Nebezpečný pop 1
|

Nebezpečný pop

Vieš o tom, ale nič o tom nevieš.

Vieš o tom, ale nič o tom nevieš.

O niečom si párkrát počul a máš dojem, že sa orientuješ. Vznikajú tak hyperboly a mediálne bubliny, kde realita je niekde úplne inde. Na mužnosť sa stávajú experti chlapi, ktorí prečítali tri knihy a rok na sebe pracujú. A tak je to v každom odvetví. Vedľajší efekt popu.

Pop-veda, pop-umenie, pop-správy, pop-zasraný-životný štýl. Digitalizácia, masová produkcia, strata kontaktu s realitou. Ľudia milujú, keď môžu mať pocit, že rozumejú bez námahy, ktorú si skutočné porozumenie vyžaduje. Namiesto toho hľadáme potvrdenie v tom, čo je populárne v dave. Ak si väčšina nejaký postoj a názor obľúbi, je správny. Je predsa logické, že správne porozumenie je to, ktoré dáva zmysel väčšine. Alebo?

Rozumiem, ak “jednoduché pravdy” prezentujú médiá. Popri farebných reklamách nie je žiadúce uviesť ľudí do nejakých hlbokých myšlienok. Ale zodpovednosť za moje myslenie nenesú médiá, takže im v tom ani nedávam priestor.

Život sa nedá zostrihať. Odbor, alebo hobby, ktoré študuješ, sa nedajú dať do 500 slov. Venuješ im roky, aby si porozumel aspoň máličko, strácaš sa a nachádzaš, mýliš sa a objavuješ. Roky. Nič instantné, nič populárne, nič, po čom by túžili davy. Skús trénovať šesť mesiacov trikrát v týždni a potom daj túto plnohodnotnú skúsenosť z viac ako sedemdesiatich tréningov do pätnástich sekúnd na instagrame. Nemožné.

Obrovské množstvo vecí, ktoré o tomto svete “viem”, som prebral z pop-správ, pretože jednoducho nemám čas ani kapacitu ich skúmať do hĺbky. Som s tým ok, pretože ide o veci, na ktorých mi v zásade nezáleží. Viem o nich, ale nič o nich neviem.

To, že viem, ako sa hrá na gitare, ako sa drží Emol, ešte neznamená, že viem hrať na gitare. Porozumieť veciam chce čas a techniku. Námaha nie je nič populárne.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Tvoje vzdelávanie nekončí dňom promócie

Úlohou “pop života” nie je naučiť ťa rozumieť, jeho úlohou je získať nakupujúcich, všetko ostatné je sekundárne. Sebavedomie predáva, otázky zabíjajú.

Popkultúra je plná arogancie. Len ťažko predáš “desať rokov driny a omylov, kým sa dostaneš k poznaniu” a tak je jednoduchšie tvrdiť, že čokoľvek môžeš objaviť do štyroch hodín. Ak by platilo, čo tvrdí popkultúra, že úspech je vecou jednej speváckej súťaže, alebo startupu, tak by tento svet bol dávno v takej forme, že by sa ostatné planéty so závisťou otáčali.

Pop neznáša, ak sa niečo nedá jednoducho skopírovať, alebo je v zložke s označením “tajomstvo”. Preto nebude nikdy populárna hlboká spiritualita, namáhavá práca, ťažké tréningy, odriekanie, alebo mužnosť.

Ak chceš niečo vedieť, opri sa do toho. “Čítal som na internete” nie je poznanie.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *