Mám ťa rád... 1
|

Mám ťa rád…

Muži a vzťahy, to už asi bude moja klasická téma. Ale na to ste si už verím zvykli. Poznám chlapov, ktorí by radšej dali päť tréningov denne, ako pustiť sa do riešenia vzťahových vecí. A pritom mnohé sa vyriešia jedným hlbokým rozhovorom. Aj ja niekedy patrím k nim, a to ma tu v našom hnutí Mužom považujú za vzťahového „guru“.

Muži a vzťahy, to už asi bude moja klasická téma. Ale na to ste si už verím zvykli. Poznám chlapov, ktorí by radšej dali päť tréningov denne, ako pustiť sa do riešenia vzťahových vecí. A pritom mnohé sa vyriešia jedným hlbokým rozhovorom. Aj ja niekedy patrím k nim, a to ma tu v našom hnutí Mužom považujú za vzťahového „guru“.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Prednedávnom som s kamarátmi riešil tému rodičov a hlavne úlohu otca. Rozoberali sme pozitíva a negatíva našich otcov, čo dobré aj čo zlé sme si odniesli, a ako ich kopírujeme v našich životoch. Ako sa snažíme to dobré zveľaďovať, a to zlé najlepšie odstrániť. Lenže na začiatku všetkého je potreba si to uvedomiť a následne začať. V čom sme sa ale väčšina zhodli je, že sme sa nenaučili prejavovať emócie. Celkom ľahko prejavíme hnev, smútok, frustráciu. Ale prejaviť radosť a lásku, to už nám mnohým ide ťažšie. Hlavne k naším rodičom a k ľuďom, ktorých máme radi. Nehovoríme to a pritom sú to jednoduché slová. Alebo to stačí aj dať najavo objatím. Mňa to naučila hlavne moja manželka. Bola a stále je to cesta, ale s radosťou hovorím, že pekná. Napríklad takú jednoduchú a krásnu vetu: „Tati, mám Ťa rád” povedať v priamej reči, je pre mnoho nás chlapov ťažké, a bolo by to ako vyjsť na Everest. Zaujímavé je, že povedať to deťom až taký problém nie je, a taktiež tieto pozitívne emócie voči nim prejaviť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   47. Podcast Mužom.sk: Dedičstvo života

Raz, už tomu asi bude aj 10 rokov, mi jedna blízka osoba, veľmi blízka kamarátka, len tak pri varení povedala: „Maťko, ja Ťa mám tak rada.” Táto osoba, ktorá nám bola ako rodina, už roky nie je medzi nami. A ten pocit, keď mi to povedala, len tak pri krájaní paradajok, je pre mňa dodnes, keď na ňu spomínam, jedna z najsilnejších a najkrajších spomienok. Viem, že to išlo zo srdca a úprimne. Musím opäť raz použiť jeden dialóg z môjho ďalšieho obľúbeného filmu: „Myslím si, že vo vzťahoch s inými ľuďmi sme nepoužívali slová „mať rád,“ však? Kim hovorí, že keď máš niekoho rád, tak to povedz, povedz to práve vtedy a jasne.” A presne to je ono. Proste to povedať. Hoci aj pri krájaní paradajok. Aby bolo jasné, nemyslím teraz na manželku a deti, ktoré milujeme bezhranične. Pri nich nám to ide už akosi prirodzene a zo srdca. Každý máme svoj jazyk lásky a prejavujeme tieto emócie po svojom, ale skúste to vysloviť ľuďom, ktorých máte radi a uvidíte tú radosť v ich očiach. Hneď po prekvapení, lebo zas buďme reálni, v prvom momente to môže prekvapiť. Oboch.

Keď sme debatovali s kamarátmi o rodičoch a prejavovaní emócií, tak som vymyslel neľahkú úlohu. Chlapi, skúste povedať v priamej reči: „Mám Ťa rád” osobe, ktorej ste to nikdy nepovedali a samozrejme, úloha platila aj pre mňa. Vedel som komu to povedať. Mojej mame, ktorá vie, že ju mám neskutočne rád, ale nikdy som jej to nepovedal. Tak som to s gučou v hrdle nejako zakamufloval, a keď som jej blahoželal k meninám, (ktoré v našej rodine neoslavujeme), tak som jej povedal, že: „Nemám darček, ale mám Ťa rád”. A som si istý, že ďalší muži sa pridajú, a už sa teším na situácie, ktoré budú popisovať. Lebo viem, že niektorí už spravili ten krok a radosť máme všetci – tí čo tak urobili aj tí, ktorým to povedali. Chlapi, viem, že takéto veci sú pre nás ťažké, ale sú veľmi dôležité. Stačí raz, ale povedzte to. A ak by ste potrebovali pomoc, tak nech sa páči, pieseň od Karola Duchoňa – Mám ťa rád… Naše deti ju milujú.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Prestaň žiť pre uznanie žien (1.časť)


korektúra: Barbora Sujová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *