94. Podcast Mužom.sk: #16 Rudolf Bagáč - CEO Mayser Slovakia - od strážnika ku konateľovi 1
| |

94. Podcast Mužom.sk: #16 Rudolf Bagáč – CEO Mayser Slovakia – od strážnika ku konateľovi

94. Podcast Mužom.sk: #16 Rudolf Bagáč - CEO Mayser Slovakia - od strážnika ku konateľovi 3

Do podcastu som pozval môjho priateľa, človeka so zaujímavým životným príbehom, muža, ktorý sa od stráženia prázdnej haly dopracoval k pozícii konateľa v spoločnosti s 200-ročnou históriou. Dnes vám prinášame aj písomnú verziu jeho príbehu, odpovedí a odporúčaní na knihy.

Budete počuť:

 • ako sa stať šéfom, alebo čo by mal šéf vedieť
 • prečo keď máte možnosť nerobiť nič, je dobré si to rozmyslieť
 • povzbudenie k využívaniu príležitosti
 • a mnoho ďalšieho

***

Ak sa vám páči obsah, ktorý tvoríme, a chcete našu snahu oceniť a pomôcť tomuto projektu napredovať, vášmu daru budeme vďační na: SK0283605207004206569938

 

Kto som ?  V osobnom živote manžel, otec 3 detí (13,8,5), priateľ, v pracovnom konateľ, CEO – ľudia majú dnes radi kadejaké dôležité pomenovania, mne sa viac páči správca – toho čo mi bolo zverené. Rád by som po všetkých tých špeciálnych hosťoch povedal, že bežný muž trochu sa vymykajúci normálnej “šablóne”.

Od štúdia na Obchodnej akadémii, základného vojenského výcviku, pracovných začiatkov od piky ako SBS, neprijatia do Policajného zboru až po štart v nemeckej firme na pozícii asistent konateľa, cez vedúceho personálneho oddelenia a výkonného riaditeľa až po konateľa/CEO.

Čo sa stalo alebo čo sa musí stať , aby si sa dostal na pozíciu CEO či inú podobnú ?

Ja sa pýtam skôr – môže byť šéfom aj niekto kto tam nepatrí ? Určite áno a vo veľa firmách, korporáciách je to pravda. Tlačenky, riťolezi, majiteľmi dosadené figúrky, head-hunterom vybraný TOP-kandidáti, ktorí absolútne nemajú šajnu o tom akou cestou prešla firma a jej pracovníci, ale zaujímajú ich čísla a výkonnosť lebo to je vraj to podstatné.

Čo naozaj treba ?  Musíš mať vnútorný drive, byť ochotný skúšať veci aj nad rámec svojich povinností. Keď sa to nepodarí, nazvi to len ďalším experimentom.

A dôležité je, že tam musí byť niekto, kto ten potenciál vidí a dá ti šancu, priestor na realizáciu !

Stále rozmýšľam prečo ma baví toľko rôznych vecí z rôznych oblastí, prečo často radšej robím manuálnu a špinavú robotu niekde v garáži či dielni namiesto sofistikovaného vypisovania tabuliek a čísel. Ak túto zručnosť mám, tak mi bola daná z nejakého dôvodu, potrebujem ju využívať, rozvíjať. A čo ak ich mám ešte viac, len som neurobil dostatočné množstvo experimentov ?

Čím sa odlišujem od väčšiny bežných ľudí. Chcem využiť príležitosť a dni , ktoré mám. Meniť veci okolo seba, prinášať skutočné hodnoty a meniť kultúru.

Nedávno sa mi stala jedna vec, ktorá to výborne ilustruje. Stojím v zápche kvôli havárii a namiesto sťažovania som využil čas a nahlásil to cez aplikáciu dopravného servisu. Ešte v ten deň mi zavolali a vyhral som 50 €. Prečo ? Lebo som využil príležitosť kým ostatní nie. Čo si povedia ostatní ? Prečo on, veď on to ani nepotrebuje. Vynikajúco to vystihujú tieto verše :

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   214. Podcast Mužom.sk: Iron man

Akou mierou meriate, takou vám bude odmerané, ba ešte aj pridané, lebo kto má, tomu bude pridané, a kto nemá, tomu bude odňaté i to, čo má.

Kto skúpo seje, skúpo bude aj žať, kto však seje štedro, štedro bude aj žať.

To je to čo sa učím každý deň, nemať poklady v materiálnych veciach, byť štedrý keď môžem,  využívať svoje schopnosti a talenty, aby sa rozvinuli a ešte pribudli ďalšie !

A nemyslím si, že dobrým lídrom môže byť každý, isté veci a zručnosti sa dajú naučiť a zlepšiť tréningom, praxou, ale veľa toho , čo robí dobrého lídra musíš mať už vo svojej základnej výbave osobnostných vlastností a charakteru.

Dokedy sa vidím v aktuálnej pozícii ?

Kým vidím možnosti na zlepšenie, priestor na zmenu, rast, nové výzvy. Keď raz vynaložené úsilie prinesie výsledky, všetko (“všetko”) bude stabilne fungovať a ľudia budú schopní poradiť si vo väčšine problémov aj bezo mňa, to bude čas pre novú výzvu.

Na konci tohto článku pridám niekoľko jednoduchých otázok. Ak na nich zapracuješ , určite ťa  posunú ďalej.

Q and A

Knihy ktoré ťa najviac ovplyvnili :

 • Biblia – Nový zákon – dôležité vedieť kde začať čítať. Napr. Ev. podľa Jána
 • Divoký v srdci – v srdci každého muža je obrovská túžba po boji, ktorý môže bojovať, po prežívaní dobrodružstva a po kráske, ktorú ochraňuje
 • Život s jasným cieľom – Rick Warren
 • Maximálna mužnosť   – Byť mužského pohlavia je otázka narodenia. Byť mužom je otázka rozhodnutia. Táto kniha je o tom rozhodnutí.
 • Viesť ako Ježiš od K. Blancharda – od autora bestselleru Minútový manažér.

Pre mňa tzv. servant leadership je to, čo ma fascinuje a vyráža poistky väčšine ľudí, ktorí sa stretnú s lídrom idúcim týmto smerom.

Akú vec do 100 € si si za posledných 6 mesiacov kúpil a odporúčaš

 • klasický holiaci strojček na žiletky, akým sa holil môj otec aj starý otec. Štetka, mydlo na holenie a ideš. Aj keď mám posledné roky bradu, krk sa s tým holí parádne a štýlovo.

Čo robíš keď si zahltený prácou, povinnosťami, keď “je toho veľa” ?

 • stop, zastavím sa , moderný jazyk to teraz nazval whitespace = strategická pauza. Čo znamená asi toľko , že napr. Bill Gates vraj bežne čumel 2 hodiny von oknom len tak, do blba. Nemusí to byť ani meditácia, modlitba, ale je pravda , že najproduktívnejší je práve ten čas, kedy nič nevykonávame. Vtedy sa rodia tie najlepšie myšlienky a nápady. Nie keď sme zahltení, ale keď sa zastavíme.
 • modlitba
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   24. Podcast Mužom.sk: Bojovnícka kultúra (?)

Tvoje obľúbené zlyhanie

Zatrpknutosť. Niekoľko rokov som žil s pocitom krivdy a vinil z toho iných. Paradoxne prvým podcastom mužom.sk čo som si v aute vypočul bola presne táto téma.

Rockyho preslov  „Chce to znát svoji cenu a jít houževnatě za svým, ale musíš umět snášet rány a né si stěžovat, že nejsi tam kdes chtěl a ukazovat na toho nebo na toho, že to zavinili..“ mi to pripomína každý týždeň.

Každá rana ktorá ťa nezastaví, ťa urobí silnejším.

Každý problém, ťažká situácia mi pomohla v snahe byť lepší, odolnejší, formovala to kým som dnes.

Aké nové zvyky pozitívne ovplyvnili tvoj život ?

 • pravidelný fyzický tréning s trénerom. Po roku a stovke tréningov čakáš, že to bude ľahšie, ale nebude. Si oveľa silnejší, ale tréningy stále ťažšie. A prečo ? Lebo odkedy to robím ešte lepšie si organizujem čas, mám viac energie v práci aj doma venovať sa deťom a rodine. Necvič preto, aby si dobre vyzeral, ale aby si dobre fungoval, bol zdravý a tým aj dobrý správca toho čo si dostal – tvoje telo.
 • počúvanie podcastov – šoférujem a zároveň pracujem, na svojom charaktere, líderstve, počúvam veľa inšpirujúcich ľudí
 • čítať a aplikovať – čítam pomalšie ako by som chcel, ale o to viac píšem poznámky ako to využijem
 • zastaviť sa a rozmýšľať – dať si čas , netlačiť všetko nasilu a hneď
 • oddychovať, ísť spať keď som unavený
 • stretávanie sa so skupinou mužov

Ako ti ide hovorenie NIE ?

fokusom na podstatné, dôležité veci a uvedomením si , že hovorením áno na nepodstatné si uberám čas inde

Nezvyčajný zvyk

 • skôr poviem tie, z ktorých ma už postupne manželstvo a rodičovstvo vyliečilo.

maximálna čistota doma , čisté auto každý týždeň  – dnes je to minulosť, som slobodný

  • perfekcionizmus – často chcem veci urobiť tak dobre, že ich radšej neurobím ak by to malo byť horšie ako si predstavujem. Každému by to stačilo, mne nie.

Mýtus

 • zvládneš to sám, nikoho nepotrebuješ – hlúposť, potrebuješ rodinu, priateľov, muži potrebujú ďalších mužov okolo seba, v práci kolegov čo ti budú vedieť pomôcť
 • potrebuješ to a to mať v živote aby si bol šťastný.

Kto určuje čo potrebuješ ? Okolie?  Nie, potrebuješ len dobre spravovať svoje veci, nič si na tento svet nepriniesol a nič si z neho neodnesieš, môžeš nechať len odkaz. Práve nad tým by si mal rozmýšľať, čo tu zanecháš , čo po tebe zostane ?

Akú radu by mali mladí ľudia ignorovať ?

  • máš čas ! nežeň sa priskoro, uži si najprv.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Udrž si momentum, dosiahni viac bez vyhorenia: divergentné ciele

Pravda je taká, že čím dlhšie budeš čakať a odkladať vzťah, manželstvo, rodičovstvo , tým väčšie zemetrasenie to v tvojom živote urobí lebo už budeš príliš zvyknutý na svoje pohodlie.

Choď do toho kým si mladý, máš silu a trpezlivosť. Potom keď budú tvoje deti dospelé, budeš stále dostatočne silný na to, aby si si kúpil Harley Davidson a zobral manželku na poriadny výlet !

Ak by si mohol niečo napísať na obrovský bilboard, čo by to bolo ?

Zmierte sa s Bohom.

Pamätáte tú vetu z Forresta Gumpa keď kapitán Dan konečne vyzerá, že je šťastný a spokojný, Forrest vraví : “Myslím, že sa zmieril s Bohom.”

Veľmi som sa bavil aj keď sa kapitán pýtal Forresta “Našiel si Ježiša ?”  a on na to : “Nevedel som , že ho mám hľadať !” . Som presvedčený, že je to jedno zásadné životné rozhodnutie, ktoré spôsobí, že všetky veci (či už ľahké alebo ťažké) potom začnú dávať skutočný zmysel a život sa zmení z obyčajného prežívania na jedno veľké dobrodružstvo.

Čo to znamená byť mužom ?

Vždy keď počujem túto otázku v rozhovoroch ukladám si vlastnú verziu v hlave.

Už dlhšie pracujem na svojej osobnej vízii, prehlásení, čoskoro bude hotová a určite bude obsahovať niečo z týchto myšlienok :

Chcel by som sa stať mužom, ktorý je odhodlaný pomáhať zlepšovať život iných ľudí, milým, čestným, odpúšťajúcim a obetavým manželom, otcom a priateľom, mužom, ktorý nielen verí v Boha, ale ktorý verí Bohu.  (Clayton Christensen – Ako budeš merať svoj život ?)

Chcem slúžiť Bohu a konať jeho vôľu na prospech ľudí, rozvíjať to dobré, čo je vo mne, a ovládať pýchu , lenivosť, hnev a iné neresti. Chcel by som nájsť miernosť a pokoru, aby som dokázal viac slúžiť a dávať ako dostávať. (Ján Košturiak – Pomaly ďalej zájdeš)

Robiť správnu vec, aj keď sa nikto nepozerá, byť silný, chrániť rodinu slúžiť a byť dobrým vzorom pre svoje deti aj ľudí okolo seba.

Veľmi sa mi páči hláška z filmu Jak dostať tatínka do polepšovny.

„Když mužskej není chlap je s ním nuda !“   Takže nie padavka.

Otázky pre teba :

Ktorú príležitosť si naposledy nevyužil a prečo ? čo ti bráni v tom, aby si to urobil  ?

Čo by mohol byť tvoj ďalší experiment, do ktorého skočíš , aby si zistil či v tom náhodou nie si výnimočne dobrý ?

Čítal(a)  si nejakú knihu, ktorá zmenila tvoj život ?

Máš jasno v tom , čo je tvoja vízia, zmysel života – máš to sformulované a napísané ?

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *