Slovenskí zbojníci II. 1
|

Slovenskí zbojníci II.

Janosik Pierwsze kroki

Minule som hľadal zbojníkov po území východného Slovenska. Pár ich tu poletovalo, ale pristrihli im krídelká. Dnes sa pozrime na organizované zločinecké skupiny v iných častiach rodnej hrudy. Jánošík je mainstream, takže si predstavíme jeho back up. Proste fellas, ktorí mu kryli chrbát. A neskôr sa ešte pozrieme na zúbok Surovcovi, ktorý prebral pomyselnú valašku po Jurkovi.

Na počiatku bol Mravec. Teda Uhorčík.

Ak žijete v Turzovke mohli by ste byť potomok Tomáša Uhorčíka. Chalaniska zlákali na zboj istý Toporisko a Drozd. Pekných pár rokov sa mu darilo a dlhý čas bol aj zbojníckym kapitánom. Operoval na Kysuciach, Morave a Sliezsku. Keď mu prestala ísť karta, šiel si posedieť do väzenia Bytčianskeho zámku. To bolo v roku 1710. Strážil ho tam istý Juraj Jánošík. Z neskoršej Tomášovej výpovede vyplývalo, že mu jeho strážca preukazoval nadštandardné služby. Spoločne sa prikláňame k tomu, že šlo o nejaké extra jedlo alebo pálenku, dobre? V tom istom roku zbojník za doposiaľ nezistených okolností ušiel. Zaujímavé je, že zakrátko na to odchádza zo služby aj vojak Jánošík. Náhoda? Ja myslím, že nie.

Neskôr si Tomáš Juraja vyhľadal a prijal do partie. Pravdepodobne sa Jánošíkovi vojenský výcvik oplatil, pretože po nejakom čase v roku 1711 prevzal po Uhorčíkovi velenie. Toho už omrzelo vytriasať ihličie z nohavíc a tak sa oženil a usadil v Klenovci. A keďže bol hlava mazaná, tak si vyrobil aj inkognito a žil ako Martin Mravec. Samozrejme, s organizovanou trestnou činnosťou neprestal. Vypomáhal Jánošíkovi ako informátor, prechovával kradnuté zbožie a podobne. Vztýčený prst osudu si nevšimli v roku 1712, keď sa len tak tak dostali spoločne z väzenia za pomoci podžupana Lániho. Ten rovnako ako oni sympatizoval s kurucmi. Podľa výpovedí sa zdá, že Tomáš aj Juraj dodávali zbrane a vybavenie nejakým kuruckým skupinám.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muži, emócie a sloboda: Emócie popierajú "beta muži".

Príbeh sa nám končí na jar 1713 v Mravcovom dome v Klenovci, kde zasahujúca jednotka 30 drábov zaisťuje hľadaného Juraja J. a s ním aj Martina M. podozrivého z napomáhania v trestnej činnosti. Pri následnom vyšetrovacom procese vyšetrovateľ zisťuje skutočnú Mravcovu totožnosť. Bol obvinený zo zločinov na území viacerých štátov, čo sám pri mučení priznal. Ak tušíte, aké je mučenie efektívne, nebudete sa čudovať, že prezradil aj ďalšie detaily. Za to bol odsúdený na smrť lámaním na kolese od hrdla. To znamenalo, že prvá rana bola smrteľná a následne bolo lámané a vpletené do kolesa mŕtve telo.

Tomáš Uhorčík pre nás objavil slovenskú legendu a darilo sa mu zbíjať viac ako 9 rokov, čo je v porovnaní s jeho kolegami úctyhodné číslo.

Teórií okolo Juraja od Jánošov je mnoho a autori sa rozchádzajú v tom, kto ho zradil. Ak dodnes nenávidíte dôchodcov, pretože veríte, že Ďurimu podsypala hrach stará babizňa, tak sa pletiete.

V skutočnosti sú v podozrení dvaja ľudia. Okolnosti ukazujú, že šlo buď o Mikuláša Šusteka alebo o Turiaka a.k.a Huncagu. Obaja boli totiž chytení, vypočúvaní a vedeli o identite Uhorčíka. Šustek bol popravený 17. októbra 1712 v Žiline. Paradox  je, že Jánošík pomáhal Šustekovi s pohrebom jeho brata. Tieň podozrenia padá aj na Huncagovu hlavu, ktorý podobnú vec už mal v repertoári. Rovnakým spôsobom totiž udal a okradol o ukryté veci zbojníka Hroša v Žiline.

Toto je niekoľko poznámok o junákoch z Jánošíkovej družiny. Občas sa tam nesprávne začleňujú mená ako Ilčík, či Hrajnoha. Tí však fungovali v iných časových obdobiach. V Uhorčíkovej a Jánošíkovej bande figurovali:

  • Sator zo Soli z Poľska – popravený v Tešíne, Pavol Gašpar alias Mlynarčík, Zradovský – popravený v Tešíne, Bartek z Predmiera (pri Turzovke) – popravený v Tešíne, Ondráš z Dlhej nad Kysucou – popravený v Tešíne
  • za Uhorčíkových druhov z čias pred tým, ako sa k nim Jánošík pridal, boli označení – Pavol Bernatík (Bernát) z Novej Bystrice, Vrábeľ zo Staškova, Hunčiak alias Huncaga alebo Turiak zo Staškova, Kovalski z Rakovej, Gáborčík, Jakub Chliastakov z Oščadnice, Gavlov zo Soli v Poľsku, Kovalčík z Moravy – zabitý na Beskyde, Ondráš z Dlhej z Kysúc, Sator z Poľska, Vavrek z Poľska, Pavel Mlynarčik, Zradovský
  • zbojnícky tovariši, ktorých Jánošík zamlčal – týchto označil Uhorčík ako ďalších Jánošíkových druhov – Adam Šušalka z Turzovky, Zupica z Ostravice z Moravy, Kovalčík z Čeladnej, Valíček z Valašského Medziříčí, Holubek z Mentelovíc na Morave, Ondrej Kindis zo Zborova
  • Jánošík nespomenul – Ján Tluček z Horelice – skrýval sa s ním istý čas v priebehu roku 1711 u Matúšku v Horelici, Stoliga z Jablunkova – na jeho salaši sa často zdržiavali, Uhorčík – povedal, že zahynul v Kremnických vrchoch pri prestrelke so stoličnými drábmi
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aby sa tvoja dcéra nestala prostitútkou

Máte tam svoje priezvisko? Ani tentoraz nič? Tak možno vaši predkovia zbíjali inde. Pokúsime sa to zistiť.

Nabudúce sa dostaneme k Jakubovi Surovcovi, ktorý sa narodil dva roky po Uhorčíkovej a Jánošíkovej smrti, no ich remeslo prebral veľmi zodpovedne.


korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *