Vypracuj si bojový plán 1

Vypracuj si bojový plán

planovanie

Stále hľadám, ako si čo najlepšie zorganizovať svoj deň. Efektivita môže znieť príliš technokraticky, ale mať poriadok v každom dni znamená, že budem mať dostatok času na to, na čom skutočne záleží. Plánovanie je jedna z vecí, ktorá delí úspešných ľudí od tých ostatných. Nejde tak o jeden konkrétny návod, ale skôr o to, že potrebujete mať nejaký koncept, ako prechádzate dni, týždne a možno aj mesiace. 

Nemám rád, keď dni prechádzajú v rovine „vyšlo-nevyšlo”. Okrem toho mám v každom dni obmedzený počet hodín, keď sa skutočne môžem plne sústrediť. Premrhať ich znamená minúť dobrú šancu. Výzvou magazínu mužom.sk je, aby sme neboli mužmi, ktorí sedia so založenými rukami a čakajú, čo sa okolo nich prevalí, ale aktívne budovali svoje dni.

Prvým krokom je vždy si uvedomiť, čo chcem. Je absolútne zarážajúce, koľko mužov netuší, čo chcú dosiahnuť. A pokojne môžeme hovoriť o oblasti výchovy, vzťahov, financií atď. Kým chcete byť o rok? Čomu sa chcete venovať po práci? Aká je vaša predstava o manželstve? Koľko chcete zarobiť?

Reálne si sadnite a začnite písať. Ja na to používam Doller. Pred nejakým časom ho začali tlačiť okrem českej aj v slovenskej verzii. Kvôli jeho kvalitám je to moja prvá voľba. V momente, keď do diára vpíšete ciele, ešte nemáte vyhraté. Potrebujete ciele rozpísať na menšie kroky. Slona nezjete jedným sústom, musíte ho nakrájať. Všimnite si, že ideme od konca a vytvárame tak bojový plán.
Napísať to do diára, ktorý máte denne so sebou, má omnoho väčší význam, ako napísať si ciele na kus papiera, ktorý o dva dni stratíte.

Jednotlivé kroky si tak môžete každý deň kontrolovať. Ak sa vám zdá, že vy nie ste ten typ, tak vám pripomeniem, že robiť veci tak ako doteraz znamená mať výsledky ako doteraz.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Hľadá sa Zviera

Vykašlite sa na multitasking a zamerajte sa v konkrétnom čase na jednu vec. Pýtajte sa sami seba, čo je tou najjednoduchšou vecou, ktorú môžete spraviť teraz a priniesie najväčší úžitok v dosahovaní cieľa. Plánujte a vykonávajte. Dookola.

Na konci dňa nezabudnite hodnotiť. Hodnotenie je vec, ktorú používa armáda, úspešné firmy, ľudia, ktorí majú jasný cieľ. Mať skvelý plán je výborná vec. Vedieť zhodnotiť, či ho napĺňame, je ešte lepšie.

Ako to dnes šlo? Čo bolo správne? Čo a prečo nevyšlo? Ako to bude vyzerať zajtra?

Je to jednoduché. Jednoduché, ale nie ľahké. Chce to zvyk, cieľ a vôľu. Skúste to poctivo ďalší mesiac.

Aby to šlo jednoduchšie, ponúkame vám možnosť získať vlastný Doller. Máme v redakcii tri prichystané pre túto príležitosť. Keďže si nejdeme vlnu „lajkuj, zdieľaj”(aj keď vám v tom rozhodne nebránime), tak tu máme niečo serióznejšie. Do komentárov nám napíšte to, ako plánujete vy, prípadne skúsenosť, ako plánovanie zmenilo vaše dni. Ak nemáte skúsenosť s ničím podobným, dajte nám vedieť, prečo potrebujete plánovať. V redakcii sa nakoniec rozhodneme pre troch komentujúcich, ktorí dostanú Doller a môžu naštartovať svoje plány.

O nových majiteľoch Dolleru rozhodneme 30.8.2017.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: 3.bp.blogspot.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

25 Comments

 1. Plánovanie v mojom živote má skôr formu vo väčšom merítku z čoho niesom veľmi nadšený.To znamená že mám naplánované a spísané čo od seba očakávam a úplnú predstavu od života aj po študíjnej aj po finančnej a aj po rodinnej stránke ale unikajú mi každodenne maličkosti ktorými by som sa zdokonalil alebo využil efektívnejšie môj čas na budovanie svojich predstav a povinnosti.

 2. Planovanie je super vec, ale co taka spontannost v zivote? Niekedy mam pocit, ze neplanovane udalosti prinasaju v zivote vacsiu iskru..

 3. Osvedčilo sa mi plánovať na vytlačený papier formátu A5. Mám tam stále 3 sekcie: Práca, Fitnes, Rodina/Osobné
  Do týchto troch bielych miest si ráno napíšem “goals” na daný deň. Hoc nie každý deň je zelenou zvýraznovačkou odškrtnuté všetko, dáva mi to motiváciu ísť každý deň step by step, čo sa nestihne, prenesie sa do ďalšieho dňa, ale work/life balance to pomáha udržiavať pekne.

 4. Zdravím,

  dôrazne plánovať smerovanie vlastného života som sa zatiaľ nepokúšal – drobné pokusy zlyhali pre nedostatok mojej disciplíny. Články na muzom.sk ma však stále viac a viac presviedčajú, že plánovať zrejme potrebujem, ak chcem dosiahnuť svoje ciele. A už to je prvá vec súvisiaca s plánovaním, o ktorej si myslím, že je prospešná – že ma vedie k stanoveniu si cieľov a teda i vyjasneniu si životných hodnôt, ktoré sa potom v týchto cieľoch odrazia.

  Okrem toho potrebujem plánovať preto, lebo vnímam, že môj život má viacero rovín, resp. oblastí, ktoré potrebujem koordinovať a ku ktorým potrebujem alokovať čas a energiu – škola a profesionálny rozvoj, vzťahy, spiritualita a duchovný rast, fyzický tréning, viaceré formy psychohygieny + hobby & relax, čas na reflexiu a ďalšie plánovanie, práca na vlastnom charaktere (a samozrejme rôzne prieniky týchto oblastí).

  Myslím, že efektívne plánovanie podopreté piliermi disciplíny pomôže človeku smerovať tam, kam chce a stávať sa tým, kým chce – ako ste tu viackrát zdôrazňovali – a nebyť len listom vo vetre okolností a prianí iných ľudí.

  Samozrejme, že si nemyslím, že plánovanie samotné či dokonca plánovanie a dodržiavanie plánu zo mňa časom spraví lepšiu verziu samého seba, ale rozhodne si myslím, že je to jeden z dôležitých faktorov, ktorý by mi mohol na tejto ceste pomôcť.

  Na záver triviálny príklad – naplánovať si knihy, ktoré chcem za rok prečítať – a teda sa vzdelať v rôznych oblastiach – mi pomôže systematicky zhromaždiť informácie a poznatky o oblastiach, ktoré považujem za dôležité a v ktorých sa chcem posunúť vpred.

  Howg!

  1. Ahoj, k tej literatúre Ti dám tip: niečo ako malý čitateľský denník môže pomôcť. Dá sa tak vyhnúť, že potom nebudeš vedieť v knihe nájsť potrebné pasáže. Ja si to vediem na papiere vo forme: číslo strany + krátka poznámka o tom čo zaujímavé/dôležité tam bolo. Nech sa darí, E.

   1. Vďaka za tip – ja si tie najdôležitejšie veci väčšinou zapamätám, alebo si z prečítaných kníh rovno píšem do zápisníka poznámky s hlavnými myšlienkami, aby som sa k ním mohol rýchlo vrátiť. Jeden môj známy si dokonca píše na zadnú stranu knižky odkazy na strany s dôležitými oddielmi… dá sa rôzne.

 5. Hmm, do súťaže sa ani nechcem zapojiť, ale odpoviem. Nie som si istý, či u mňa ide o plánovanie. Ciele, vízie mám jasné, ale nie všetky sú spísané a už vôbec nie sú určené časovo. Niektoré ale majú určenú vyššiu prioritu nad inými a teda sa k nim chcem dostať skôr. Čo teda robím predovšetkým je: 1) odškrtávanie si prejdených cvikov (napr. cviky na chrbticu, jógový dych a pod.) na dennej báze. Pokiaľ vidím, že sa v niečom môžem posunúť vpred, tak to urobím až následne, nemám plán čo by som chcel robiť za mesiac. 2) značím a odškrávam si jednorázové úlohy, keďže nosiť ich v hlave by bola pohroma. Takto mi to vyhovuje, nemám sa na čo sťažovať. Akurát je ťažké vyberať z množstva vecí tie dôležitejšie/vhodnejšie pre toto obdobie.

 6. Zdravim, plánovanie je pre mňa už súčasťou keďže štvrtým rokom si vediem denník, ale skôr plánujem dlhodobo napr teraz som šiel do Holandska kde mám za cieľ zarobiť, schudnúť a troška to tu pobehat čo sa už v podstate splnilo, ešte zotrvať do konca. Kedze ide o fyzickú náročnú prácu zo začiatku som si spočítal kalórie nastavil stravu a nemusim ju dalej riešiť, po 5 týždňoch som sa pozrel do zrkadla a skutočne zo mňa ubudlo. Vždy si do denníka zapisem nejaké ciele a sny ktoré chcem dosiahnuť a na konci roka spisem úspechy daného roka akési míľniky ktoré som dosiahol.

 7. Ahojte, ja som chcel vyskúšať plánovanie po prečítaní článku tu na mužom.sk. Zapáčilo sa mi to a tak som začal plánovať aj dlhodobejšie a snažím sa toho “slona” rozkúskovať. Plánujem si v nedeľu večer úlohy 1-2 na každý deň v týždni. Počas jednotlivých dní si dám ešte nejaké menšie úlohy, ktoré chcem splniť.
  Keďže je pre mňa plánovanie pomerne nová vec nie vždy mám dosť disciplíny na uskutočnenie plánov. Tiež sa občas objavia aj nečakané okolnosti, pre ktoré plán nemôžem splniť. Preto si občas plány upravujem aj počas týždňa.
  Keď som začal s plánovaním písal som si úlohy na papieriky, ktoré som často stratil (alebo neskoro našiel našiel). Preto som začal používať malý diár na týždňové plánovanie a mobil v ktorom mám poznámky s menšími úlohami na jednotlivé dni.

 8. Zdravím,
  ešte som nenašiel spôsob, ktorým by som to celé zmákol.. Viacmenej skúšam appky do telefónu, ale často na to celé zabudnem… Celé to je pre mňa problematické, lebo nepoužívam kalendár, resp. príležitosne..
  O Dolleri som nepočul a koment píšem lebo mám nádej, žeby sa mi jeden mohol újsť.. Peter ak máš s ním dobrú skúsenosť a odporučil by si mi ho, tak by ma vedel potešiť. 😉 držte sa..!!

 9. Vždy ma poteší keď tu nájdem nejaké odporúčanie, ktoré už robím. Utvrdí ma to v danej činnosti a motivuje pokračovať :)Plánovať som začal už na strednej škole. Nedávno som našiel malý,,slovníček” kde som mal ciele ohľadom štúdia,hľadania brigády cvičenia a podobne. Pousmial som sa nad tým keď som videl že váhy ktoré boli pre mňa vtedy cieľom na jedno opakovanie sú teraz moje rozcvičovacie 🙂 Postupom času ako som rástol ja, tak rástli aj potreby na plánovanie a tak malý slovníček nahradil zošit A5 do ktorého si raz za čas spravím čísla od 1-30 a píšem veci ktoré chcem robiť,potom ktoré chcem mať a nakoniec akým chcem byť keď to vidím na papieri lepšie viem zhodnotiť či ide len o chvíľkový rozmar alebo skutočnú túžbu, čo je potrebné spraviť pre to aby som to dosiahol a podobe. Na väčšie výzvy ako napríklad napísanie bakalárky, absolvovanie triatlonu, vybavenie vecí na strávenie leta v zahraničí alebo úspešné zvládnutie pohovoru na výmenný pobyt zvyknem používať papiere A4 na ktorých je dosť miesta si spísať čiastkové úlohy datumy prípadne nakresliť nejakú myšlienkovú mapu…

 10. Zdravím,
  podľa mňa, plánovanie je ohromná vec. Plánujem takmer rok, posunulo ma to dopredu a pomáha mi dosiahnuť ciele. Som vizuálny typ, a teda mať spísané ciele a vidieť čo chcem a čo treba urobiť, je to pravé.

  Spočiatku som využíval obyčajný veľký zošit kde som spisoval ciele veľmi všeobecne, potom som prešiel na praktickejší menší zápisník. Momentálne používam formu plánovanie ktorú som videl u Vlada Zlatoša, a to je rozdelenie papiera A4 na 4 kvadranty, kde si zapisujem v nedeľu veci na nasledujúcí týždeň. Každý kvadrant má svoju mieru dôležitosti, prvé 3 sa venujú veciam ktoré robiť, a štvrtý naopak veciam ktorým sa vyhýbať a nerobiť ich. + plánujem na mesiac dopredu, mesačné ciele zapisujem do zápisnika, kde potom aj zakladám papiere, keď sa nahromadia, uložím ich do šanonu. Je to fajn spôsob, ale momentálne mi v cieľoch svieti “kúpa dolleru” ktorý ma zaujal už pri prvej recenzii , tak keď dôjdu peniaze z brigády, budu investované práve doň.

 11. Stotožňujem sa s tým, že plánovanie má zásadný vplyv na celkový úspech v živote. Dôvody nebudem písať, pretože by som vo väčšine opakoval to čo už Peter napísal, resp. povedal v podcastoch.
  U mňa plánovanie patrí do top oblastí v živote na ktoré sa snažím zamerať a dosiahnuť v nich progres. Vidím v tom zároveň výzvu pretože som s plánovaním začal približne pred rokom, kedy som sa dostal k mužom.sk. Najskôr som to bral príliš premotivovane a na A4 som mal napísanú doslova každú pol hodinu dňa. Samozrejme, že zanedlho som vyhorel a bolo po nadšení. Potom som si kúpil zápisník/denník ktorý mám dodnes. Slúži ale skôr na také dlhodobé plány, nie plánovanie jednotlivých dní. Nedávno ma Peter inšpiroval k plánovaniu dňa čo by malo napomôcť k lepšiemu využitiu času ktorý máme – a nie je ho až tak veľa. Zároveň ma oslovilo aj video od Order of Man s názvom “A Perfect Morning Routine” ktorej súčasťou bolo takisto plánovanie. Viacmenej tieto podnety boli hlavné prečo teraz vlastním diár. Nie som žiaden majster plánovania ale tak snažím sa si to osvojiť aby sa mi to stalo niečim prirodzeným. Pár slov k Dolleru… Keď ste pridali prvý článok kde ste ho predstavili tak ma hneď zaujal – odvtedy ich sledujem aj na instagrame. Samozrejme, že som ho hneď chcel len ako študent som nemal dostatok peňazí tak som čakal do výplaty necelý mesiac, za ktorý moje nadšenie nejak opadlo a asi som peniaze investoval radšej do proteínu. Dnes cítim zmenu v tejto oblasti môjho života aj vďaka plánovaniu, pretože viem ktoré veci majú pre mňa význam a je si ľahšie určiť priority keď to je spísané na papieri a je možné sa k premýšľaniu hocikedy vrátiť keď si to prečítam.
  Takisto ako aj v iných oblastiach chcem v plánovaní napredovať pretože jeho najväčšie benefity ktoré prináša sú disciplína a efektivita. A tieto vlastnosti sú kľúčové v dosahovaní cieľov v živote.
  Veľa zdaru všetkým čo sa v čítaní dostali až sem!

 12. Seeerus!
  Čo sa týka mňa a plánovania mám to rozdelené vo viacerých rovinách, appka v telefóne kde si zaznamenávam veci ohľadom bežných dní, tréningov atď., diár v práci na pracovné záležitosti ale najväčším “debilníčkom” pre mňa je moja vlastná hlava ktorú som si už počas štúdia, súťažení vo fitness dostatočne vycvičil čo sa spoľahlivosti a memorovania týka. Som na seba prísny ale zároveň sa snažím držať pri zemi a stanovovať si svoje ciele reálne, preto sa viem vždy pri každom posune vpred a splnenom pláne potešiť a ak prekonám svoje očakávania a motivuje ma to naložiť si na seba ešte viac. Čím častejšie plním svoje maličké ciele viac ma to motivuje neprestávať a “pridávať plyn” a neraz sa mi stane že sa posuniem o 3 násobok môjho plánovaného krôčiku ďalej a vtedy je to fakt dávka eufórie do každej oblasti. Je fajn snívať o veľkých veciach ale každá veľká vec sa skladá z milióna maličkostí preto treba ísť pomalými krokmi ale neprestávať sa niekam posúvať…pomalé kroky sú isté kroky…v 50tke sa nedokážeš tak dokaličiť ako keď fachčíš po dialnici frajerskou 180tkou na svojom fáre ktoré ťa zadĺžilo na pár pekných rokov 😉

 13. zdravim autora a vsetkych citatelov tychto perfektnych blogov!
  teraz odhalim, ze citam muzom.sk hoci som zena, manzelka a maminka nasej 11 m dcerenky. moj manzel pravidelne sleduje muzom.sk a tolko to vychvalil, ze som zacala aj ja. ste skveli! teraz ked som uvidela sutaz, tak som sa musela zapojit, pretoze milujem diare a velmi by ma potesilo jeden vyhrat☺️ planovanie je pre nasu rodinu velmi dolezite najma odkedy sa nam narodila nasa Princezna Stela. tych veci co je potrebne stale vybavit casto akoby len pribuda. ci su to veci nutne urobit, alebo udrziavat v byte, alebo veci potrebne zariadit pre nase dieta alebo pre nas samych. riesime to tak, ze si kazdy den povieme co je potrebne vybavit a ja to zapisem do visiaceho kalendara a postupne odskrtavam ked je to vybavene. najviac sa mi osvedcila stara klasicka papierova forma poznamok a to-do veci. skusala som aj apky v telefone, ale dcera mi uz 2x rozbila mobil a tak som povacsinou stratila data a udaje v nom zapisane, preto mam radsej papier. uvedomujem si, ze by bolo super rozsirit tieto nase planovania aj o snivanie a vizie, a ciele nasej rodiny. to je jednoznacne to na com potrebujeme zapracovat, aby sme sa necitili iba tak, ze mame najma povinnosti, ktore je potrebne a nutne vybavit. strategicke ciele si zvyknem vysnivat vacsinou na konci roka, ale tento rok som to neurobila, lebo sme mali narocny cas odkedy sa narodila dcera. Avsak verim, ze tento prelom rokov bude opat naplneny snivanim, najma co sa vizie nasej rodiny a konkretne toho ako chceme utuzovat manzelstvo s manzelom a venovat sa aj nasmu vztahu, a ako chceme odovzdat seba samych a nase hodnoty dcerke a zabezpecit jej nadherny domov plny lasky a porozumenia a bezpecia. Takze vdaka za nakopnutie k snivaniu a planovaniu! Nech sa Vam daru!

 14. Zdravim

  Ja sa snazim planovat si povinnosti na jednotlive dni. Zacinal som s papierikmi a vypracoval som sa na diar . Velmi mi to pomaha vo vyuziti casu. Ale az teraz, ked mam rodinu som si naplno uvedomil aky je cas vzacny. Este niesom tak daleko aby som si planoval aj svoje dlhodobe ciele a kroky k nim, ale chcel by som sa k tomu dostat. Nie som “Diarovy typ” ale je to len otazka cviku.

 15. Ráno klasická rutina niekedy obohatená niečím novým, aby dni neboli rovnaké. Potom 8 hodín práce rozdelenej do 90-minútových blokov. Toto je veľmi dôležité v mojej práci. Za 90 minút viem totiž niečo dokončiť. Nejakú úlohu, stretnutie, článok. Tieto 90-minútové bloky spravidla plánujem najdôslednejšie. Medzi nimi mám 5 minútovú prestávku, ktorá mi pomáha držať smer, oddýchnuť si. Po práci sa venujem vzťahom.

 16. velmi dobry a povzbudivy clanok – vyhovuje mi jeho trefnost, vecnost, mudrost – velmi sa stotoznujem s myslienkami, dokonca aj s uzivanim “Doller-a”.
  A páni – tento rok vychádza aj v krasnej ružovej :)))
  Nech sa vam/nam dari v budovani efektivneho konceptu dni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *