Mužská nahota 1
|

Mužská nahota

Mužská nahota 3

Obklopuje nás v reklamách, zažívame ju na vlastnej koži každý deň. V spoločnosti je často tabuizovaná, dokonca ani na internete sa nenájde mnoho článkov o nej. Nahota. Prirodzený stav človeka.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V tomto článku sa zameriame na mužskú nahotu (predsa len, rozmýšľanie o tej ženskej je pre mužov bežnejšie).

V prvom rade sa pozrime, prečo vlastne ľudia nosia oblečenie. Nebolo by predsa úľavou pre ľudstvo v týchto letných horúčavách pobehovať po uliciach bez akéhokoľvek odevu? Veda vysvetľuje veci takto: človek sa ako jediný primát pohybuje dokonale vzpriamene, takže má odhalené genitálie. Zároveň je jedným z najspoločenskejších tvorov. Vo svojom vývoji začal používať oblečenie z niekoľkých dôvodov. Prvý je celkom prirodzený – ako ochrana pred nepriaznivými vplyvmi prostredia (chlad, špina…). Ďalej, aby ochránil svoje vzácne časti tela pred poškodením pri súboji s iným človekom alebo zvieraťom a napokon, aby zabránil vzniku sexuálneho napätia v skupinách. Tá skupina, kde bolo menej vnútorných sporov, ktoré mohli byť zapríčinené aj sexuálnym napätím, mala lepšiu šancu na prežitie. Postupne sa takto v psychike ľudí upevnil pocit, že oblečení sú vo väčšom bezpečí ako nahí. (Samozrejme, sú aj etnické skupiny, kde sa oblečenie akýmsi spôsobom neuchytilo, ale ide viac menej o výnimky, napríklad indiánske kmene, ktoré boli stáročia izolované od zvyšného sveta.)

V niektorých kultúrach však bola za istých okolností nahota v spoločnosti tolerovaná a praktizovaná. Obzvlášť spoločná nahota v skupine mužov. Napríklad, starí Gréci vnímali svoju nahotu pri atletických disciplínach (ktoré boli čisto mužskou záležitosťou) ako niečo, čím sú nadradení voči okolitým národom. Okrem toho môžme spomenúť iniciačné rituály rôznych kmeňov, ktoré zahŕňali odlúčenie chlapcov od žien a pobúdanie istej doby v čisto mužskom kolektíve za podmienky nahoty. Ak sa obzrieme do minulého storočia, zistíme napríklad, že vojaci sa bežne sprchovali v spoločných sprchách, dokonca si vzájomne umývali časti tiel, kam sami nedočiahli. Ďalej, v New Yorku boli svojho času bežné plavárne, ktoré boli určené len pre mužov, a teda sa plavci ani neobťažovali používať plavky. Podobne boli ešte v deväťdesiatych rokoch aj mladí muži na univerzitách v USA v rámci telesnej výchovy nútení plávať nahí.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Domáce spôsoby pre mládež

Americký psychológ Barry Miller vo svojom článku On the Loss of Nudity in the Men’s Locker Room z roku 2016 tvrdí, že v čisto mužských priestoroch určených na prezliekanie sa stretáva s čoraz menej nahými mužmi. Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi boli všetci muži pri takýchto príležitostiach výhradne nahí, dnes v sprchách vyrástli priehradky a závesy a najmä mladí muži potrebujú svoju nahotu zakrývať uterákmi. Vníma to ako gesto nevyspelosti a za vinu to dáva faktu, že sa dnešní muži často podvedome stavajú do pozície obete. Automaticky sa radšej zahalia, aby na nich nezízali „perverzní starci“, ktorých podvedome vnímajú ako útočníkov. V skutočnosti však nemusí mať nikto prítomný žiaden zlý úmysel. Toto sa podľa neho deje najmä preto, že v predchádzajúcich životných udalostiach sa v pozícii obete skutočne nachádzali, a doteraz sa cez to nepreniesli. Tvrdí, že týmto trendom spoločnosť prichádza o jeden ťažko rozoznateľný, ale predsa dôležitý rozmer. Spoločnú mužskú nahotu vníma ako dôležité prostredie pre sociálnu komunikáciu a na rozvíjanie mužského ducha.

Ak zhodnotím podľa vlastných skúseností realitu dnešných dní, vnímam spomedzi mojich priateľov, s ktorými som túto problematiku preberal, dva druhy mužov: takí, ktorí svoje nahé telo skrývajú a takí, ktorým nerobí problém byť nahí medzi inými mužmi. V praxi zažívam túto skúsenosť najmä v čisto mužských šatniach. Na plavárňach na Slovensku je stále dosť bežné, že aj mladí muži si po ceste zo sprchy k skrinke uterák radšej držia v ruke, než by sa ním mali prepásať. Pri tomto všetkom vidím zreteľný rozdiel medzi oboma skupinami mužov. Tým rozdielom je sebavedomie. Obnaženie samého seba v kolektíve ostatných mužov je určitou výzvou a očividne ju nedokáže každý prekonať. Ja som istú dobu tiež potreboval byť v takýchto príležitostiach zahalený, ale keď som sa zamyslel nad dôvodom tejto potreby, zistil som, že je úplne banálna. Obnaženie samého seba som vnímal oslobodzujúco. Zdalo sa mi, že som konečne mohol byť tým, kým naozaj som.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   30. Podcast Mužom.sk: Každý sa môže stať vrahom z Las Vegas

Preto zažívanie spoločnej mužskej nahoty hodnotím ako prínosný prvok pre mužskosť, ako jednotlivca tak aj kolektívu. Ak som členom nejakého spoločenstva mužov, spoločná nahota je jeden zo spôsobov utužovania vzťahov v skupine. Ide najmä o spontánne nápady. Predstavte si, že v zime na chate niekto navrhne, aby sa všetci išli nahí vyváľať von v snehu. Alebo ak v lete počas túry nájdeme miesto vhodné na kúpanie a okolo nás nie je nik, kto by nás videl, nikomu neprekáža, že si nezbalil plavky a všetci sa kúpu nahí. Tieto situácie vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá je prospešná pre celú skupinu. Zároveň však takýto akt vyžaduje dôveru a odvahu.

Tu však povstáva naliehavá otázka: ak je spoločná mužská nahota istým spôsobom dobrá pre život muža, nebolo by správne, aby sme do tohto privádzali aj chlapcov? Ak áno, kedy je ten správny vek?  Z problematiky sa tu stáva veľmi citlivá záležitosť, lebo nesprávny prístup môže veľa vecí pokaziť. Navyše, dnešná kultúra má tendenciu označiť takéto uvažovanie a konanie za pedofilné.

Trend ústupu spoločnej mužskej nahoty je dosť kontrastný s dnešným „povedomím“ o sexualite. Dnešná generácia mladých ľudí je často označovaná za sexuálne vyspelú a najaktívnejšiu v tomto smere, ale aj napriek tomu sa nájde takýto jav, ktorý mnohých mladých mužov „položí na lopatky“. Chcel by som na záver vyzvať všetkých mužov, aby sa o téme spoločnej mužskej nahoty nebáli diskutovať, lebo doposiaľ sa nám nenaskytuje všeobecný a objektívny pohľad na vec.

 

Zdroje:

Miller, B. (2016). On the Loss of Nudity in the Men’s Locker Room. Psychological Perspectives59(1), 93-108.
Morris, D. (1967). The naked ape; a zoologist’s study of the human animal. Random House.
Arieti, J. A. (1975). Nudity in Greek athletics. The classical world68(7), 431-436

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nahota a z časti i intimita


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

6 Comments

 1. Zdravím, vysvetlím mi prosim dôvody, prečo by sme mali “privádzať” chlapcov do spoločnosti nahých, resp. ich k tomu nabádať. Tento postoj sa nelíši od amerických gay pride, kde sú deti vystavované uchylným ženám a mužom rôznych tvarov, opásaných koženými remencami. Nech chlapec vyrastie a dospeje “oblečený”. Myslím, že pre jeho zdravý psychický vývoj mu to prospeje viac ako keby sa mal ako 13-14 ročný kúpať nahý v spoločnosti iných chlapcov či mužov.

  1. Z môjho pohľadu ide o nedorozumenie. Ja rozumiem z článku o to, aby sme svojim synom vysvetľovali, že nahota nie je nič strašidelné. Pokiaľ chlapec príde s otcom na plaváreň kde sa chlapi prezliekajú mal by rozumieť, že to nie je nič zvláštne. Rovnako tak, keď sa prezliekam, alebo sprchujem v gyme nedeje sa tam nič extra. A tiež keď vezmem svojho syna do sauny s ďalšími mojimi kamošmi, je to vec, ktorá sa deje od počiatku vekov. Práve kvôli tomu, že keď sa spomenie mužská nahota hneď sa objaví aj narážka smerom ku gayom, je to treba vnímať. Ja si rád prečítam nejaké štúdie, ktoré potvrdzujú poslednú vetu, bolo by to fér, keďže tento článok štúdie uvádza. Inak by sme debatovali o pocitoch a to je zvyčajne na internete zbytočné. Vďaka za otázku.

 2. Zaujímavý článok, vďaka zaň.
  K strachu z gayov atď.: Chodievam dlhé roky do sauny, nie však do zmiešanej, ale do chlapskej, v pánske dni — pravdaže, bez plaviek. Keď som saunu takto absolvoval prvýkrát, tiež som to vnímal oslobodzujúco, ako píše autor. Všetci sme chlapi, s rovnakou telesnou výbavou, a je nám v Adamovom rúchu spolu akosi dobre 🙂 Tým potvrdzujem závery amerického psychológa.
  Tiež som v saune párkrát zažil, že mi niekto naznačoval záujem o sexuálne zblíženie.
  Myslím, že aj v takýchto prípadoch je dôležité sebavedomie, ktoré sa spomína v článku. Som predsa muž, mám svoju Bohom danú identitu (aj sexuálnu), a keď ma “balí” iný chlap, problém skutočne nie je na mojej strane. Takéhoto nápadníka taktne, no jednoznačne odmietnem a v duchu mu žehnám, aby ho Boh priviedol k sebe a uzdravil. Howgh 🙂

 3. Mám po päťdesiatke a zažil som časy keď bola nahota medzi mužmi skutočne bežnejšia ako dnes. Dva roky na vojne bol čas strávený výhradne v spoločnosti iných mužov so všetkým čo k tomu patrí. Aj spoločnej nahoty. Kasárne zámerne neposkytovali luxus súkromia. Armáda tak cielene vytvárala pocit spolupatričnosti so svojimi druhmi v zbrani. Preto boli sprchy spoločné rovnako ako predpísaný čas na hygienu. Po čase si zvykli všetci a nakoniec to nikomu neprišlo zvláštne. To sme si odniesli do civilu a dodnes je pre mňa mužská nahota úplne prirodzená. Dnešní mladí muži nemajú kde zažiť takú skúsenosť. Nemajú kde zažiť spoločnosť iných nahých mužov. A tak vidíte napríklad v spoločných sprchách posilňovne mladíkov, ktorí by sa asi aj sprchovali v spodnom prádle – len aby neboli úplne nahí. A to napriek tomu, že mnohí z nich majú postavu za ktorú by sa nehanbil ani Adonis. Teda nie je to stud kvôli fyzickému výzoru.
  Sauna, alebo wellness v čisto mužskej spoločnosti sú skutočne oslobodzujúce. Témy debát, ich atmosféra a uvoľnenosť je úplne iná. Kdesi som čítal, že vo Fínsku (kolíske saunovania) je celkom bežné, že sa v saune stretávajú obchodní partneri a rokujú o spolupráci. Keď sú nahí všetci sú si rovní a obchody sa údajne dojednávajú oveľa ľahšie – pretože sa nemôžete schovávať za svoj drahý oblek. Dnešní mladí muži o to všetko prichádzajú. Odborníci ba mali skutočne povedať či je to dobré aj pre ich sebavedomie v ďalšom živote, napr. aj v zdravom sociálnom kontakte so ženami.

 4. Ivan, ty si mystifikátor …naozaj som nevedel, že spoločné vykonávanie hygieny na vojne a málo súkromia bol zámer zodpovedných. Aby sa mohli mladý muži v zelenom stretávať s nahotou a zvykať si na ňu. Kde všade nájdete argumenty a odkiaľ ich vydolujete, len aby ste podporili svoje scestné tézy. Nahota, tak ako náboženstvo je vec čiste súkromná. Je dávno známe, že deti pravideľne sa stretávajúce s dospelou nahotou, bývajú hypersexualizované.

  1. Jasne sa predsa dá prečítať, že autor zdôraznil na konci toto: “nesprávny prístup môže veľa pokaziť”. Nech to čítam ako chcem, nevyplýva mi z toho že by mu išlo o to aby sa konali zvrhlé praktiky s malými deťmi. Ja si to v mojom kontexte predstavujem tak, že keď príde čas na nejaký spontánny skinnydipping, nevyhnúť sa tej situácii iba kvôli tomu, že sú prítomní aj synovia našej partie, ktorí mimochodom už majú aspoň 17 rokov.
   Článok ma zaujal práve tým že odkazuje na niečo, čo sa za posledné desaťročia vytratilo z kolektívneho vedomia mužov a čo je, myslím, hodné všimnutia si.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *