Archetyp - mudrc/čarodej 1

Archetyp – mudrc/čarodej

SplitShire-068

Bojovník a milovník sú obrazy duše, ktoré sú dominantné u mužov v prvej polovici života. Tieto archetypy, okrem toho, že sa potrebujú navzájom, je potrebné vyvažovať ďalšími dvoma. Jedným z nich je mudrc, alebo ak chcete, čarodej. Žiaden veľký príbeh sa bez tejto postavy nezaobíde.

Archetypy skutočne môžete vidieť v eposoch, mýtoch a príbehoch. Len si spomeňte na Pána prsteňov a pokúste sa nájsť charakter milovníka a bojovníka podľa predchádzajúcich blogov. Dokonca jednoducho objavíte aj ich temné verzie. Čo by však bol Pán prsteňov bez Gandalfa? Mnoho príbehov by skončilo predčasne, ak by sa hlavný hrdina nestretol s múdrym mužom. Kto to teda je a ako ho stretnúť?

Mudrc je muž, ktorý spája informácie s hĺbkou. Dokáže spájať logiku ľavej hemisféry s hlbokou múdrosťou. Čarodej sa neuspokojí so suchým poznaním, alebo akademickým titulom. Jeho úlohou je prinášať hĺbku, zmysel, rast a premenu. Často poukazuje na to, že veci nemusia byť také, ako sa na prvý pohľad zdajú.  Mohli by sme ho pomenovať mnohými menami, ale v zásade by každé znamenalo “ten, ktorý hovorí pravdu”. Občas sa môže objaviť aj ako šašo, no nezabúdajme, že jeho úlohou môže byť satira a pravdivosť. To je dôvod, prečo tento archetyp bytostne potrebujeme objaviť. Dokáže totiž pomenovať temné, pokrútené obrazy duše.

Aby bol mudrc slobodný, musíme nájsť radosť v poznaní, aj v nevedomí. Povestné “viem, že nič neviem”. Ochota vedieť, čo neviem. Rásť v múdrosti a nebáť sa spochybniť svoje vedomosti.

Charakteristikou čarodeja je, že málokedy hrá hlavnú úlohu. Múdri muži sa zväčša pohybujú v úzadí a postrkávajú hrdinu k ďalšiemu kroku. V momente, keď sa čarodej nekontrolovane dostane na výslnie, stane sa z neho temný kúzelník, intrigán, manipulátor, alebo pseudoučenec. Uverí vo svoju vlastnú múdrosť a skončí pri zbieraní informácií. Nedokáže ich vložiť do sveta emócií a pomôcť bojovníkovi a milovníkovi k posunu, pretože informáciu považuje za dôležitejšiu ako transformáciu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   214. Podcast Mužom.sk: Iron man

Ochota žiť s úžasom je to, čo charakterizuje skutočne múdreho muža.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: splitshire.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *