14 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor 1
| |

14 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor

Pravdepodobne každý z nás mal priateľa, ktorý začal chodiť so ženou, nad ktorou ste naozaj krútili hlavou. Bola žiarlivá, scvoknutá a zo všetkého robila drámu. Každý iste videl, že ťahala vášho priateľa smerom nadol. Teda .. všetci to videli, až na vášho priateľa.

Poviete si: „No mne by sa to určite nikdy nestalo!“

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Ale potom sa vám to stane.

Láska zaslepuje kritické myslenie

Ako je to možné? Ako je možné, že ľudia končia vo vzťahoch, ktoré nie sú zdravé, aj napriek tomu, že videli varovné signály toho, že ten človek nie je dobrá osoba na vzťah?

Odpoveď: Sme zaslepení láskou.

Ozaj!

Vedci na University College London zistili pomocou MRI prístrojov, že pocity lásky vedú ku potlačeniu oblastí mozgu, ktoré sú zodpovedné za kritické myslenie. Vyzerá to tak, že keď sa s nejakou osobou zblížime, tak sa mozog rozhodne zredukovať schopnosť hodnotiť jej charakter a osobnosť.

Nie len romantická láska potláča naše kritické myslenie, ale aj rôzne iné „látky a hormóny šťastia“, ako oxytocín a dopamín, zastierajú náš úsudok. A to dokonca ešte viac! Láska nám dáva pocit akoby extázy a cítime sa tak dobre, že jednoducho ignorujeme kontrolky v našich mysliach, ktoré nám signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Ak aj zistíte, že niečo s vašou partnerkou je zle, či už je to správanie alebo nejaký postoj, tak to pravdepodobne nebudete brať vážne. Poviete si : „Oh, to nie je až také zlé. A vlastne možno jej pomôžem sa zlepšiť.“

Nemyslite si, že partnera budete vediet zmeniť

Neklamte sami seba. Nemôžete prinútiť partnera, aby sa zmenil. Tá zmena musí prísť z jeho vnútra. A čo viac, problémy, ktoré ste si všimli na začiatku vzťahu, sa zvyčajne zosilňujú, ako sa váš vzťah ďalej prehlbuje. Alebo ako vraví expert na manželstvo Dr. John Van Epp v jeho knihe How to avoid falling in love with a jerk (pozn. prekladateľa: Ako sa nezamilovať do kreténa): „To dobré nie vždy pretrvá a to zlé sa väčšinou ešte zhorší.

Možno si poviete: „Som muž. Do frasa! Nenechám sa kontrolovať vo vzťahu emóciami! Vždy zmýšľam racionálne!“

Počkaj, šéfe! Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že muži, hlavne okolo dvadsať päťky, sa zamilujú rýchlejšie ako ženy a sú prví, ktorí vravia slová ako: „milujem ťa!“ v počiatočných fázach vzťahu. Ženy sú na druhej strane vo všeobecnosti na začiatku vzťahu viac utiahnuté. Inými slovami, len preto, že si muž, to neznamená, že si imúnny voči zaslepenosti, ktorú zamilovanie sa so sebou prináša.

Vediac, že tvoj úsudok je zastretý, je dôležité vstúpiť do vážneho vzťahu s hlavou aj so srdcom. Je potrebné to, aby si sa vedel odosobniť od silných emócií, ktoré práve v tvojom novom vzťahu cítiš, aby si mohol objaviť nejaké varovné signály toho, že ten vzťah bude skôr či neskôr darom z pekla. Toto je dvakrát tak dôležité, ak ide o vstup do manželstva.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   George Gray (Edgar Lee Masters)

Varovné signály, ktoré môžu viesť k problémom vo vzťahu

Ale na aké varovné signály by ste si mali dať pozor? Aj keď si každý muž dáva pozor na niečo iné, tak psychológovia a odborníci na manželstvo našli zopár všeobecných varovných signálov, o ktorých by ste mali vedieť. Väčšina z nich sú isté schémy správania vašej partnerky vo vzťahu, ktoré raz pravdepodobne (nie nutne) vyústia do vzťahu plného problémov.

Pretože sa ľudia na začiatku vzťahu správajú najlepšie, ako sa len dá, tak sa niektoré z týchto varovných signálov nemusia hneď objaviť. Podľa Dr. Van Eppa to trvá v priemere 3 mesiace vzťahu, kým sa vžité schémy alebo formy správania začnú prejavovať. Presne pre toto „oneskorenie“ on a ďalší odborníci radia, aby ste v romantickom vzťahu postupovali pomaly.

Tu sú niektoré zvyčajné varovné signály, na ktoré výskumníci a terapeuti odporúčajú, aby ste si dávali pozor:

 1. Tvrdí o sebe, že je „Drama Queen“
  Dajte si pozor na ženy, ktoré o sebe tvrdia, že sú „drama queen“, ale aj sa v tej role samy vyžívajú. Tento druh žien je väčšinou veľmi náladový a keď sa im zdá byť život veľmi nudný, tak si podnietia nejaký spor. Sú často impulzívne a vyžadujú, aby boli stále centrom pozornosti. Čo je zaujímavé, je to, že „Drama Queendom“ nie je len chyba charakteru, ale môže to byť aj psychologická porucha nazvaná histriónska porucha osobnosti.
  Takéto ženy môžu byť na začiatku veľmi vábivé a atraktívne, pretože sú nezvyčajne spoločenské a zvodné osobnosti. Ale neskôr vo vzťahu vás tá konštantná dramatickosť omrzí a budete sa cítiť zle.
 2. Neviete vystáť jej priateľov.
  Nemusíte byť zrovna „naj kamoš“ s jej priateľmi, ale ak myšlienka na to, že by si mal stráviť hodinu s niektorým z nich, spôsobuje, že chcete skočiť pod auto, tak možno máte dôvod mať pochybnosti o vašom vzťahu. Viete, väčšinou sa podobní ľudia združujú spolu. Či už majú podobné záujmy, temperamenty alebo vieru. Pretože nemilujete jej priateľov a priateľky, tak si skôr všimnete nejaké otravné postoje alebo správanie. Ale pretože ste pobláznený svojou priateľkou, tak pravdepodobne prehliadate rovnaké správanie a postoje, ktoré má ona.
  A tak, keďže neviete vystáť byť s jej priateľmi teraz, je tam šanca, že sa budete rovnako cítiť neskôr. Nebuďte prekvapený, ak potom, ako vám spadnú ružové okuliare, prídete na to, že vaša priateľka je taká otravná ako jej priatelia.
 3. Tvrdí, že všetci jej bývalí sú kreténi.
  Existuje možnosť, že každý, s kým predtým chodila, bol kretén. Ak je to tak, tak čo to hovorí o jej úsudku a aká je jej osobnosť, že ju to ťahá ku hlupákom? A to tiež znamená, že ste kretén pravdepodobne aj vy, pretože zvyčajne ľudia nasledujú rovnaké šablóny vo vzťahoch.
  Ale pravdepodobnejší scenár je, že niektorí, no nie všetci z jej bývalých, sú kreténi a ona len bagatelizuje jej úlohu v rozpade vzťahu. Tento scenár je dosť problematický, pretože poukazuje na nedostatok sebauvedomenia sa a odmieta prijať zodpovednosť. Všetci poznáme ľudí, ktorí boli vyhodení z práce, dostali zlú známku alebo boli pustení k vode, pretože ich šéf bol žiarlivec, sedel na nich profesor alebo mali bláznivú priateľku. Nikdy to nie je ich chyba (silný sarkazmus). Vyhnite sa vzťahom s takýmito ľuďmi.
 4. Je nespoľahlivá.
  Všetci vieme, že dôvera je dôležitým aspektom silného a zdravého vzťahu. Je ťažké veriť niekomu, na koho sa nevieš nikdy spoľahnúť. Pozrite sa na to, či vaša partnerka plní záväzky vo všetkých aspektoch jej života. Keď je nespoľahlivá zamestnankyňa, priateľka alebo dcéra, je tu šanca, že nebude ani spoľahlivá partnerka.
 5. Správa sa ku čašníkom ako k odpadu
  Môžete zhromaždiť veľa informácií z toho, ako sa vaša priateľka správa ku cudzincom, hlavne tým, ktorí jej „slúžia“, ako napríklad čašníci, barmani, úradníci v banke atď. Psychológovia prišli na to, že jeho správanie sa k cudzincom je často indikáciou jeho empatie, sociálneho cítenia a morálnej vyspelosti, teda rovnakých faktorov, ktoré sú podľa výskumníkov nevyhnutné pre zdravý vzťah a zdravé manželstvo.
 6. Očakáva, že s ňou bude zaobchádzané ako s princeznou
  Keď nejaká osoba vstupuje do vzťahu s pocitom nároku a očakávaním, že jeho alebo jej potreby budú uprednostnené pred potrebami toho druhého, tak väčšinou z toho vznikne rozhorčenie, pohŕdanie a hnev. Dávajte si pozor na jemné a zjavné náznaky toho, že vaša partnerka má mentalitu princeznej. (Pomôcka: Má slovo princezná na jej teplákoch.)
 7. Stále sa hádate
  Nie je nič zlé na konflikte vo vzťahu. Je to úplne normálne, a popravde je to niekedy zdravé. Ale pokiaľ sa neustále hádate, tak potom tam je problém. Vedci zistili, že na to, aby ste boli vo vzťahu šťastní, tak musí byť pomer pozitívnej a negatívnej konverzácie 5:1. Keď je váš pomer obrátený, tak to bude mizerný vzťah. A nesnažte sa presvedčiť samých seba, že keď to bude vážnejšie, tak sa veci zlepšia. Zopár prvých rokov je obdobie ružových okuliarov. Ak sú veci zlé už na začiatku vášho vzťahu, tak ste vo veľkej kaši.
 8. Nahnevá sa alebo vás obviňuje, keď chcete tráviť čas s vašimi priateľmi
  Nanešťastie niektoré ženy nerozumejú tomu, že je veľmi dôležité pre muža tráviť čas s jeho priateľmi, pretože sa vzájomne obrusujú. A vždy, keď chce tráviť čas so svojimi priateľmi, tak ho jednoducho vydierajú. Dobrá žena vám bude rozumieť, a dokonca vás bude podporovať v tom, aby ste trávili čas so svojimi priateľmi, pretože je to dobre pre vás a nakoniec je to dobré aj pre váš vzťah.
 9. Nikdy sa neospravedlňuje alebo nikdy neprevezme zodpovednosť za zlé správanie
  Psychológovia nazývajú schopnosť prevziať zodpovednosť za zlé správanie svedomitosťou a svedomitosť je dôležitý atribút v udržaní zdravého vzťahu. „ To, čo chcete vidieť, je partner, ktorý rýchlo prizná, že urobil chybu, pretože sa cíti vinný a nebráni sa tomu alebo nepopiera to. Dlhé hádky, počas ktorých musíte partnera presviedčať, že urobil chybu alebo by sa mal cítiť za to vinný, sú určite dôvodom na obavy,“ vraví Van Epp.
 10. Má zlý vzťah so svojou rodinou
  Ako sa váš vzťah stane vážnejším, tak pravdepodobne stretnete jej rodičov a rodinu. Pozorujte, ako sa k nim správa. To, že sa cíti so svojou rodinou komfortne, znamená, že sa stráca jej obozretnosť a ukazuje, akou naozaj je. Schémy, podľa ktorých sa správa ku svojej rodine, budú najskôr aj schémy, akými sa bude správať ku vám, tvrdí Van Epp. Ak vychádza so svojou rodinou dobre, tak super! Pravdepodobne zažijete to isté vo vašom vzťahu. Ak je chladná ku svojej rodine, až nepriateľská, tak to pravdepodobne zažijete taktiež.
  Isteže sú prípady, kde jablko padne ďaleko od stromu. Ak jej rodina je šialená alebo násilnícka, tak jej chladnosť je pochopiteľná a dobrá.
 11. Nie je flexibilná
  Odborníci na vzťahy a manželstvo prišli na to, že flexibilita – schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa okolnostiam – je dôležitým atribútom pre úspech vzťahu. Ak vaša priateľka nikdy nechce urobiť kompromis alebo sa veľmi frustruje, keď nie sú veci tak, ako by ona chcela, aby boli, tak sa časom môžu objaviť problémy vo vašom vzťahu.
 12. Nezdieľate žiadne základné hodnoty alebo životné ciele
  Nezáleží na tom, ako veľmi sa milujete, ak vy a váš partner nie ste na rovnakej strane, čo sa týka hodnôt a životných cieľov, tak váš vzťah bude labilný. Výskum toto tvrdenie podporuje – páry, ktoré zdieľajú veľa rovnakých hodnôt a životných cieľov, sú šťastnejšie a majú pevnejšie vzťahy ako páry, ktoré tieto hodnoty a ciele nezdieľajú.
 13. Je agresívna
  Vedeli ste, že ženy sú aspoň tak náchylné a dokonca občas náchylnejšie ku domácemu násiliu ako muži? Isteže jej údery vás nemusia bolieť, ale ak sa vaša priateľka stane násilnou, keď sa hádate, tak by vám v hlave mala zasvietiť jasná kontrolka. Existujú v nej nejaké základné emocionálne problémy a ak to spravila predtým, pravdepodobne to spraví znova. Neignorujte to – facka môže prerásť až ku použitiu zbraní.
 14. Je lakomá oceniť
  Pocity ocenenia udržujú vzťah pevným a takým, ktorý beží hladko. Jedna z vecí, ktoré milujem na svojej žene, je, že nezáleží na tom, koľkokrát som urobil obyčajnú domácu prácu alebo nejakú maličkú službičku, tak vždy si to všimne a ocení to. Ak vám vaša priateľka len zriedkakedy poďakuje za veci, ktoré urobíte, respektíve si ich ani nevšimne, táto vlastnosť postupne privedie vašu loď lásky na plytčinu.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   87. Bratstvo records

Čo si myslíte o týchto varovných signáloch? Aké ďalšie podľa vás existujú?


korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

 1. Inak, niektoré kamarátky mojej priateľky tiež nemusím.. Ale nevadí mi to, nie som s nimi tak často v kontakte, lebo zväčša sú odcestované a tolerujem ich. Len nemáme k sebe tak blízko. Ale všimol som si, že ani moja priateľka nemá k nim nejako extra blízko nakoniec. 😀 A tie, s ktorými je fakt že kamarátka, tak tie môžem a rád s nimi podebatujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *