6 dôvodov, prečo knihy v 21. storočí nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať 1
Život muža

6 dôvodov, prečo knihy v 21. storočí nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať

81416705733650030_KTEkXfwz_f

Napriek technologickému pokroku a milónu nových spôsobov, ako tráviť voľný čas, knihy stále nevymreli a nezdá sa, že by to mali v pláne. Tu je 6 dôvodov, prečo by ste ich mali čítať:

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

1. Nikto nedá svoje know-how na internet a navyše zadarmo

Je pravda, že veľa autorov ma popri písaní kníh aj vlastné blogy, ale pre väčšinu z nich to je len nástroj na komunikáciu s fanúšikmi, aby sa v konečnom dôsledku ich ďalšia kniha lepšie predávala. Nikto nedá svoju cennú životnú skúsenosť na internet zadarmo. V akej forme vyšiel životopis Steva Jobs alebo Alberta Einsteina? Ako článok na Wikipedii?

2. Technická a literárna úroveň

Keď píšem o knihách, nemyslím tým nevyhnutné ich tlačenú podobu. Sám čítam aj e-booky na Kindli. Knihami myslím písané diela, ktorým autori venovali podstanú časť svojho času (rok, dva, nezriedka aj viac), ktoré prešli rukami editora a nakoniec boli vydané vydavateľom.

Výsledkom je celistvé dielo, ktoré prešlo množstvom rúk a nevzniklo za noc na kolene. Technická a literárna úroveň takejto knihy sa nedá porovnať s článkami bežne dostupnými na internete, dokonca ani s článkami toho istého autora. Ak chcete, aby ste intelektuálne a jazykovo rástli, knihy sú tým najlepším a najjednoduchším spôsobom.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

3. Staňte sa priateľmi s tými najbrilantnejšími mozgami sveta

“Ste priemerom piatich ľudí, s ktorými sa najviac stretávate, preto nepodceňujte vplyv vašich pesimistických, neambicióznych alebo chaotických priateľov. Ak vás niekto neposúva dopredu, ťahá vás dole.”
Timothy Ferriss, Štvorhodinový pracovný týždeň

Predstavte si, že by ste sa mohli stretnúť so Stephenom Hawkingom, Arnoldom Schwarzeneggrom alebo Marcom Aureliom. Prevdepodobne väčšine z nás sa to nepodarí, ale vďaka knihám máme jedinečnú možnosť dostať sa k nim tak blízko, ako je len možné. Dokonca v niektorých prípadoch až do ich hlavy, čo je takmer tak dobré, ako si s nimi potriasť ruku na večierku.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   George S. Patton, Ako byť dôstojníkom a gentlemanom

Ak by ste si mohli vybrať, koho priemerom by ste sa chceli stať? Vášho nezamestnaného kamaráta zo strednej a hundrajúceho kolegu, ktorý stále odrátava minúty, kým konečne padne? Staňte sa namiesto toho priemerom Benjamina Franklina, Sama Waltona a Nelsona Mandelu.

4. 5000 rokov skúseností

“Čítanie dobrých kníh je ako rozhovory s tými najlepšími ľuďmi z minulých storočí.”
René Descartes

Knihy sa píšu vyše 5000 rokov a pri ich čítaní si uvedomíte, že ľudstvo sa až tak nezmenilo. Ak hľadáte odpovede na otázky ohľadom podnikania, marketingu, vedy, vzťahov, výchovy či posmrtného života, garantujem vám, že už niekto o tom napísal knihu.

5. Knihy ako investícia

“Dollar for dollar there is no better investment in the world than a book.”
Ryan Holiday

Vďaka Googlu a YouTubu sme si zvykli, že všetko je zadarmo a okamžite. Ale veci naozaj hodnotné májú vždy svoju cenu. Či už v podobe peňazí, alebo námahy a času, ktorý im venujeme. Ak chcete pochopiť, ako sa najúspešnejsí emigrant našej doby, Arnold Schwrzenegger, dostal zo zaprášenej posilňovne v Grazi v Rakúsku až na post guvernéra Kalifornie, štátu, ktorý ma 8. najvyššie HDP na celom svete, jediný spôsob je, prečítať si jeho 650 stranovú autobiografiu. A to vám bude chvíľu trvať.

Na druhej strane, neexistuje lepšia investícia, ako sú knihy. Za smiešnu cenu 10 – 30 EUR dostanete know-how, ktoré autor získaval celý jeho život a stálo ho neporovnateľne viac peňazí.

6. “Chudobní ľudia majú veľké televízory. Bohatí ľudia majú veľké knižnice.” – Jim Rohn

 


 

V ďalšom článku si prejdeme tipy, ktoré som za posledný rok zozbieral, a ktoré vám pomôžu nie len čítať viac, ale aj si viac z prečítaného zobrať a zapamätať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Obrobijec

Rok 2014 je pomaly na konci. Koľko kníh ste toho roku stihli prečítať? Ako vás zmenili či posunuli?

Ak hľadáte tipy na dobré knihy, ktoré sa oplatí prečítať, môžete navštíviť môj blog booksonbusiness.net, kde 2-krát do mesiaca pribúdajú knihy, ktoré by vám rozhodne nemali ujsť. Blog je v prvom rade zameraný na biznis knihy, ale nájdete tam aj biografie, eseje, how-to a dokonca sem tam aj nejakú kvalitnú beletriu.

 

Upozornenie: Tento článok obsahuje odkazy na partnerské internetové obchody. Ak si niektorú z kníh kúpite, budeme mať zo zisku malý podiel, ktorý pomôže financovať tento magazín.

 

Ďalšie články v sérii o knihách:

 1. 6 dôvodov, prečo knihy v 21. storočí nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať
 2. 7 rád, ako čítať viac kníh
 3. Ako vyťažiť z čítania kníh čo najviac a ako si viesť “commonplace book”

 

Fotografia: Na úvodnej fotografii je zachytená osobná knižnica profesora Richarda A. Mackseyho z Johns Hopkins University, ktorá obsahuje viac než 70 000 kníh v hodnote 4 milónov dolárov. Zdroj: bookriot.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

8 komentárov

 1. Jozef Zavacky

  cool.

  ja bych dodal no. 7. 🙂
  ako kniha vysiel masterpiece menom hlava XXII a to by si mal kazdy precitat aspon raz vo svojom zivote.

  btw. je mi jasne, ze toto je len zaciatok, navyse historicky prvy autorsky clanok [1]. ale uvital by som do buducna funkciu, ze po kliknuti na meno autora sa bude dat dostat k vsetkym jeho clankom, co, as of 27.11.2014 19:29, je este neni implementovane.

  • Jozef, dik za postrehy. Funkciu zobrazenia vsetkych autorovych clankov urcite pridame. Tema este nie je 100% dotiahnuta, postupne ju dokoncujeme.

   Co sa tyka Hlavy XXII, to je dobry napad na dalsi clanok v serii o knihach. Nieco na styl, ktore knihy by si mal precitat kazdy muz.

 2. Na tej knihe sa nevedeli dochechtat moji rodicia, nevedela som sa ani ja. Nadcasova kniha… Yossarian bol recept ako zvladnut kazdu vleklu blbu a nekonciacu sa negativnu situaciu…pokracovanie sa zdaleka nechytalo (zaverecna)…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*