7 rád, ako čítať viac kníh 1
|

7 rád, ako čítať viac kníh

alejandroescamilla-book

Väčšina z nás sa asi zhodne na tom, že knihy sú dôležitou súčasťou života a osobného rozvoja. Ak patríte k menšine, ktorá s týmto tvrdením nesúhlasí, prečítajte si predchádzajúci článok venovaný knihám – 6 dôvodov, prečo knihy v 21. storočí nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať.

Väčšina z nás sa rovnako zhodne aj na tom, že nečítame toľko, koľko by sme chceli. Tu je zopár rád, ktoré pomohli mne a pomôžu aj vám zniekoľkonásobiť počet kníh, ktoré toho roku prečítate.

1. Uvedomiť si zmysel čítania

Ťažko sa donútite robiť niečo, čo podľa vás nemá zmysel. Preto prvým krokom k zvýšeniu množstva prečítaných kníh je zadefinovať si váš cieľ. Ak napríklad viem, že mojím cieľom je osobný rozvoj, kupovanie a čítanie kníh začnem vnímať ako investíciu do seba a nie len ako vyplnenie času.

2. Čas si treba urobiť

Ako si nájsť čas na čítanie? Nijak. Čas nikdy nenájdete, čas si musíte urobiť. Tak, ako si urobíte čas na všetko, čo považujete za dôležité, tak si ho musíte vedome urobiť aj na čítanie. Potom bude pre vás otázka “ako si si našiel čas na čítanie” rovnako absurdná ako otázka “ako si si našiel čas na cvičenie” alebo “ako si si našiel čas na výlet s rodinou”. Nijak. Urobil som si ho.

3. Majte knihu stále pri sebe

Užitočnou radou je mať knihu stále pri sebe a vytiahnuť ju stále, keď máte pár minút čas – pri jedení, na záchode, vo vlaku alebo v čakárni u lekára.

Ako napísal Ryan Holiday, marketingový poradca a spisovateľ, ktorý za rok prečíta viac ako 250 kníh:

“Kľúčom k čítaniu veľkého množstva kníh je prestať o tom rozmýšlať ako o nejakej aktivite, ktorú musíte vykonať. Čítanie sa pre vás musí stať tak prirodzenou záležitosťou ako jedenie alebo dýchanie. Nie je to niečo, čo robíte preto, lebo sa na to teraz cítite, ale preto, že to je reflex.”
– Ryan Holiday

A najlepšie si takýto reflex vybudujete tak, že budete na čítanie využívať každú voľnú chvíľu. Čakáte na niekoho? Inštaluje sa vám softvér? Zohrievate si jedlo v mikrovlnke? Čítajte…

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako vyťažiť z čítania kníh čo najviac a ako si viesť “commonplace book"

4. Máte chuť prokrastinovať? Čítajte…

Každý z nás to pozná. Máme niečo urobiť, ale ani za svet sa k tomu nevieme donútiť a radšej budeme robiť čokoľvek iné. A tým čokoľvek myslím čokoľvek – hrať hry na mobile, checkovať Facebook, pozerať YouTube videá… Čokoľvek neproduktívne, len aby sme nemuseli robiť to, čo máme. Každý z nás s prokrastináciou bojuje, ale jedna z najlepších rád, akú som k tejto téme počul, je s prokrastináciou nebojovať.

Ked na vás opäť príde chuť odkladať dôležité veci na neskôr a radšej budete robiť čokoľvek iné, nebojujte s tým, ale tentokrát si namiesto neproduktívneho zabíjania času zvoľte robiť niečo konštruktívne – odpovedzte na tie e-maily, ktoré tak dlho odkladáte, dajte si dokopy účtovníctvo, alebo čítajte.

Náš mozog občas potrebuje prepnúť na robenie niečoho iného. To je normálne. Dokonca niektoré najlepšie nápady prichádzajú práve vtedy, ked robíte niečo iné.

5. 20 strán denne

Michal Truban, podnikateľ a zakladateľ websupport.sk, v jednom rozhovore prezradil jednoduchú radu, ktorá u neho pri čítaní kníh funguje. Prečítať 20 strán denne. To je všetko. Poviete si, 20 strán je trochu málo. Áno, ale pointa je niekde inde. 20 strán je štartér. Ak nemáte veľa času, 20 strán prečítate za chvíľu a máte pocit zadosťučinenia, že ste splnili svoj denný záväzok. Ak máte času o niečo viac, prvých 20 strán je len odrazový mostík a ktovie, kde skončíte. Možno pri 60, 100 alebo dokonca 200. To je len na vás.

Pre mňa osobne týchto 20 strán denne funguje aj ako dôležitá kontrolka. Ak čítam knihu a niekoľko dní po sebe sa mi ju nechce otvoriť a ledva prečítam tých 20 strán, tak je to pre mňa znak toho, že ju nemám čítať. A to nás privádza k ďalšiemu bodu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Na dobrých spôsoboch záleží

6. Naučte sa nedokončiť veci

Od malička nás rodičia učili, že keď niečo začneme, máme to aj dokončiť. To možno platilo, keď ste mali 10 rokov, ale teraz na to musíte zabudnúť. Život je príliš krátky na to, aby ste dočítali zlé knihy a dopozerali filmy, ktoré za to nestoja. Na svete sú milióny kníh. Ak čítate knihu, ktorá vám nič nedáva, zatvorte ju a čítajte inú.

“Tak veľa kníh, tak málo času.”
– Frank Zappa

7. Píšte si zoznam kníh, ktoré chcete čítať

Pre mňa je dobrou motiváciou aj to, že viem, že ma čaká vyše 70 kníh, ktoré mám na zozname, a ktoré chcem prečítať. Tak sa už pri čítaní jednej knihy teším na ďalšiu. Takže popri zozname kníh, ktoré som prečítal, si vediem aj zoznam kníh, ktoré ešte len čítať chcem. V akej podobe si takýto zoznam budete viesť, je na vás. Pre mňa, človeka 21. storočia, dobre funguje sociálna sieť goodreads.com, kde môžete knihy hodnotiť, pridávať do zoznamov, čítať si hodnotenia ďalších užívateľov a sledovať, čo čítajú vaši priatelia.

To bolo zopár rád, ktoré mi toho roku pomohli viac než zdesaťnásobiť množstvo kníh, ktoré som za rok prečítal. Ak však hľadáte serióznu inšpiráciu, Tai Lopez je človek, ktorý za rok prečíta 365 kníh – jednu knihu denne. Návod, ako to robí, nájdete na jeho stránke: http://www.tailopez.com/cp/Mentor-Tip-Of-The-Day/How-To-Speed-Read/how-to-read-a-book-in-10-minutes. Môžete sa prihlásiť aj do jeho knižného klubu a každý deň vám príde na e-mail sumár a odporučanie jednej knihy zameranej zväčša na osobný rozvoj a biznis, ktorú Tai, ako investor a biznisman, považuje za hodnú vašej pozornosti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Keď oceľ brúsi oceľ: Sila “Master Mind“ skupín

Tento článok sa natiahol viac, ako som čakal, a preto ho rozdelím na 2 časti. Pokračovanie série o knihách bude o tom, ako z čítania vyťažiť maximum. Ako si z kníh čo najviac zobrať a zapamätať, aby neslúžili len ako relax, ale hlavne ako nástroj zmeny a vášho napredovania.

Ak hľadáte tipy na dobré knihy, ktoré sa oplatí prečítať, môžete navštíviť môj blog booksonbusiness.net, kde 2-krát do mesiaca pribúdajú knihy, ktoré by vám rozhodne nemali ujsť. Blog je v prvom rade zameraný na biznis knihy, ale nájdete tam aj biografie, eseje, how-to a dokonca sem tam aj nejakú kvalitnú beletriu.

 

Ďalšie články v sérii o knihách:

 1. 6 dôvodov, prečo knihy v 21. storočí nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať
 2. 7 rád, ako čítať viac kníh
 3. Ako vyťažiť z čítania kníh čo najviac a ako si viesť “commonplace book”

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

15 Comments

 1. celkom dobre rady a myslienky. ja sa tiez snazim nakopnut k citaniu, ale furt to je len, ze ked dorobim toto a tamto a budem mat viac casu a pod. svojho casu som cital viac a aj ma to bavilo, ale jak toho casu ubudalo, tak aj knih som cital menej a menej.
  minuleho roku som dal celu asi len jednu, tak dufam, ze aj mne sa podari zdesatnasobit ten pocet tento rok 😀

  1. Drzim palce. Ani ja som nebol nikdy velky citatel, az posledny rok som si uvedomil, ze to je vyborny sposob ako investovat do seba. Pomer cena / vykon, knihy su jednozacne jednou z najlepsich a najnavratnejsich investicii.

   A taktiez ma nadchli tito ludia, ktori precitaju obrovske mnozstvo knih rocne (v stovkach):
   http://ryanholiday.net/
   https://www.tailopez.com/
   http://www.gatesnotes.com/books/
   http://fourhourworkweek.com/blog/

   A tak hoci som pred tym precital za rok obcasne zopar knih, toho roku som si dal ciel precitat 24 a podarilo sa mi to splnit uz v lete. Nakoniec som ich precital 35. Tento rok mam ciel precitat aspon 52 knih – jednu knihu za tyzden.

 2. Ja bojujem s mojimi deťmi, keď si predstavím koľko som ja ako dieťa čítala a moja dcéra je lenivá vôbec knihu otvoriť tak dvakrát do výšky od radosti neskáčem…

 3. Je pekné čítať knihy. Ale treba myslieť aj nato, že je rozdiel čítať a čítať, pretože niekto môže len prebiehať stránku za stránkou, čítať a myšlienkami je niekde úplne inde a vôbec sa nesústredí nato čo číta. Síce je pravda že do podvedomia sa mu čítaný text zapíše ajtak ale nič viac. Človek by mal čítať nie nasilu ale vedome a prípadne si robiť aj poznámky keď ho niečo zaujme.

 4. 20 strán denne funguje, síce mám niekedy slabé chvíľky keď sa mi nechce, no v tom prípade to ani neľutujem lebo by som sa na čítanie nesústredila poriadne. Čo sa týka výberu kníh, ja sa niekedy držím knihy týždňa na eurobooks.sk , predávajú knihy v angličtine. Snažím sa žánre meniť, a nedržať sa jedného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *