Aby ostatní žili 1

Aby ostatní žili

Aby ostatní žili 3

Každý muž sa už ocitol v situácii, kedy videl buď nehodu, bitku, hádku alebo dokonca smrť. Nie je to nič príjemné, ale sú to úplne normálne veci v mužskom svete a hlavne v cykle života. Veď predstav si, vedel by si sa celý život nehádať? Nemať ten zvýšený tep, keď zošliapneš pedál na aute alebo motorke a adrenalín sa začne vyplavovať do krvi? Alebo ak si nejaký ten bojovník, tak sem tam si zaboxovať do vaku alebo s niekým sparing, či dokonca reálna bitka? A keď nie až takto veľmi, tak hádka za dobré veci ti určite napovie, že boj za niečo a niekoho stál v dejinách ľudstva na najvyššom piedestáli slávy. Prečo?

Začnime tým, že aj dnes, ak položíte človeku otázku, za čo sa oplatí bojovať, tak nech je to ten najbiednejší, chudobný človiečik, či dieťa alebo starec, odpoveď je jasná: “Za dobro.” Je to všeobecné, ale dobro vieme trochu zúžiť na pravdu, lásku a spravodlivosť. To, ako je možné, že to vie každý, či je vzdelaný alebo nie, nie je predmetom tohto článku. Jednoducho je to poznanie, ktoré sme dostali ako dar, spolu s životom.

Ostáva nám ale zodpovedať si, prečo ísť v živote do toho rizika? Prečo sa mám zastať slabšieho? Prečo mám pomôcť? Prečo mám bojovať?

V minulosti to bolo jasné. Muž bojoval, aby prežil, získal srdce ženy, kráľovstvo, slobodu, či učinil spravodlivosť. Ako to je ale dnes? Úplne rovnako! Aj dnes ak chceš byť mužom, musíš bojovať za pravdu, za spravodlivosť, o srdce ženy a dokonca aj za slobodu. To, že si v situácii, že máš toto všetko, neznamená, že nemusíš už nič. Práve naopak, máš ešte väčšiu zodpovednosť, aby si si to všetko udržal. Boj je nekonečný proces. Sú tam pády, zranenia, plač, radosť a koniec koncov aj samotné prehry či výhry. Zapamätaj si, že v živote príde také vyčerpanie a skúška, kedy to budeš chcieť vzdať, kedy nebudeš cítiť nádej a vidieť cestu. To je presne tá skúška, ktorá rozhodne, či si mužom alebo nie. A to práve tým, či aj napriek všetkým týmto okolnostiam to vzdáš alebo nie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   97. Bratstvo records: Sila, ktorá mi je na houby.

Muž bojuje do poslednej kvapky krvi a zo všetkých síl. Bojuje za pravdu celou svojou silou. Bojuje za spravodlivosť celou svojou mysľou. Bojuje za Lásku celým svojím srdcom. Život môžeš žiť buď naplno alebo naprázdno. Nič iné medzi tým nie je. A nesnaž sa odvolávať na to, že máš strach. Strach je niečo, čo žije len v tvojej mysli a aj to len preto, že mu to dovolíš. Žije v minulosti alebo v budúcnosti. No nezabúdaj, že ty žiješ v prítomnosti. Pri tomto boji si uvedom, že muž ako bojovník nie je o dokonalosti, ale o zraniteľnosti a smrteľnosti, ktoré si pripúšťa a napriek nim bojuje. Spomeň si len na gladiátorov. Muži bojujúci v aréne. Každý, kto do nej vchádzal, si uvedomoval, že z nej už nemusí odísť po vlastných a aj napriek strachu a neistote tam išli a bojovali. Nie je tvoj boj podobný tomuto? A čo tak aktuálna vojna v Sýrii? Je tiež príkladom toho, že muži tam vedia, že každý ich deň môže byť posledný a napriek všetkým tým rizikám a strachu bojujú. Za dobro. Aby aspoň ostatní mohli žiť… Tak aj dnes je na tebe, ako sa rozhodneš… Ideš do toho boja tam vonku so mnou?

Roman Šarlina


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *