Skúška 1, 2, 3... 1

Skúška 1, 2, 3…

Skúška 1, 2, 3... 3

Zo všetkých možných strán v našom živote sa k nám dostáva slovo skúška, test alebo ďalšie synonymum, ktorým si toto slovo nahradíme. Áno, sme v dobe, ktorá si nás testuje. Avšak nie je to len dobou, mužský svet je vystavaný od nepamäti bojmi, skúškami a novodobo povedané aj testami.

Každý muž v istom období musí prechádzať nejakou tou skúškou. Každá skúška a test má zmysel, resp. nezmysel. Pointou je vedieť rozlišovať. A to je to slovo, ktoré by malo v našom mužskom srdci zarezonovať.

Skúšať, či vypijem viac ako môj kolega na firemnej oslave, určite nie je rozumnou skúškou. Teda jedine, že vy ste už zvyknutý a chcete kolegovi privodiť pocit, ktorý si nikdy viac nebude chcieť zopakovať…

Avšak skúška pri prijímaní do zamestnania, skúška v práci alebo vo svojom súkromnom živote je už iná káva. Tam nám to nepríde také vtipné a ľahké ako obracať pohár.

To sa nás dotýka oveľa hlbšie ako opica po prepitej noci. Sú to skúšky a rozhodnutia, ktoré nás nútia sa zamyslieť, zastaviť a rozlíšiť.

Ak čakáte návod na správne odpovede, tak vás sklamem. Lebo žiadna správna, ale ani žiadna nesprávna odpoveď v takýchto rozhodnutiach nie je. Jediná odpoveď je rozhodnúť sa.

Akokoľvek dlho budeš čakať, nik z kamarátov a priateľov ti odpoveď nedá. Vždy sa nájde niečo, čo ti nebude sedieť, vždy bude niečo menej dokonalé. Avšak nezabudni, že toto je klam, do ktorého keď spadneš, veľmi ľahko sa ocitneš tam, kde nechceš. Teraz hovorím o tom, že ak sa nedokážeš rozhodnúť a rozlíšiť, rozhodne za teba človek, firma alebo samotný čas.

Potom zvyčajne prichádzajú výčitky a hnev, prečo som sa nerozhodol sám?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Pořádně to chlapy změní, když opouštěj opevnění

Dobrou správou ale je, že táto skutočnosť ťa môže naučiť najviac. Napríklad to, že ako muž musíš vedieť robiť rozhodnutia. Inak ich spraví za teba niekto iný. Alebo aj to, že nech sa  rozhodneš akokoľvek, musíš situáciu vedieť prijať a zobrať za dané rozhodnutie zodpovednosť. Aj za jeho následky. A taktiež ťa táto skutočnosť naučí, že neexistuje správne, či nesprávne rozhodnutie. Lebo v každom momente života sa rozhoduješ s tým balíkom poznania, aké v danej chvíli máš. To, že o 10 rokov si budeš hovoriť, že čo som to robil, keď som mal 20, nuž, to je život. Môžeme sa len zasmiať alebo si poplakať, ale skutočnost to už nezmení. Úlohou muža nie je spasiť svet, ale prijať miesto, na ktorom sa nachádza v zbroji, ktorú má a bojovať čo najlepší boj, ktorý v danej chvíli vie. Aby si na konci mohol povedať: „Dobrý boj som bojoval…“

Roman Šarlina


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *