Nájsť v sebe viac. 1
|

Nájsť v sebe viac.

Má byť muž silný, stoický, tvrdý? Má byť láskavý, jemný a nežný? Niet divu, že je toľko mužov zmätených.

Má byť muž silný, stoický, tvrdý? Má byť láskavý, jemný a nežný? Niet divu, že je toľko mužov zmätených.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Vo svete zaoberajúcom sa maskulinitou je mnoho odorúčaní. Nakoniec, nespočet ich za dobu našej existencie nájdete aj na našom webe a podcastoch. Vo veľkom merítku to býva jednoduchšie, vo chvíli, keď zacielime na niekoho individuálne, trocha sa to skomplikuje. To je ako byť futbalistom. V jednom momente počujete, že futbalista má dávať góly a útočiť a následne vám niekto prízvukuje, že futbalista má brániť a nepustiť útočníka do šestnástky.

V skutočnosti je pravda jedno, aj druhé tvrdenie. Keby sme chceli povedať, že skutočný muž je iba ten, kto dokáže vystreliť na bránu, nie je to pravda. Ak chce muž poňať maskulinitu, potrebuje sa dotknúť každého jej aspektu. Nemusí v ňom vynikať, ale má ho poznať, mať s ním vzťah a pracovať na ňom. Ak chcete pokračovať v športovom podobenstve, chcete vedieť šprintovať, brániť, vystreliť, driblovať s loptou, nahrávať, hádzať out…

Poďme sa pozrieť na to, čo považujem za rôzne aspekty mužnosti. Nebuďte prekvapení, ak budú pripomínať archetypy. Skúsim im dať trochu novší kabát. Keď som nad nimi premýšľal, do cesty sa mi dostal príklad Kobeho Bryanta a jeho persony Black Mamba. Hovoril o tom, ako ho drtil na basketbalovom ihrisku tlak všetkého, čo sa dialo v jeho živote mimo basketbalu a znemožňovalo mu to hrať jeho milovanú hru. Tak stvoril Čiernu mambu, seba v pozícii lavíny, ktorá drtí všetko, čo jej príde do cesty. Hráča, ktorého aktivuje vždy, keď vstupuje na palubovku. Nekompromisného, tvrdého, idúceho za výhrou, toho, pre ktorého existuje len basketbal. Keď hra skončila, Black mamba bol deaktivovaný.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   60. Bratstvo records

Ktoré aspekty muža sú teda pre život určite užitočné?

Divoch” je prvou (úplne najprvšou) podstatou muža. Ten, ktorý sa prebúdza v momente ohrozenia vašich blízkych. Ten, ktorý jedná inštiktívne napriek strachu, znáša bolesť, neváha. Ak ste sa doteraz nestretli s divochom vo svojom vnútri, ste v nevýhode. Jednoduchá cesta k nemu je skrze fyzický tréning s váhou, v bojových športoch, v divočine. Túto mentalitu potrebujete k prekonávaniu nepohodlia a ťažkostí. Skrze ňu robíme to, čo sa nám spraviť nechce, aby sme ochránili alebo zabezpečili svoj kmeň. Len pozor, sú muži, ktorí tento ideál používajú v nesprávnom čase a vtedy, keď nie je potrebný. Užívajte s rozumom. Keď je v akcii divoch, nebýva to milé.

Otec” je postava, na ktorú muž v divochovi zabúda. Chlap nie je divochom bez prestania. Rodina nemá byť vnímaná ako prekážka, ktorú treba zdolať. Oni potrebujú láskavého, pevného, milujúceho, jemného, silného muža. Potrebujú prítomnosť, ocenenie, pozornosť, vedenie. Potrebujú vedieť, že “divoch” je na ich strane a to im povie otec.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Útes.” To je archetyp, ktorý odoláva vtedy, keď je more emócií všade okolo rozbúrené. Ak sa vás niekto snaží vtiahnuť do drámy tak, že vás presviedča, že je to jediná cesta a aj váš problém, nenechajte sa. Je to pasca. Nechoďte do búrky s vlastnými bleskami. Stanete sa súčasťou chaosu. Vtedy aktivujte mód útesu. Keď búrka odíde, čokoľvek zostane, a objaví sa skutočný problém, ktorý potrebujete riešiť citlivo a s pochopením. Kým sa toto neudeje, radšej zastávajte pozíciu striptérskej tyče. Buďte stabilný, buďte oporou, aby nikto nespadol a nerozbil si hlavu. O.K., toto možno nebol najlepší príklad, ale zapamätateľný určite.

Líder” berie svoje zodpovednosti vážne. Výkonný riaditeľ života. Má víziu, je rozhodný, dokáže riskovať. Nie kvôli svojmu egu, ale kvôli svojmu okoliu a výsledkom. Líder dokáže komunikovať a dokáže viesť ťažké rozhovory, dokáže prijímať kritiku a počúva. Nastavuje víziu, očakávania, dáva príležitosť potenciálu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Naivný muž

Byť mužom nie je ľahké. Naopak, môže to byť veľmi, veľmi náročné. Nikdy to totiž neskončí a nikdy nebudete mať hotovo. Vždy príde nová výzva vo vzťahoch, financiách, rozhodovaní, komunikácii a to som spomenul iba špičku ľadovca. Ak patríte medzi chlapov, ktorí sa prestali vzdelávať po skončení školy, tak prestaňte byť arogantní. Priznajte, že neviete všetko a staňte sa celoživotným “Študentom”. Nájdite si mentora a nechajte sa viesť.

Muž v zrkadle” je aspekt, ktorý čelí svojim sračkám a démonom. Ten muž, ktorý si ľadovou vodou osvieži tvár a pozrie sa svojmu ja v zrkadle do očí. Ten, ktorý neignoruje svoje prešľapy, prizná chybu. Ísť tvrdo za svojím je jedna mužova schopnosť, ale vedieť sa zastaviť a dať priestor uzdraveniu, je tá nemenej dôležitá. Ignorovať svoje emócie nie je mužné, ale zničujúce.

Ani sa nejdem tváriť, že som v tomto zozname vyrátal všetky možné aspekty muža, tieto ale považujem za potrebné v dennom živote. Tie udržia muža v kontakte s maskulinitou. Nesmieme ale zabudnúť na schopnosť použiť ich v správnych momentoch. To, že je nám vlastný niektorý z nich, neznamená, že je použiteľný vždy a všade. Identifikujte si tie, v ktorých ste prirodzene slabí a pustite sa do ich posilňovania.


Korektúra: Jana Lászlóová
Foto: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *