chcelo to priateľa nablízku (moju manželku), aby mi ukázala moje schopnosti, ale zvládnuť výzvu a cítiť sa lepším bežcom som musel nakoniec ja sám za seba. Vieš sa s tým stotožniť?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rôzne druhy mužnosti

4. Jednoducho pokračovať je jedna z najodvážnejších vecí, čo môžeš urobiť

Ku koncu príbehu sa Bilbo nachádza v hore a je pripravený čeliť drakovi, čo stráži poklad. Je sám a je v tme (to vyzerá na bežnú situáciu, že?). Videl žiaru drakovho ohňa, ale nevidel draka samotného. „Vtedy Bilbo zastal. To, že sa vydal na cestu, pokladal za svoje najväčšie hrdinstvo….. Ozajstný zápas vybojoval v tuneli sám, prv ako zbadal obrovské nebezpečenstvo, ktoré teraz naňho striehlo.”

Jeho najväčší boj nebol s drakom, ale s jeho vlastnou vôľou. Poznal nebezpečie, ktoré ho čakalo. Nevedel, ako vyzerá, ale vedel, že sa blíži. Vzmužil sa a pokračoval. Ten jednoduchý moment rozhodnutia ísť ďalej bolo odvážnejšie ako čokoľvek, čo Bilbo dovtedy spravil. Silné slová. Ale pravdivé. Rozhodnutie urobiť niečo, vkročiť do neznámych vôd, je oveľa ťažšie ako urobiť tú vec samotnú. Keď sme sa pred rokom presťahovali do Denveru z Iowy, obaja so ženou sme boli nezamestnaní. Ona skončila školu v odbore fyzioterapia a ja som v práci dostal „pauzu“, ktorá mala pokračovať v pozícii práce z domu. S istotou hovorím, že rozhodnutie presťahovať sa a ísť za týmto dobrodružstvom bolo omnoho ťažšie ako samotné sťahovanie. Naše najväčšie výzvy nie sú fyzické a v momente, keď to zistíme, môžeme robiť takmer čokoľvek.

5. Každý skvelý príbeh má konflikt a trápenie

Predstav si svoj život ako príbeh. Prestav si, že sedíš so svojimi vnúčatami a rozprávaš im o svojom živote. „Tak, zarobil som nejaké peniaze, kúpil niekoľko áut, sedel a pozeral telku pár hodín každý večer, a to je asi tak všetko.“ Dosť nudné, nie? A teraz si predstav, že môžeš mať hodiny a hodiny príbehov plných „Objavil som.. Cestoval som… Zamiloval som sa… Bojoval som a vyhral… Porazil som… Vypotil som…“ Nie len že by boli tieto príbehy lepšie, ale bol by si pravdepodobnejšie oveľa spokojnejší so svojím životom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Veci, ktoré mi celkom iste zničia rok 2018

J.R.R Tolkien súhlasí:“Je to iste zvláštne, ale ak máme veci, ktoré je dobré mať, a trávime dni tak, ako ich je dobré tráviť, s ľahkosťou o tom rozprávame, ale málokto nám načúva. Avšak momenty, v ktorých sme sa triasli, dokonca sa ich desili, práve tie sú základom pre dobrý príbeh. Pre príbeh, ktorý stojí za to si vypočuť.”
Hovorí, že ľahký život je nudný. Vraví sa tomu aj Americký sen. Ale v skutočnosti osobný rast, a dokonca aj potešenie, sú veci, ktoré vychádzajú z nejakej výzvy. Radosť často nachádzame po troche námahy, napríklad výhľad z kopca po namáhavej a strastiplnej ceste. Alebo keď zistíte, že už nechcete pracovať v kancelárii po tom, čo ste dostali výpoveď. Nevyhýbajte sa výzvam. Príjmite ich a žite s vedomím, že jedného dňa z toho bude skvelý príbeh.

Čo si sa naučil z Hobita ty?

Ktorá z týchto piatich myšlienok k tebe najviac hovorí? Povedz nám o tom v komentároch!

preklad: Ľubomír Čulka, Miriam Linkeschová
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*