Čoho sa zbaviť a čo si ponechať? 1

Čoho sa zbaviť a čo si ponechať?

2F5409A5EA

Vyhodili sme z pravidiel, ktoré vedú život muža, dobré veci spolu s tými zlými? Naša stránka určite hľadá v minulosti inšpiráciu, ale nie sme natoľko naivní, aby sme si mysleli, že minulosť je absolútne dobrá. Čo sa týka mužnosti v dnešnom svete, ktoré časti tradičného mužského správania by sme mali ponechať a chrániť, a naopak, ktoré by sme mali zahodiť do koša?

Čo by sme mali zahodiť do koša

Utláčanie žien
Takmer v každej dobe boli muži považovaní za silnejšiu polovicu ľudstva. Muži si vážili ženy a taktiež ich dávali na piedestál, pretože ich považovali za príliš dobré a čisté na to, aby boli poškvrnené tým, s čím sa zapodievajú muži. Toto ženy ochudobnilo o športy, štúdium, politiku, službu v armáde atď.

Niektorí muži túžia po tom, aby ženy mali jasnejšiu rolu a myslia si, že keď navrátia ženy na “ich miesto”, tak že sa spoločnosť vráti do “starých dobrých dní”. Osobne si myslím, že zrovnoprávnenie žien a mužov bola dobrá vec pre obe pohlavia. Som rád, že som sa mohol oženiť so ženou, ktorá je mi intelektuálne rovnocenná a jej celá identita nezávisí na mne. Som rád, že ženy môžu nasledovať ich túžby a byť tým, kým sú stvorené. Malo feministické hnutie nejaký zlý dopad na ženy? Isteže! Ale muži by si mali ceniť slobodu. Nie len pre seba, ale pre každého. Aj pre ženy.

Muži by mali potlačiť svoje emócie
Desaťročia dozadu bol štandardným obrazom mužnosti obraz kovboja. Mlčanlivý a rezervovaný, tento muž bol stoicky pokojný aj v dobrých, aj zlých časoch. Táto rezervovanosť mohla byť dobrá pre Divoký západ, ale ako manželia a otcovia zanechávali svoje ženy a deti bez uspokojenia ich emocionálnej potreby. Veľa mužov vyrastalo v prostredí, kde “Mám ťa rád!” od otca znelo tak raz za 2 roky. A tam, kde ženy hľadali upokojenie a pochopenie od svojich manželov, sa stretli iba s tichom ako na cintoríne. Muži dnešných časov majú dovolené aj plakať, keď je to vhodné a otvorene ukazovať svoju lásku rodine a priateľom. Otvorene ukazovať svoje pocity a vášne. Avšak niektorí muži príliš upustili uzdu svojej otvorenosti a nechali emócie, aby im prerástli cez hlavu. Ale prípade, ak muž dokáže prejavovať svoje emócie vyspelým spôsobom, zatiaľ čo ich drží pod kontrolou, je to veľmi dobrá vec!

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   295. Podcast Mužom.sk: Tajomná mužnosť?

Existuje len jedna cesta ako byť mužom
Aj náhľad do obdobia flanelových košieľ môže vyzerať nostalgicky. Je to obdobie úplnej konformity. To znamená, že na to, aby ste boli mužom, ako sa patrí, museli ste mať solídnu prácu, peknú ženu, ktorá ostávala s vašimi 3 deťmi doma a poschodový dom na predmestí. Muži, ktorí mali iný pohľad na to, ako viesť uspokojivý život, museli často potláčať svoje sny alebo znášať narážky spoločnosti.
Aj keď sa často dívame na feminizmus ako na niečo, čo dalo ženám veľa možností, taktiež pomohlo mužom oslobodiť sa od jedného vzoru. Aj v dnešnej dobe by muž mal stále byť živiteľ, poskytovateľ. Teraz  to však môže dokázať či už tým, že pracuje a prináša peniaze domov, alebo tým, že ostáva doma a vychováva svoje deti. Muž v zástere, ktorý varí v kuchyni, už nie je nejaký vtip, ale legitímna vec.

Muži sa nemusia podieľať na výchove o deti
Ešte aj muži z generácie môjho otca neboli zvyknutí vymieňať plienky. Zvyčajne im prešlo to, že prišli domov, potľapkali deti po hlave a sadli si za televíziu s fľašou piva v ruke. V dnešnej dobe je od mužov očakávané, aby sa o deti starali a zaujímali sa o nich, o ich športové zápasy, spoločné prechádzky, kŕmenie, čokoľvek.

Homofóbia
Muži v minulosti zvykli omnoho viac prejavovať blízke vzťahové putá, ako je tomu teraz. V 19. storočí sa muži cítili slobodní preukázať fyzický znak náklonnosti a povedať svojim priateľom, ako veľa pre nich znamenajú bez toho, aby boli nazvanými “buzíkmi”. Bolo to až v prvej polovici 20.storočia, keď začala byť homosexualita tak analyzovaná, že sa muži začali cítiť neisto vo svojich reakciách a začali premýšľať o tom, či ich správanie nebude považované za homosexuálne. Niektorí moderní muži majú problém byť emocionálne alebo aj fyzicky blízko nejakému mužovi, pretože nechcú, aby si ostatní mysleli, že sú teplí.
Nezáleží na tom, aký postoj máte ku morálnosti homosexuality, muži by sa mali cítiť dostatočne uistene v ich sexualite, aby im bolo jedno, či si o nich ostatní myslia, že sú teplí.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako udržať čierneho psa na reťazi: História depresie II. časť

 Čo by sme mali ponechať

Vodcovstvo
Keď som čítal knihu Toma Brokawa The greatest generation, bol som zaskočený tým, ako muži oslavovali, ba čo viac, vychutnávali si vodcovstvo. Oceňovali šance prijať zodpovednosť a viesť niečo ku vznešenému cieľu. V dnešnej dobe sa mladí muži schovávajú pred pozíciami vodcov, dúfajúc, že si ich nikto nevšimne a môžu sa voľne pohybovať v úzadí, bez toho, aby pohli prstom. Počnúc politikou, cez rodinu, biznis, atď., svet potrebuje mužov – vodcov, ktorí sa neboja vziať zodpovednosť za to, aby sa veci robili dobre.

Iniciatíva a ambície
V dnešnej dobe je väčšie množstvo žien ako mužov, ktoré študujú na väčšine typov univerzít alebo vysokých škôl. Či už medicínu alebo právo. Ženy majú taktiež lepšie známky než muži a majú väčšiu šancu úspešne ukončiť štúdium. Feministické hnutie zapálilo v  ženách túžbu a ambície, zatiaľ čo pre veľa mužov sa stalo pohodlnejším sedieť doma na zadku a piť pivo.  Ale muži vždy prosperovali v súťaživosti, túžbou byť tým prvým a robili pre to všetko, čo len mohli. No v tejto dobe sa nanešťastie od mužov veľmi málo vyžaduje.

Muži a ženy sú rozdielni
Muži a ženy sú si rovní. Ale to neznamená, že sú úplne rovnakí. Nie som človek, ktorý by povedal, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Skôr by som povedal, že sme si viac podobní ako rozdielni. Ale sme určite aj odlišní a mali by sme tento fakt oslavovať a nie predstierať, že to tak nie je. Myslím, že mladí ľudia sa prebúdzajú z “éry eunuchov” a vyzdvihujú fakt, že sa chcú cítiť ako muži a ako ženy.

Rytierstvo a pytačky
Naši dedkovia držali ženy v takej úcte, že považovali za zmysluplné a hodnotné, aby ich balili a správali sa k nim na úrovni. Nie len s nimi trávili čas vonku podobný tomu s kamarátmi, ale volali ich na skutočné rande. Fyzická blízkosť bola znakom záväzku vo vzťahu, nie rekreačná aktivita z nudy.

Niektorí ľudia si myslia, že tento spôsob správania je sexistický, ale vlastne míňajú pointu. Je to kód správania, ktorí nám pripomína, že muži a ženy sú rozdielni, čo dodáva obom pohlaviam dobrý pocit. To, že sa robia symbolické veci, je jednoducho znak obojstranného rešpektu mužov a žien, aby si navzájom ukázali svoju náklonnosť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Keď oceľ brúsi oceľ: Sila “Master Mind“ skupín

Spôsoby a pravidlá
Niekde po ceste sa stalo, že byť cnostným a slušným mužom sa začalo spájať s tým, že muž je vnímaný ako “padavka”. Takže kultivovaní a slušní muži začali byť vnímaní ako zženštilí, zatiaľ čo hrubí a neporiadni lenivci sa stali ideálmi “mužných mužov”. Ale muži minulej doby chápali, že rešpektovanie ostatných bolo fundamentálnym princípom mužnosti. A spôsoby neboli nejaké hlúpe a nezmyselné formy správania, ale dôležité prostriedky pre prejavovanie rešpektu. Pravidlá môžu byť oslobodzujúce, nie len obmedzujúce. Walker Lamond vo svojej knihe Rules for my Unborn son povedal:
“Niekde po ceste nadobudli pravidlá zlé meno. Ľudia chceli slobodu. Autority boli spochybňované, pravidlá porušované a zásady obliekania zrušené! Pravidlá boli vnímané ako zastarané prekážky pre individualizmus a progres. Holiči sa stali ignorovanými a kravaty sa zabalili a hodili niekde hlboko do skrine. A tak sa hra zvaná život stala čosi vratkejšou a nestálejšou a o trochu menej zábavnou. Môj otec rozumel tomu, že muž, ktorý má silný charakter, ktorý sa staral o svoj vzhľad a správanie, mal najväčšiu slobodu si užívať. A tak mal spôsoby.”

Obliekanie a staranie sa o svoj zovňajšok
Základ mužnosti bude vždy váš charakter, vaše vnútorné hodnoty. A tie by sa mali zhodovať s tým ako sa navonok prezentujete. Ak ste muž, ktorý je silný, organizovaný, disciplinovaný a sebavedomý, tak by sa to malo odraziť na vašom zovňajšku. Vaše vnútro a váš zovňajšok nie sú dve oddelené veci! Preto by sa mal vonkajšok zhodovať s vnútrom.

Deväť hlavných mužských cností

To, ako muž žil, naši dedkovia merali pomocou týchto cností:
-vernosť
-usilovnosť
-flexibilita
-ráznosť
-zodpovednosť
-sebadôvera
-odvaha
-celistvosť
-obetavosť

Toto sú  nadčasové cnosti, ktoré budú vždy aktuálne a je jedno, ako sa tento svet zmení. Mali by byť odovzdávané z generácie na generáciu.
Dobre, takže toto je názor jedného človeka. Aký pokrok urobili muži za posledných 100 rokov? Čo by sme mali z obrazu mužnosti vyhodiť? Aké hodnoty z minulosti by sme mali zachovávať?

Vyjadrite sa v komentároch!


preklad: Dalibor Dráb
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

 1. No moj komentar asi zrejme nasvte hodne vela zien, hlavne feministiek… 🙂
  To akym sposob boli zeny utlacane a ako je to popisovane v prvom odseku plne suhlasim aj +- s výrokmi istej rovnocenosti a opisom aky by mali byt muzi a pod. Takze budem reagovat len na casti s ktorymi nesuhlasim a asi nikdy nebudem:
  – muzi a zeny si mozu byt rovny ale nikdy nie rovnocenny!To je evolucny fakt, tak ako voda je mokra, tak nemoze byt sucha. Upne zeriem ked niekde v mediach zas a znova vidim ako tie feministky sa tlacia do armady su ohlasovane ako bussiness-menka roka, ci top manazerka a pod. Na jednej strane to plne respektujem tak o i moju uspesnu manzelku. No evolucny fakt ktory som na zaciatku spominal je ze zena je matkou. Chlap ho neporodi nenakoji neda mu materinsku lasku na to je tu zena. Ona je matkou rodiny. Schvalne sa skuste pozriet na sukromny zivot spominanych top zien?samozrejme teraz zacne kazda jedna hladat sukromny zivot top uspesnych zien a hned co i len jedna zo 100 bude mat i super rodinu a manzela, budu sa tu nou ohanat. Moj nazor je ze ano muz ma zenu respektovat a podporovať ju v vsetkom a hlavne byt jej oporov ale nemala by zabudat ze ona je matkou rodiny, ona je tym krkom ktorym ovlada hlavu rodiny, ktorou je muz.
  – v clanku je dalej, muz v dnesnej dobe v kuchyni nie je nic vynimocne…Ano v istom zmysle, osobne tiez zboznujem varenie a rad varim i pre celu rodinu. Ale tento post ma zastavat zena ako mnohe ine a nie muz(ktory by ich samozrejme mal ovladat). (teraz zase sa urcite ozvu feministky, ze no hej zena za sporakom uz je utlacana. ) A tak prechadzam na druhy evolucny fakt – muz je lovec, bol lovcom a vzdy bude. Ak tuto vlastnost utlacite nikdy nebude tym uspesnym muzom ako sa tu v clanku popisuje.
  – Muz je ochranca, lovec, vodca rodiny ale to mu nedava pravo aby mal zenu ako svoj majetok, aby ho posluchala navarila pozehlila porodila potomkov a pod. Mal by jej vo vsetkom uvedenom (okrem teda porodu) pomoct vyhoviet, zariadit a pod. No hodne vela zenam to v dnesnej dobe nestaci a tak z muzov sa stavaju ani nie chlapi ale nieco co sa chvasta ako vie sa postarat o zenu navarit jej poupratovat priniest jej kvetinky a hyčkat si ju a potom za “plotom” ked zena je na sluzobke povedzme, alebo ina zena vidi ci pocuje o svojom kolegovi aky je uzasny nedaj boze i sexi (a kedze chlap je lovec a predurceny na rozmnozovanie) tak tu zrazu mame 50% rozvodovosť. A to rovnako i z ineho pohladu, ta zena ktora ma tak uzasneho manzela ktorí vsetko zariadi a ona sa moze viac venovat praci konickom kavickam tiez v dnesnej dobe je viac privetiva na nezavezne ulety. Co samozrejme inym panom ako ste hore popisovali tych drsnych neohrabanych, im samozjreme len nahráva do karát. Príde Vám to normálne?ze kazdy druhy par sa s istotou rozvedie?pozrite si udaje zo statistickeho uradu v 80, 90, rokov rozvodovost a dnes. Je to priam az absurdne.
  Jednoducho na zaver povedane:
  zena ma byt respektovana a nie utlacana ale tak ako muz tak i zena by mala vediet kde je jej miesto. A neporovnavat sa z muzskymi ci uz povolaniami, vykonmi, aktivitami silou a pod.

 2. Misko, keby boli chlapi muzmi, boli by aj dievky ženami…
  a prečo sa ľudia rozvádzajú? lebo je to jednoduché.

 3. Ja neviem asi som slepy alebo co, ale ja vidim okolo seba roznych chlapov. Jeden je zzenstily, druhy je chlap hovado, treti chlap spravnak uprimny, dalsi sa venuje viac duchovnej ceste… a zenyy tak isto. Ja si neviem predstavit, keby ludske vlastnosti definovalo pohlavie, akoby si kazdy nasiel tu spravnu polovicku s ktorou sa doplnaju. Podla mna tento svet nema chybicku, to len ludia si redstavuju nejaky idealny stav ktory stoji, neplynie a nemeni sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *