Prečo by mal byť každý muž silný (2.) 1

Prečo by mal byť každý muž silný (2.)

7683881689

(Článok je pokračovaním prvého dielu Prečo by mal byť každý muž silný (1.) )

Sila kladie základ pre naše cnosti

Nie len, že budovanie sily rozvíja charakter a cnosti, taktiež poskytuje nevyhnutný základ – správnu kostru, na ktorej stavať svoje morálne hodnoty. Plášť cnosti visí veľmi nešikovne na mužovi bez sily a bojovného ducha: klesá a vädne, keď má visieť na konštrukcii bez sily a pevnosti. Všetci poznáme tých roztomilých mužov, ktorí sú buď choro tenkí alebo hnusne obézni, ktorí vyzerajú, že vybuchnú plačom, keď im niekto zlomí ich chodiacu paličku, alebo sa zadýchajú pri vybehnutí hore schodmi. Títo sypkí muži sa javia byť milými chlapmi, pravými džentlmenmi. Ale my ich neuznávame ako mužov, a tiež ani ako džentlmenov. Sú to dobrí muži, ale nie sú dobrí v mužnosti.

Sila v nás utvrdzuje naše cnosti

Dôvod, prečo možno máme radi milého, no slabého muža, ale nepovažujeme ho za mužného, je ten, že jeho uplatňovanie cností je chabé, pretože nemá tu správnu chlapskú pevnosť a silu na obhájenie svojich cností. Načo sú dobré intelektuálne úspechy a morálne zásady, ak sú tí, ktorí sa ich zastávajú a ich kultivujú, premožení inými, ktorým sú tieto hodnoty ukradnuté? Je dôležité mať zásady, ale ste pripravení za svoje zásady bojovať? Napríklad: môžete o sebe povedať, že ste „rodinný typ“, ak ste ľahko premožiteľný jednoznačne silnejším protivníkom, ohrozujúcim vašu ženu a deti?

Presne ako hovorí Theodore Roosevelt:

„Ctím chlapa, ktorý ako občan cíti, kedy je v spoločnosti hocikým páchané zlo. Keď sa prejaví korupcia, podvod, demagógia alebo násilie a brutalita, nie je zaskočený, zhrozený a nechce odísť naspäť domov. Chcem, aby cítil odhodlanie potlačiť páchateľa krivdy. Aby oboznámil človeka, ktorý pácha neprávosť s tým, že slušný muž nie je výnimočný len v slušnosti, ale tiež je výnimočný v sile.“

Budovaním sily si ctíte vašich predkov

Pred modernou dobou musel byť muž fyzicky silný, aby prežil a rozmnožoval sa. Či už bojovali proti živlom alebo iným mužom, museli sa naši predkovia spoliehať na ich prefíkanosť a fyzickú silu, aby vyšli z boja ako víťazi. Tí, ktorí sa snažili v bitkách alebo na lovoch preukázať ako muži, ktorí sa odhodlávali robiť veľké veci, ktorí mali fyzickú silu na to, aby zdolali každú prekážku, boli tí muži, ktorí dokázali splodiť deti a odovzdať svoje gény. Tí, ktorí tieto riziká nepodstúpili, nemali silu a odvahu svojich rovesníkov. Zomreli bezdetní a ich nešťastné gény zomreli s nimi.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Radšej milý alebo dobrý chlap?

To znamená, že pochádzame z najsilnejších, najrýchlejších, najšikovnejších, najodvážnejších mužov  minulosti – svetových alfa samcov. Nepreháňam, ak dodám (tak ako aj Dr. Roy Baumeister vo svojej knihe Is There Anything Good About Men?), že v našich žilách koluje krv veľkoleposti.

Tak, čo hodláte robiť so svojím genetickým dedičstvom?
Hrať video hry?
Sedieť celý deň a pchať do seba čipsy?

V eseji „Train for Honor“, obsiahnutej v knihe Sky Without Eagles, tvrdí autor Jack Donovan, že mrhaním genetického dedičstva, akým je fyzická sila, zneucťujeme našich predkov. „Predstavte si znechutenie a odpor, ktorý by voči nám cítili naši predkovia, ak by rad radom videli moderných mužov na ulici,“ píše Donovan.

Ak cvičíme pre fyzickú silu, preukazujeme úctu a česť mužom, ktorí tu boli pred nami a museli byť fyzicky silní, aby sme my mohli existovať a užívať si pohodlia, ktoré dnes máme. Vykonať mŕtvy ťah je ako zapáliť ďakovnú sviečku pre našich mužských predkov.

Pri budovaní sily sa cítite úžasne a mužne… a úžasne mužne.

Nakoniec, popri praktických a charakter rozvíjajúcich stránkach, ktoré sa budovaniu sily pripisujú, je to skrátka dobrý pocit vedieť, že dokážete zodvihnúť zo zeme veľkú váhu. Prvý krát, keď som počas mŕtveho ťahu zdvihol 200kg a videl som v zrkadle, ako sa tyč ohýba, cítil som sa ako zviera. Vydal som zo seba bojovný pokrik víťazstva a ten pocit sa so mnou tiahol po zvyšok týždňa.

Robiť to, na čo je vaše telo stvorené a pre čo sa vyvinulo, je neuveriteľný pocit. Prežiť celý svoj život bez toho, aby ste nezažili svoj vrchol, je veľká škoda. Toto je pravda, ktorú učil aj Sokrates v starovekom Grécku. Keď filozof uvidel mladého muža v biednej fyzickej forme, tak ho napomenul slovami: „Je to hanba zostarnúť kvôli čistej nedbalosti skôr, ako by si uvidel, akým mužom sa môžeš stať cez rozvíjanie svojej telesnej sily a krásy do ich najvyšších hraníc.“

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   318. Podcast Mužom.sk: O tom zmrdovi

Čo to znamená byť silný?

Nie každý muž má predpoklady stať sa obrovským a vyrysovaným. Ale každý muž sa môže stať silnejším, než je teraz. Bez ohľadu na vaše iné záujmy, nezáležiac na tom, čo budujete, ak chcete uchopiť svoju silu, tak sa musíte zoznámiť so železom.

Dnes je ideálna sila témou, ktorá je často diskutovaná a časom sa mení. Bez zámerných cvikov a stáleho zdroja bielkovín boli primitívni domorodci dosť tenkí. Spartskí bojovníci boli vyrysovaní. Môj pradedko mal svalnatú postavu, ktorá pochádzala z manuálnej práce. V súčasnosti sa niektorí muži sústreďujú viac na objem a pracujú na bodybuilderskej fyzičke, zatiaľ čo ostatní sa až tak nesústredia na vzhľad, ale skôr na „funkčnú silu“.

Osobne si myslím, že nezáleží až tak na tom, prečo to robíte, pokiaľ niečo robíte. Podstatnou časťou je nájsť si vlastnú cestu k posilňovaniu, ktorú milujete a ktorá vás inšpiruje stále sa hýbať a budovať svaly, a taktiež, ktorej sa budete pridržiavať. Aj keď je vašou hlavnou vášňou napríklad beh a chcete sa tomu dlhodobo venovať, bude len prospešné primiešať do vašej rutiny aj silové cvičenia.

Ale nemyslím si, že by ste sa mali stať takými veľkými, aby ste zanedbali pohyblivosť, cievny systém, alebo aby ste neboli schopný zabehnúť tisícku za slušný čas. Tiež by ste nemali zanedbávať silovú časť tým, že budete robiť toľko veľa opakovaní, a tak rýchlo, že nenaberiete na svaloch. Ak budete raz potrebovať, povedzme, zdvihnúť zo seba kmeň stromu, tak to bude ťažké a budete to potrebovať spraviť iba raz.

Medzi týmito extrémami existuje hromada možností. Ja svoje cviky mením neustále. Sú časy, kedy sa chcem stať najväčším, ako sa len dá. Viem, že to znie hlúpo, ale na počudovanie, je to uspokojujúce. Keď trénujem na niečo, ako napríklad GORUCK, tak niektoré moje cviky zahŕňajú prechádzky s 25-kilovým batohom plným tehál, a zastavovanie sa tu a tam na pár klikov a drepov. Práve teraz sú predo mnou dvoje 6-kilometrové preteky, čiže viac behávam a robím viac CrossFit-ových cvikov. Menenie cvikov udržiava moje tréningy náročnejšie a vo mne budí neustály záujem.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Robiť dobro alebo ostať doma a neurobiť nič?

Záver

Sila je jednoznačný atribút maskulinity. Je to doslovne schopnosť, ktorá umožnila našim predkom ochraňovať a opatrovať ich rodiny. Je to vplyv, ktorý postavil mrakodrapy, cesty a mosty. Aj keď od nás naše prostredie nevyžaduje byť silnými, tak budovanie svojej fyzickej sily napriek tomu stojí za to, pretože dáva základ pre rozvoj Úplného Muža.

Usilujte sa už dnes o to stať sa silnejšími, než ste boli včera. Zaručujem vám, že budete vidieť premenu nie len na vašom tele, ale aj na vašej mysli a duchu.

Vires es honestas. Sila a česť.


preklad: Marek Svatko
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

 1. Toto je najprimitivnejsia vec ktoru som cital za velmi dlhu dobu.

  Tento magazin ma byt pre “muzov ktori premyslaju” ale zaroven diskredituje moralne a intelektualne uspechy len na zaklade toho, ze ich silnejsi muz moze zmlatit? Sme snad v 12. storoci?

  Neodsudzujem posilovanie, sam chodim cvicit 5x do tyzdna, ale nerobi ma to automaticky lepsim ako spisovatela, ktory rovnaky cas travi tvorbou alebo maliara, ktory namiesto posilovania maluje.

  Spamataj sa, prestan byt tak trapne elitisticky, je to fakt primitivne a iba to podporuje skaredy stereotyp o vypracovanych muzoch s prazdnymi hlavami.

  1. Dobry den Yousuckman,
   isto ste si vsimli, ze clanok je z ineho zdroja tj nie je to nas osobny blog. Je skvele, ze s nim nesuhlasite, pretoze mate svoj vlastny nazor. O tomto muzom.sk je. My netvrdime, ze kazdy nas clanok (ci uz osobny, alebo prebrany) je meritkom pravdy, ale prinasame clanky, ktore by mali viest k premyslaniu. Vo vasom pripade sa tak stalo a zjavne nesuhlasite. To je skvele.
   Isteze je clanok radikalny, v tom s vami suhlasim, ale osobne nevidim jeho pointu v dehonestovani intelektualov. Ani sekundarne. Samozrejme da sa tomu tak rozumiet, ak by sme vytrhali z kontextu. Autor iba tvrdi, ze niekedy je tazke obhajit svoje intelektualne hodnoty, ak sa o seba nedokazete fyzicky postarat a prevlacuju vas prave agresivne skupiny. Ja som v tomto clanku videl viac motivacii k pohybu pre muzov, ktori by chceli objavit viac svojho potencialu. Nakoniec muz, ktory napisal tento clanok nezapada ani zdaleka do stereoptypu hlavohrudi (aj ked pri Jackovi Donovanovi, ktoreho spomina, som obcas na pochybach ci nejde o nejakeho fanatika v zmysle “silnejsi prezije”).

   V kazdom pripade vdaka za reakciu. Viem, ze to nie je na webe standart, ale medzi chlapmi by bolo fajn pouzit v komunikacii svoje vlastne meno. Pride mi to priamejsie. Volba je vsak samozrejme na vas.
   Verim, ze si u nas svoj typ clankov najdete.

   Prijemny den.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *