Honba za závislosťami 1

Honba za závislosťami

Honba za závislosťami 3

Závislosť znamená strata kontroly. Strata kontroly rovná sa strata osobnej slobody. Strata osobnej slobody vytvára menej naplnený život. Menej naplnený život znamená neúspech či nešťastie. Dáva to zmysel?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Väčšina z nás si pod pojmom závislosť predstavuje niečo negatívne. Závislosť na alkohole, na drogách, jedle či porne. Musí byť však závislosť vždy len negatívna? Čo ak by sme otočili koncept a namiesto toho, aby sme pred závislosťami utekali, začneme si ich vytvárať? Mám na mysli pozitívne a kvalitné závislosti, aby sme sa ich nevedeli zbaviť a najlepšie, aby s nami vydržali do konca života. Alebo aspoň dovtedy, kým dávajú zmysel. Čiže v určitom zmysle stratíme kontrolu, pretože už to pôjde automaticky. Tieto pozitívne návyky už budú generovať šťastie, úspech a naplnený život.

Muž závislý na alkohole, ktorý sa ráno zobudí, nepremýšľa o tom či pôjde do chladničky po to pivo alebo či sa oblečie a pôjde na panáka do baru. Proste to spraví.

Nebolo by úžasné, keby si mal úplne rovnakú disciplínu? Avšak namiesto ranného popíjania by si si šiel zabehať do lesa, pretože si na tom už tak závislý. Ani nad tým nepremýšľaš. Ako by povedali v nemenovanej športovej značke: “Just do it”.

Toto sú závislosti, ktoré nám môžu slúžiť! A aby nám dobre slúžili, musíme na nich popracovať a trochu experimentovať. Nie je totiž také jednoduché vytvoriť si kvalitnú závislosť. Pod kvalitnou závislosťou mám na mysli činnosť, ktorá obohatí tvoje telo, myseľ, dušu. Budeš sa po nej cítiť zdravší, pokojnejší, šťastnejší. Zoznam je nekonečný. Závislosť na skorom vstávaní, studenej sprche, meditácii, behaní, posilke, písaní či čítaní, doplň si svoje. Toto sú MOJE závislosti, ktoré postupne vkladám do svojho života jednu po druhej. A o týchto, predpokladám, že budú MOJÍM základom pre úspech v živote.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Tvoje vzdelávanie nekončí dňom promócie

Nemôžem sa však stať závislý na celom tomto zozname a byť úspešný za jeden deň práve tak, ako sa nemôžem stať alkoholikom za jeden večer. Koľko môže trvať, kým sa muž stane závislým na alkohole? Predpokladám, že aspoň pár mesiacov, kým sa začnú ukazovať prvé príznaky neodolateľného nutkania. A potrvá pravdepodobne ešte dlhšiu dobu, kým sa toto prejaví negatívne na jeho tele. Pokožka začne vráskavieť, začne priberať, zvýši sa mu krvný tlak, ukážu sa problémy so srdcom či pečeňou. Mozog začne pomaly trpieť. Nehovoriac o tom, ako sa zhoršia vzťahy takéhoto muža. Avšak toto všetko sa neudeje za jeden deň, ani za jeden mesiac. Nech už to znie akokoľvek morbídne, môžeme povedať, že muž, ktorý dosiahol takéto výsledky, bol vytrvalý a dôsledný. A to ho doviedlo k závislosti.

Snažil som sa nájsť presné čísla toho, ako dlho taká závislosť vzniká, či už pozitívna alebo negatívna. V kníhkupectvách nájdete množstvo kníh, ktoré tvrdia, že to trvá 21 dní, 30 dní alebo 90 dní. To všetko je však len marketing a je to o trochu komplikovanejšia téma. Ani pri prezeraní takých vážnych štúdií, akými sú závislosti na drogách, som nenašiel  dôkaz o tom, ako dlho sa vlastne vytvárajú. Závislosti a zvyky nie sú exaktná veda. Je to rovnaká otázka, ako keď sa opýtam, ako dlho mi bude trvať cesta autom zo San Francisca do New Yorku. Nuž, záleží od toho, ako dlho budem v noci spať, aké mám auto, akou rýchlosťou pôjdem, akú cestu si zvolím, koľko krát sa stratím, atď. Príliš veľa faktorov. To isté je aj pri závislostiach. Môžete piť alkohol striedmo celý život  a nemáte žiaden problém. Zrazu sa s vami partner rozvedie a bum. Život je “v troskách” a vínko zrazu znie ako dobrý liečiteľ. Problém mám za rohom. Alebo začnem piť už v trinástich a do devätnástich sa dopracujem k hlbokej závislosti, ktorej sa budem zbavovať ešte v tridsiatke. Milióny scenárov, na presnom čísle sa nezhodneme. Ak by som mal však povedať aspoň niečo, tak vravím šesť mesiacov. Šesť mesiacov každodenného pivka či fajčenia ťa privedie na chodníčky, z ktorých bude ťažká cesta späť. A možno nie. Neviem!

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   POWER TIE

Naspäť k pozitívnej stránke veci. Ja očakávam opačné výsledky. Silné telo, obrovské zásoby energie, lepšie vzdelanie, úžasné vzťahy v rodine a s priateľmi, vydávanie kníh, pokoj na duši, atď. A stále budem používať rovnaké princípy. Ja sám na tom pracujem každý deň. Mám svoju vlastnú víziu, ako by som chcel žiť svoj život a čo ja sám považujem za úspech.

Všetko bolo už povedané, teraz je to len a len na tebe. Proste to urob! A znova, a znova, a znova…


Fotografia: unsplash.com
Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

  1. Je to tak závislosť ta negatívna ale aj tá o ktorej je písané v príspevku je v tedy ak kvôli nej začneš pociťovať zmeny na psychickom a fyzickom zdraví ale neurobíš stým nič lebo si závislí na danej látke , činnosti atď a cesta uzdravenia z negatívnej závislosti je dlhá ,ťažká a nikdy nekončí a to je na tom to najkrajšie lebo človek ktorý sa vida na túto cestu musí spoznať sam seba…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *