Ak by si bol chlap, tak 1
Ostatné Zručnosti

Ak by si bol chlap, tak

Ak by si bol chlap, tak 3

Cieľ bez plánu je iba zbožné prianie. Túžba byť lepším, bez toho, aby som na tom pracoval, ostane navždy iba vzdušný zámok. Ak chceš byť skutočne lepším mužom, nič iné ako drinu na sebe samom ti tu neponúkame. Ešte je tu samozrejme možnosť, že žiješ len preto, aby si existoval. V takom prípade ďalšie riadky nie sú určené tebe. Len chcem podčiarknuť, že mužnosť sa dosahuje, nerozdáva sa zadarmo. To by tu okolo vyzeralo celkom inak. 

… spravíš, čo si povedal, že spravíš

Slovo robí chlapa. Klamem sebe, klamem ostatným. Narozprával som toho toľko, čo zostalo vo vzduchoprázdne, že je to hanba. Hoci s najlepším úmyslom. Lenže najlepšie úmysly bez akcie sú ako diera v zadku… Má ich každý a sú na… Schopnosť dokončiť, čo som povedal, tú nemá každý. Nenechaj rozpracované projekty, nenechaj sľuby visieť vo vzduchu. Bodka.

… urobíš dôležité veci, aj keď na to nemáš chuť

Predchádzajúcemu odseku t.j. nedodržaným zmluvám, či už so sebou, alebo s inými, robí predskokana „necítim to tak/nemám pocit/nechce sa mi”. Nechce sa mi zavesiť obraz, necítim, že by som mal dnes tvoriť, nemám pocit, že sa dnes mám premáhať. Výborný ukazovateľ toho, že potrebujem zdvihnúť zadok a urobiť, čo som si predsavzal. Keby som len jeden deň skúsil spraviť to, čo momentálne tak necítim, tak možno poviem šéfovi, čo mi dlhodobo v práci nevyhovuje a ako to robiť inak. Nedeliť veci na chce sa mi/nechce sa mi je ukazovateľ chlapa. Tak sa žije život, v ktorom sa dosahujú ciele.

… sa nepovyšuješ, ani neponižuješ

Koľko do koreňov, toľko do koruny. Investuj do času pokory, aj do osláv, keď sa zadarí, no nenechaj sa ani v jednom zatiahnuť do extrému. Keď sa nedarí, neponižuj sa, keď víťazíš, nenechaj sa donekonečna oslavovať. Pozor na oba okraje útesu. V momentoch mizérie nezostaň statický, nezmrzni, pretože to má za následok, že zotrvávame v depresívnych myšlienkach. Kontemplácia je v poriadku, ale ako liek sa ukazuje akcia.

… sa postaráš o seba

Ak je tvoj život na nič, život tých, čo na tebe závisia, bude na nič. Aký dopad môže mať depresívny, unavený otec, vystresovaný manžel, neúspešný šéf, kolega, alebo toxický kamarát? Svojím najlepším ja potrebujem byť aj kvôli nim všetkým. Pre niektorých ľudí tvorím základ v ich živote. Takže dať na seba pozor je jedna z mojich povinností. Teda čo mi dáva energiu? Čo je to, čo mi rozbúcha srdce a prinesie radosť, kedy odpočívam? Ak také niečo chlap má, potrebuje to vložiť do svojho programu a nerobiť zbytočné kompromisy.

… budeš nebezpečný

Ja viem, že sa to nenosí. Viem, že sme v dobe mieru, lásky, porozumenia a komunikácie. Skvelé obdobie, takže to odporúčam rešpektovať a neohroziť mojich blízkych, pretože budem pripravený. Zlí ľudia nech sa odo mňa držia ďalej, lebo zadarmo to nebude. Jedna z mojich mužských rolí je aj ochranca. Preto sa v tomto smere učím a zoceľujem. Mám rešpekt voči zbraniam, ale viem, ako vybrať zásobník a skontrolovať, či v komore nezostal náboj. Viem, ako nabrúsiť nôž a ako prenocovať v horách. Ak to nebudem musieť využiť na obranu, bude to skvelé. Ak áno, v poriadku.

… budeš myslieť a viac čítať, ako pozerať TV

Potrebujem sústredený čas premýšľania. Toho vlastného. Jednoducho mať chvíle, keď som sám so sebou. Niekto pri pohári kvalitnej whiskey, iný pri Biblii, tretí v posilňovni, alebo behu. Ale keďže si myslím, že „selfmade man” je legenda ako Yeti, na to, aby som rástol, potrebujem prijímať myšlienky chlapov, ktorí za to stoja. A tak čítam, pretože celebrity vo filmoch nie sú moje vzory. Samozrejme, na filmovom plátne nachádzam mnoho inšpirujúcich vecí. Len je tam omnoho viac odpadu a pri hľadaní diamantov sa v tom hnoji zvykne človek riadne umazať. Muži by mali mať veľmi jasne poukladaný pomer času s knihami a obrazovkou.

… sa naučíš milovať život

Prejaviť emóciu, plakať so svojimi deťmi, tancovať so ženou, oceniť dobré víno, ponoriť sa do rozjímania… K tomu všetkému by chlap mal vlastniť kľúče. Pričasto sa muži oddeľujú od tohto sveta v predstave, že nie je dosť maskulínny, alebo zo strachu, že by im snáď vyprchal všetok testosterón. Sám potrebujem pracovať na tom, aby som si urobil čas pre radosť zo života. Akokoľvek neprirodzené sa mi to môže zdať, v mojich dňoch má mať priestor spev, sedenie pri ohni, objatie, alebo radosť z dobre vykonanej práce.

Je to vyčerpávajúci zoznam? Určite nie. Začať ale niekde treba. Možno práve v tom bode, ktorý sa mi zdal najťažší.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: gratisography.com

3 komentáre

  1. Inšpirujúce.

  2. moje dnešné top povzbudenie 🙂 ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*