Na poslovi záleží 1
|

Na poslovi záleží

Štve ťa, ak niekto robí chybu alebo sa správa nevhodne, ale dožerava ťa dostane až moment, keď nie je ochotný počúvať dobre mienené rady. Ale prečo by mal?

Štve ťa, ak niekto robí chybu alebo sa správa nevhodne, ale dožerava ťa dostane až moment, keď nie je ochotný počúvať dobre mienené rady. Ale prečo by mal?

Nemám nič proti tomu, ak niekto dáva radu. Dobrá rada je predsa nad zlato. Ako to, že z toho ľudia nie sú nadšení? Skôr ako začneš niekam vylievať studnice múdrosti, potrebuješ vedieť, že nie sme všetci na rovnakej pozícii a v rovnakej životnej situácii. Predstav si, že každé ucho v tvojom okolí môže byť nastavené na inú frekvenciu. Zistiť ju môže stáť čas a ak ti to nestojí za námahu, pravdepodobne by si nemal hádzať “perly sviniam”.

Či sa ti to páči alebo nie, na poslovi záleží. Osobne sa snažím používať na seba dvojitý meter. Snažím sa nehľadieť, kto ku mne hovorí, ale čo mi chce povedať. Na druhej strane, keď hovorím k iným, rešpektujem, že je podstatné, čo pre nich predstavujem.

V akom vzťahu som s človekom, ku ktorému prichádzam? Mám rešpekt alebo som cudzinec? Som autorita alebo konkurencia? Rozumieť tomu je veľkou časťou úspechu každého, kto sa ocitne v pozícii mentora.

Dávam v skutočnosti ľuďom dôvod na to, aby ma počúvali? Často nestačí mať logicky dobrú radu a správne argumenty. Nemálo záleží na tom, či tvoj život má nejakú váhu, či inšpiruje alebo je hodný obdivu.

Kým nebudeš pracovať na sebe, neovplyvníš veci okolo seba. Možno krátkodobo, kým sa neprezradíš. Správu, ktorú chceš odovzdať, potrebuješ stelesňovať. Ak nikto nepočúva tvoje rady (pokiaľ má na výber), problém nebude v prijímači, ale vo vysielači.
Pýtaj sa sám seba:

Akú autoritu mám v tejto téme?
Čo som dokázal tak, aby to mohlo inšpirovať alebo nadchnúť?
Čo v mojom živote potvrdzuje moje slová?

Pokiaľ nedokážem odpovedať na tieto otázky, mal by som sa obávať skôr o posla ako o adresáta.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   245. Podcast Mužom.sk: Sila limitov


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: stories.wf.com/

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *