Keď už je toho dosť 1
|

Keď už je toho dosť

Keď už je toho dosť 3

Tento celý bullshit s multitaskingom mi už lezie hore krkom. Buď schopný robiť desať vecí v jeden moment a budeme Ťa ceniť. What a Bullshit! Síce, možno som ako človek schopný tak pracovať. Veď je to úžasné, keď si viem ako barman vypočuť troch rôznych zákazníkov a zapamätať si desať drinkov a pritom robím štyri ďalšie. Byť schopný to robiť efektívne a rýchlo, ako robot.  Odsypávať dokončené mini úlohy každé dve minúty.

Ale čo naozaj robíme? Hlavou lietame všade, kde sa dá, aby sme na nič nezabudli. Od rána do večera. Od deviatej do piatej. Zhon a chaos v hlave, ktorý sa snažíme nejak zorganizovať, aby bol zamestnávateľ spokojný. POZOR! Na tom nie je nič zlé. Ale zamyslite sa, nie je Vám lepšie, keď ste stopercentne zameraný na jednu konkrétnu činnosť? Kedy Vás nič a nikto nie je schopný vyrušiť a Vy tú činnosť prežívate naplno? V tom okamihu ste schopný relaxovať bez stresu, že niekde inde musíte spraviť ešte niečo iné. Nič iné! Žiadne bočné úlohy! Len tá jedna. Je úžasné mať konverzáciu s dobrým priateľom, venovať mu plnú pozornosť bez toho, že Vám unikajú myšlienky k mobilu, k ostatným ľudom, k TV, k rádiu. Len ten jeden človek. Ľudia milujú pozornosť. Je skvelé ísť do posilňovne bez slúchadiel, bez nikoho. Hudbu máte v sebe. Počúvate svoj dych pri výkonoch, aby pracoval vo Váš najlepší prospech.  Prežívate pocity a emócie vo vlastnom tele bez zbytočných ruchov a naplno. Je krásne, keď si idem zaplávať a dostanem sa do stavu, že prestanem vnímať ostatných plavcov a kde som. Len som konkrétne zameraný na môj pohyb, na správnu techniku, na môj dych, na čiaru, ktorá sa tiahne po celej dĺžke v bazéne podo mnou. Tento stav je božský. Človek v tej chvíli ani nechce prestať!

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Frustrácia alebo trpezlivosť?

Veď o čom je meditácia? Presne o tom! Poslať všetky ruchy bokom. F*ck it! Ja robím teraz presne to! Dýcham! Užívam si každý jeden moment, keď vzduch, životodarný éter prúdi do mojich pľúc, dodáva mi nenahraditeľnú energiu, silu žiť. A potom vydýchnem, keď už naďalej nie je potrebný. Keď som dostal, čo potrebujem. Pri meditácii prídu impulzy zvonka. Ignorujte. Prídu stovky nových myšlienok, nápadov, vecí, ktoré ste zabudli spraviť, niekomu ste niečo nenapísali, niečo ste zabudli vypnúť, poslať…neriešte. F*ck it! Užívajte si prítomný okamih, meditujte, dýchajte zhlboka alebo robte čokoľvek, aby ste boli schopný si naplno užiť tú jednu jedinú činnosť, pretože keď sa snažíte robiť päť vecí naraz, tak nerelaxujete, stresujete sa a nič naplno neprežívate. Ste len mašina. Neužívate si život. Meditácia nie je nič iné len to, že svoju pozornosť odovzdáte niečomu na sto percent. Prečo ľudia užívajú drogy? Keď sa opijú, neriešia nič, sú opití. Ich mozog prestáva byť schopný multitaskingu. Jediná úloha je predsa dosť, nie?! Alkohol zastaví chaos v hlave. Venujeme sa len jedinej veci, možno sa bavíme, možno kecáme, možno plačeme, ale stále je to len jedna vec! A to mozog miluje. Mozog vtedy relaxuje! Poznáte ten moment, keď ste schopný sa započúvať do hudby tak hlboko, že máte pocit, že sedíte na koncerte symfonického orchestra. Užite si sústa jedla, užite si smiech. Preto ľudia berú drogy, športujú, meditujú, workoholizujú, gamblia, bavia sa na koncertoch, filmoch a hrách. Mozog je hladný len po jednej jedinej činnosti! Focus, priatelia, focus! Solotasking je skutočné umenie, ktoré je radosť ovládnuť!

Michal Marko


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: pixabay.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *