Dobrej smrti predchádza dobrý život 1
|

Dobrej smrti predchádza dobrý život

Môže sa zdať, že často hovorím o smrti. Pravdepodobne to bude vplyvom stoicizmu a tým, že som presvedčený, že sa to týka každého človeka. Porozumieť smrti, prináša schopnosť nebyť otrokom. 

Môže sa zdať, že často hovorím o smrti. Pravdepodobne to bude vplyvom stoicizmu a tým, že som presvedčený, že sa to týka každého človeka. Porozumieť smrti, prináša schopnosť nebyť otrokom. 

O mužoch, ktorí prijali smrť s pokojom, hovoríme v príbehoch do dnes. Kristus zomiera na kríži a pre mnohých sa tento moment stáva ústrednou udalosťou dejín. Marcus Aurelius umiera a trúchliacich od svojej postele napomína, aby radšej bránili moru, ktorý ohrozoval ľudí. Sokrates presviedča Faidóna a ďalších priateľov, že dobrý muž sa smrti nemusí báť. Filmový William Wallace zomiera s výkrikom “Sloboda”. 

Predstava, že smrť je strašidelná a nefér, je niečo, čo bráni dobrému životu. Paralyzuje a naháňa hrôzu. Svoju smrť vnímam ako niečo prirodzené a teda dobré, ale mala by prísť po dobrom živote.

Dobrý život obsahuje cnosti, charakter, úspech, ale aj zápas, chyby a pády. “Dobrý život” môžeš dosiahnuť aj so skazeným charakterom, ale nemôžeš s ním dobre žiť. 

V našej kultúre sme si úspech vizualizovali. Ak je ale úspech ohroziteľný ekonomickou krízou, alebo nepriazňou, nebude to to, čo hľadáme. 

To, ako budem reagovať na nepriazeň, krízu alebo úspech, je vecou charakteru. A charakter nie je nič, čo by sme dokázali vizualizovať. 

V takýchto situáciách je dosť možné, že nás cnosti potiahnu ťažšou cestou, alebo dokonca dáme priestor vyniknúť niekomu inému. Bude čas, keď ti umožnia urobiť rozhodnutia, v ktorých zostaneš sám, úspechom nebude popularita, ale pokoj v duši. 

Verte, že dôležitejším momentom pre dobrý život je charakter, nie úspech. Nehovoriac o tom, že charakter ti z ruky nevyrve žiadna banka. Sokrata charakter priviedol k dobrej smrti, aspoň tak ju opísali tí, ktorí pozorovali jeho život. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mužská krása?

Byť mužom charakteru, mužom cnosti, mužom odvahy pripraví človeka na to, aby prijal smrť s pokojom, odmietajúc zármutok, dokonca možno s úsmevom. 

Tu nerobím marketing charakteru, nie je to komodita, ktorú si kúpite. Naopak, ísť po ňom kvôli zisku predurčuje muža k neúspechu. Získať ho z presvedčenia privedie chlapa k dobrému životu a zmení jeho okolie na skvelé miesto. Po takomto živote sa musí umierať dobre. 

Umierame. Rozhodnutie prekročiť v závere ten prah života bez strachu, kňučania a ľútosti je v schopnosti vybrať si včas cestu charakteru a cti nad materiálnym úspechom.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Pozdravujem Vás Peter.
    Ďakujem za Vašu prácu a celý projekt muzom.sk. Som vaším pravidelným čitateľom. Inšpiratívne, budujúce, poctivé. Taktiež ďakujem špeciálne za článok “Dobrej smrti predchádza dobrý život.”

    S pozdravom
    Jaroslav Leopold Jablonský
    Vojenský kaplán

  2. Z času na čas nájdem článok, ktorý mi dá iný ( vhodnejší) zmysel v mojom živote (aj)..som vďačný za také články.. ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *