Pulz rodiny 1
|

Pulz rodiny

8EEC56A24B

Budúci rok bude môj piaty v IBM. Prešiel som si rôznymi fázami – miloval som svoju firmu, nenávidel som ju, všetko mi bolo ukradnuté, nič ma nebavilo, všetko ma bavilo. Bola to riadna kolotočárska jazda. Minulý týždeň som si vyberal nový laptop a dostal som na výber štyri typy. Pri mojej povahe a výnimočných vlastnostiach musím povedať, že čím viac na výber, tým horšie. A z tej mizérie ma nevytrhne ani to, že už sa konečne rozhodnem, pretože vtedy nastáva druhá fáza, počas ktorej spochybňujem svoje prediskutované a zracionalizované rozhodnutie. Znie to tak, že moja manželka musí byť veľmi šťastná a naozaj je, pretože táto moja supermoc sa neprejavila pred ani po svadbe.

Pracujem veľa času z domu a teším sa prítomnosti svojej rodiny. Keď mi chodia ukazovať, čo si spolu nakreslili a ja som v polovici vety s mojimi kolegami a snažím sa im niečo vysvetliť, alebo keď sa hrajú na opice a ja musím veľmi rýchlo ťukať do telefónu, aby som vypol mikrofón. Vtedy si hovorím, že to nie je ľahké, ale mať rodinu pri sebe počas pracovného dňa je na nezaplatenie.
Byť prítomný pre rodinu nie je pre rodičov ľahké. V návale povinností a myšlienok, starostí, nápadov či okolností, to môže byť skutočná výzva. Ako manžel a otec, ktorý cestuje na viac dní z domu, vám môžem len potvrdiť, že preprogramovať sa po práci alebo niekoľkodňovom odlúčení späť do pulzu rodiny môže byť náročné.

Toto je 5 tipov, ako nevypadnúť z tempa a ostať čo najviac prítomný pre vaše deti a manželku.

Zaujímajte sa

Ak ste preč z domu na viac dní, zaujímajte sa, čo robí vaša rodina. Napíšte manželke správu na telefón, alebo im pravidelne volajte domov ráno aj večer. Pýtajte sa, čo robili vaše deti, alebo čo vytvorili počas dňa, koho stretli. Ak vaše deti rozprávajú, pýtajte sa otázky priamo ich. Nedajte priestor tomu, aby ste boli neinformovaní a snažte sa vždy nájsť čas aspoň jedenkrát za deň spraviť niekoľkominútový telefonát. Vaša manželka urobí určite všetko pre to, aby ste doma tiež neostali zabudnutý.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako zabiť čas deťmi

Darčeky

Noste z vašich ciest domov darčeky alebo iné pozornosti. Veľmi vám to pomôže vytvoriť si v návale všetkých povinností, starostí a únavy miesto vo vašom srdci, kde kreatívne vyberáte veci pre vašu manželku alebo deti. Pomôže vám to ostať na jednej vlne s nimi, pretože myslíte viac na nich ako na seba.

Buďte v pohybe

Ak nedochádzate do práce veľké kilometre a len sa vraciate na večer domov z práce, nezastavte sa, až kým nebude všetko a všetci spať. Vaša manželka ocení pomoc v kuchyni, v záhrade alebo aj v bežných veciach, ako je umývanie zubov deťom alebo prezliekanie do pyžama. Po celom dni potrebuje vašu pomoc. Môžete ísť upratovať rozhádzané hračky alebo vyvesiť prádlo, ktoré tam je od rána. Určite si nesadnite do kresla a neočakávajte plný servis. Pomôže vám to nestratiť tempo dňa a zosynchronizujete sa s vašou rodinou.

Plánujte

Víkend je 48 hodín, ktoré môžete stráviť spolu. Nezačnite plánovať v sobotu o desiatej ráno. Plánujte, keď máte čas počas týždňa. Hľadajte mestá, lokality alebo parky, kde môžete zobrať svoju rodinu. Soboty a nedele sú potrebné pre pracujúcich ľudí. Možno to nebude odpočinok vašich snov, ale vaša plná prítomnosť je lepšia a kvalitnejšia ako ten najzábavnejší film, ktorý by ste si mohli pozrieť. Internet je plný blogov o destináciách, cestách autom alebo nápadoch ako tráviť čas s deťmi. Víkendy vám pomôžu udržiavať aktívny kontakt doma.

Časový limit

Ak môžete, vyhýbajte sa používaniu telefónov a tabletov v domácnosti príliš často. S manželkou máme pravidlo, že do kuchyne a spálne telefón nepatrí. Pri jedle sa s ním nehráme a pred spaním si nič nečítame. Pomáha nám to sústrediť sa jeden na druhého a náš deň viac ako na to, čo nás môže vytrhnúť a pomôcť vyblokovať sa do zóny, v ktorej sme viac individuálni.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcie v snehu

Ak sa vám podarí sústrediť sa čo i len na jeden z nich, pomôže vám to neutekať, ale byť prítomný. Nie je nič lepšie ako vsadiť na absolútnu pozornosť vo vašej rodine. Možno všetko neopravíte, možno niekedy darček netrafíte. Ale ak to nebudete robiť, už nikdy nevrátite čas vašej rodine, ktorý ste možno odignorovali alebo boli príliš zaneprázdnení, aby ste ho vôbec zbadali.

1


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *