Lekcie mužnosti od tébskych bojovníkov 1
|

Lekcie mužnosti od tébskych bojovníkov

splitshire.com

Viete, kto priniesol slávnej Sparte prvú veľkú porážku?
Jeho meno bolo Epaminondas, veľký tébsky generál, a celé sa to odohralo v bitke pri Leuktre v roku 371 pnl. Tébania boli v boji prečíslení nepriateľom, nehovoriac o tom, že tým nepriateľom boli najlepší bojovníci staroveku – Sparťania.
Ako sa ale stalo, že Epaminondas ich nielen porazil, ale ich aj vytlačil preč z bitevného poľa?
Legenda hovorí toto:

Večer pred bojom si Epaminondas zvolal svojich bojovníkov a vyhlásil, že im môže zaručiť víťazstvo, ak mu sľúbia vykonať jednu vec v momente, keď im dá znamenie.
Muži, ktorí si Epaminonda veľmi vážili a rešpektovali, sa ho opýtali:
“Čo chceš, aby sme urobili?”
Ich generál im odpovedal: “Keď budete počuť trúbenie, chcem, aby ste aj vy zatrúbili svojimi trúbami. A potom chcem, aby ste nepriateľa zatlačili o jednu stopu naspäť. Iba o jednu stopu”.
Vojaci prisahali, že tak urobia.

Nastal deň boja. Armády sa stretli, zakliesnili sa do seba, štít proti štítu, obe strany snažiac sa získať prevahu. Epaminondas pozoroval a čakal ten správny moment. Vtedy prikázal rozozvučať trúbu. Tébsky vojaci sa rozpamätali na sľub, ktorý dali generálovi Epaminondovi, zozbierali zvyšky síl, o ktorých dovtedy ani nevedeli, že ich ešte majú, a poriadne zatlačili. Tlačili, kým  až nepriateľa nezatlačili o jednu stopu. Pri trvajúcej  bitke sa táto situácia opakovala znova a znova. Oddaní bojovníci vždy dali generálovi to čo sľúbili. Iba o jednu stopu ďalej. Sparťanská línia sa rozpadla, morálka klesala, nastala panika…a Sparťania boli porazení.

Toľko legenda.

Dve lekcie z príbehu:
Prvá lekcia je, že rešpektovaný vodca, ktorý skutočne vie podnietiť svojich mužov, môže priniesť veľké a nečakané víťazstvo. Tébania mali byť peloponézskym spolkom jasne a bezpochyby porazení.
Staň sa vodcom, akého by si ty sám chcel nasledovať.
Druhou lekciou je, že vždy existuje ešte niečo naviac, čo bojovník môže urobiť. Aj keď naozaj verí, že používa všetku svoju silu a odvahu, sľub, ktorý dal svojmu “bratovi v zbrani”, mu môže pripomenúť, že sa dá ísť o jednu stopu ďalej.
Buď priateľom, vedľa ktorého by si sa postavil vo vojne.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Láska vo vojne: Príbeh Sida Phillipsa

Historický fakt:
Legendy sú tu na to, aby nás inšpirovali, ale historickým faktom je, že Epamonindas ako prvý uplatnil stupňovité rozmiestnenie pechoty a zároveň uskutočnil jeden z prvých koncentrovaných útokov proti kľúčovej časti nepriateľskej línie. Išlo o tzv “kosí šík”, ktorý po ňom prevzali aj ďalší vojvodcovia. Aplikoval moderné princípy lokálnej prevahy nad nepriateľovou silou.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: splitshire.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *