Máš problém, ak... 1

Máš problém, ak…

C85DC51A-6566-4EC4-AE43-58937FE9F0CF

Toto nebudú milé slová. Nebudem šetriť ani seba, ani vás. Nesieme obrovský potenciál, ktorý je príliš dôležitý na to, aby sme žili zbabelé, nič nehovoriace životy. Výhovorky, ústupky, pasivita a podobné „bežné” veci, ktoré sme prijali, aby nám bolo čo najpohodlnejšie. Falošné divadielka sme ochotní brániť do krvi a žijeme vo svojich predstavách, ktoré prekukli dávno všetci naokolo.

Stýkrát si vypol budík, aby si si pospal o niečo dlhšie, ako si si sľúbil. Znova si odmietal zo strachu začať niečo nové. Vykašľal si sa na výzvy napriek tomu, že mohli tebe aj tvojim blízkym priniesť veľmi veľa. Presne toto sme my.

Nikto z nás nie je ideálny, ale práve preto to potrebujeme počuť. V momente, keď ustupujeme, potrebujeme pripomenúť, kde je bojová línia. Dnes mnoho chlapov netuší, že má problém, pretože ustupovať, byť pasívny alebo žiť bez cti je norma. Kým budeme žiť ako zbabelci, budeme žiť životy ľudí, ktorí sú závislí na iných. Jediné, čo nám zostane, bude cynizmus, ktorým sa budeme brániť voči pravde. Slabosť a lenivosť nás do cieľa neprivedú.

Potrebujeme sa vykašľať na zlozvyky, ktoré sme si roky starostlivo budovali. Dnes si na zem nakreslíme pár hraničných čiar. To, na ktorej strane budeme, je každého voľba. Zbabelci nech sa bežia vyhovoriť, že sú to blbosti a vypnú tento magazín. Ostatní nech si pripravia hlavu a srdce.

„Ak sa rozhodnete to skúsiť, pripravte sa vytrvať do konca. Inak ani nezačínajte. Môže to znamenať, že stratíte priateľku, ženu, blízkych, možno prídete o rozum. Môže to znamenať, že nebudete jesť tri, štyri dni. Možno budete mrznúť na lavičke v parku, alebo budete vo väzení. Môže to znamenať výsmech. Odlúčenie je dar. Všetci ostatní sú skúškou vášho odhodlania, ako veľmi to chcete. Dokážete to napriek odmietnutiu a nepriazni. A bude to lepšie, ako si dokážete predstaviť. Ale len ak prejdete celú cestu. Neexistuje žiaden podobný pocit, ktorý by sa tomu vyrovnal. Budete sami s bohmi a noc osvetlia plamene. Pôjdete životom priamo k úžasnej radosti. Toto je jediný dobrý boj, čo existuje.” Bukowski

Máš problém, ak…

… sa neustále sťažuješ.

Vyplakávať v jednom kuse nad tým, čo nie je fér a čo mi iný nedopraje, je jedna z najlepších definícií slabocha. Sťažovať sa nemá s mužnosťou nič spoločné. Je to slabosť. Musíte robiť ťažké veci v nefér prostredí? No a čo? Makajte, aby ste sa z toho dostali a boli silnejší.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O kapitánovi Hookovi a tikajúcom krokodílovi

Samozrejme, že to neznamená potlačiť všetky pocity. Pocity sú na mieste, no nedokážete pracovať so svojou silou, keď zo seba robíte slabého človeka. Naša zodpovednosť je snažiť sa mať veci pod kontrolou.

… utekáš pred problémami.

Ak máme stáť v prvej línii, neexistuje, že sa otočíme chrbtom k bojisku. Niekedy sa to môže zdať ako nevyhnutné, ale vtedy by ste mali mať poistku. Pozrite sa doľava a doprava. Vedľa vás by mali stáť vaši priatelia. Pokojne vás nepriateľ môže zatlačiť až k stene, ale nepovolíte. Potom zostáva otázka, či aj vy ste práve takým priateľom pre iných mužov. Odmietnite cúvnuť pred výzvou, neodchádzajte, kým nedokončíte, čo ste si zaumienili. Je jedno, koľko bolesti, potu a pocitov zvracania vás to bude stáť.

… obviňuješ ostatných.

Toto je strašne jednoduchá a často používaná stratégia. Komu by sa chcelo niesť zodpovednosť alebo prijať veci tak, ako sú? Na vine je vláda, bohatí, chudobní, susedia, rodičia, učitelia, ilumináti a bla bla bla. Potrebujeme sa zmieriť s realitou a urobiť všetko, čo sme schopní, aby veci boli inak. Ak prevezmeme kontrolu nad svojimi životmi, až potom dokážeme pomáhať ďalším. Toto je schopný urobiť takmer každý človek. Nikto nám nemôže vziať zodpovednosť za naše životy, kým sa jej sami nevzdáme.

… si lenivý.

Lenivosť je facka tým, ktorí fakt tvrdo drú, aby niečo dosiahli. Tí, ktorých sa lenivosť týka, by chceli rovnaké ovocie ako majú oni, no bez mozoľov. Niekto makal, aby som ja mohol chodiť do školy, niekto sa rozhodol neísť na potrat, aby som mohol žiť. Som tu, pretože niekto nebol lenivý.

Lenivosť je nepriateľ. Tak ju je potrebné vidieť a vytvoriť si rutiny, ktoré čo najviac zabránia jej pôsobeniu. Radšej sa zodriem, akoby som mal zhrdzavieť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   52. Bratstvo records

… sa predčasne vzdávaš.

Keď sme boli deti, vždy sa v partii našiel niekto, kto odmietol hrať ďalej, pretože prehrával. Občas aj ja sám. Zväčša rozmaznané dieťa. V zásade vyhralo, pretože malo pozornosť ostatných, ktorí ho buď ľutovali, alebo presviedčali, že sa nemá vzdávať.

Možno ste týmto dieťaťom ostali. A popri vás existujú chlapi, ktorí idú cez bolesť, cez diskomfort, bojovníci. Kto sa predčasne vzdá, nezvíťazí. Trénujte svoju hlavu, aby bola pripravená ísť aj cez nepríjemné situácie. Vždy jeden krok navyše.

Na koniec.

Každý máme lepšie a horšie dni, silné a slabé stránky. Tie dobré potrebujeme posilňovať, zlé vyhladovať. Dokážeme to posilňovaním, správnymi zvykmi a vedomím toho, kade vedú bojové línie. Stáť tam, kde sa vedie zápas, z nás urobí mužov, ktorými môžeme byť.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

 1. Zdravím ťa Peter
  Tvoj článok je trefný a pravdivý, muž by sa mal tak správať, konať a rozvíjať svoju osobnosť a potenciál.
  Viem, že nie vždy to aj ide a pod ťarchou okolností muži zlýhavajú.
  Preto Peter, máš môj obdiv a uznanie, ak to, čo píšeš na muzom.sk aj žiješ.
  Takže .

  Jozef

  1. Vďaka Jozef, to o čom čítam, premýšľam, hovorím, píšem sa snažím skutočne žiť. Nie som zďaleka dokonalý, ale prešľapy som prijal ako proces učenia. Ja som vďačný za všetkých mužov, ktorí, tak ako ty, hľadajú cestu, pretože to nás spája.

 2. Keď som si prečítal koment od Jozefa som si uvedomil s akou úctou sa pozerám na teba Peter,lebo aj ked tak nežijes ( a možno hej,neviem?) už len napísať tak skvelo a trefne hocikto nedokáže.. Rešpekt

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *