Domáce spôsoby pre mládež 1
|

Domáce spôsoby pre mládež

StockSnap_F181E30B40

pozn. red.: Tento úryvok pochádza z knihy Etiquette for Young Moderns, publikovanej v roku 1954. Hoci sú tieto rady určené pre tínedžerov, platia aj pre staršie „deti“, ktoré sa nasťahovali späť k rodičom!

Možno sa pýtate: „Čo sú domáce spôsoby?“. „Doma odo mňa neočakávajú, že vyskočím zo stoličky, len čo mama prejde cez izbu, alebo že sa vzdám najchutnejšieho kúsku jahňacieho, keď ostatní členovia rodiny berú do rúk aj kosti, to zas nie.“

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Samozrejme, že nie. Avšak medzi „neformálnymi“ spôsobmi a žiadnymi spôsobmi je dosť veľký rozdiel. Ak ste náhodou knihu čítali, spomeniete si na jej predslov? Etiketa je v ňom zadefinovaná ako „spôsob, pomocou ktorého môžete druhému ukázať, že vnímate jeho potreby“. Obzvlášť doma vyjadrujú túto myšlienku dobré spôsoby. Falošná ohľaduplnosť má sotva nejakú hodnotu. No takt, spolupráca, spoľahlivosť a príjemné vystupovanie predstavujú „Veľkú štvorku” vkladov, ktoré od vás ostatní očakávajú.

Presnejšie:

Udržiavaj svoju izbu čistú a upratanú. Nič neznechutí tvoju mamu viac, než keď ti prinesie do izby bielizeň a zistí, že si si neustlal, máš stôl zaprataný vecami a šaty rozhádzané po celej zemi a na každom voľnom milimetri stoličky. Tvoja izba, ako tvoje súkromné teritórium, je aj tvoja zodpovednosť. Pamätaj na to a rob svoju prácu v oddelení údržby poriadne.

Dávaj veci naspäť na ich pôvodné miesto, a to v celom dome. Ak si z otcovho kufríka na náradie vzal skrutkovač, vráť ho na miesto. Mamine nožnice daj do jej košíka s vecami na šitie, svoj kabát na vešiak. Je na nervy stále hľadať „stratené“ veci a tak isto neprestajne upratovať večný neporiadok v obývačke.
Rešpektuj súkromie ostatných členov rodiny. Zaklop skôr, než vstúpiš do ich izby a nikdy bez zaklopania nelez do kúpeľne. Keď sme už pri kúpeľni: daj pozor, aby si si ju neprivlastnil v čase špičky (zvyčajne je to skoro ráno, pred jedlom a po jedle). Šetri teplou vodou, keď je jej objem limitovaný. Nepožičiavaj si osobné veci. Vždy nechávaj po sebe čisté umývadlo. Nechaj si namočené veci len, a len s maminým dovolením.
Sadaj si k stolu presne načas. Spolu s niekoľkými veselými témami na rozhovor to úplne stačí, aby tvoja mama pocítila, že jej práca v kuchyni stála za to. Taktiež príležitostné: „Pánečko, to je skvelé!” iste nebude na škodu.
Pomáhaj s domácimi prácami ochotne a rád. Zmiznúť vtedy, keď treba umyť riad, nie je najlepšie športové správanie. Nikto sa nebude smiať ani keď náhodou poupratuješ viac, ako by si mal. Keď sa dobrovoľne rozhodneš, že poupratuješ kuchyňu, lebo sestra chce stihnúť film, ona pre teba urobí to isté nabudúce. Občas z vlastnej iniciatívy umyť auto sa môže tiež oplatiť.
Počúvaj návrhy a kritiku svojich rodičov. Pamätaj, že minimálne v niektorých oblastiach majú viac skúseností ako ty a môžeš z toho iba získať. Odvrávaním nič nedosiahneš, no vydiskutovať si problémy a rozdielne názory, tým sa už dá niekam dopracovať. Mnoho rodín zistilo, že na toto dobre funguje zasadanie rodinnej rady, kde sa pravidelne stretá celá rodina, aby hovorila o problémoch, kadejakom šomraní, a kde spoločne robia plány, ktoré ovplyvnia všetkých. Každý má možnosť vyjadriť sa, vypočuť ostatných a ak na povrch vyplávajú rozdielne názory, problém sa vyrieši demokraticky. Na týchto stretnutiach sa rodina dohodne na vzájomných právach a povinnostiach. No a po nejakom čase sa pravidelné rodinné rady môžu stať jadrom harmonickej a správne nastavenej domácnosti.
Nepožičiavaj si nič od iného člena rodiny, kým nezískaš jeho povolenie. Vieš, aký je to pocit, keď ste sa práve s kamošom dohodli, že si zahráte tenis, rozbehneš sa domov pre raketu a tam zistíš, že si ju presne na toto popoludnie už „požičal“ tvoj brat. A rovnaké to je, keď si presvedčený, že: „Sestre to vadiť nebude…“. Tak to teda bude!
Neprivlastňuj si telefón, rádio alebo telku. Keď sa vyskytnú konflikty v oblasti výberu televízneho programu, vydiskutujte si to medzi sebou pokojne a buď ochotný robiť kompromisy, aby ste našli spoločné riešenie. Môžete sa napríklad striedať vo funkcii „voliča kanálu”, alebo dovoliť konkrétnemu členovi zvoliť kanál v konkrétnom čase počas dňa, či počas toho-ktorého večera. Pri pozeraní televízie a filmov zo záznamu si nastav hlasitosť tak, aby si nerušil žiadneho člena rodiny, ktorý si v tom čase buď číta, alebo sa na druhej strane miestnosti s niekým zhovára.
Nadovšetko si pamätaj, že po každej hádke si dlžný členovi rodiny ospravedlnenie tak isto, ako komukoľvek inému. A všetky „ďakujem“ a „prepáč“ sú práve také dôležité v tvojom osobnom živote, ako aj na verejnosti.
Na záver môžeme v krátkosti povedať: Na to, aby ste s druhými vychádzali najlepšie ako sa len dá, musíte byť aj vy najlepšími, ako sa len dá. Nie je predsa najšťastnejšia domácnosť miestom, na ktorom sa oplatí pracovať?
 –
Zdroj: artofmanlines.com
Preklad: Jana Lászlóová, Dávid Vihonský
Korektúra: Jana Lászlóová, Ivana Badiarová
Fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *